ភ្នំពេញ – បើទោះបីជាក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡាបានប្រកាសពីការបើកសាលារៀនឡើងវិញ ដោយអនុវត្តវិធីសាស្រ្តបង្រៀនបែបបណ្តុំ ឆ្លាស់វេនសិក្សា ក៏ដោយ ប៉ុន្តែគេសង្កេតឃើញថា សិស្សានុសិស្សដែលមកសិក្សានៅថ្នាក់រៀនផ្ទាល់ហាក់នៅមានចំនួនតិចនៅឡើយ ព្រោះតែអាណាព្យាបាលនៅព្រួយបារម្ភពីករណីជំងឺកូវីដ១៩។
លោក គង់ សំនៀង ប្រធាននាយកប្រតិបត្តិការនៃក្រុមហ៊ុន វេសឡាញ អេឌ្យខេសិន បានថ្លែងថា
“បន្ទាប់ពីក្រសួងបានចេញប្រកាសបើកសាលារៀនឡើងវិញ ដោយអនុវត្តវិធីសាស្រ្តបង្រៀនបែបបណ្តុំ ឆ្លាស់វេនសិក្សា និងសិក្សាតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ (Zoom) ចាប់តាំងពីពាក់កណ្តាលខែកញ្ញាមក ចំនួនសិស្សមកសិក្សានៅថ្នាក់រៀនជាក់ស្តែងមានចំនួនតិច មិនដូចការរំពឹងទុក”
លោកថា មូលហេតុដែលសិស្សមករៀនក្នុងថ្នាក់មានចំនួនតិច ទី១ ដោយសារអាណាព្យាបាលមិនទាន់មានទំនុកចិត្តខ្ពស់លើការអនុវត្តគោលការណ៍ស្តង់ដារសុវត្ថិភាពរបស់សាលារៀន និង ទី២ ដោយសារអាណាព្យាបាលនៅរង់ចាំមើលអ្នកជិតខាង ឬសាច់ញាតិបញ្ជូនកូនៗមកថ្នាក់រៀន មិនមានបញ្ហាអ្វីកើតឡើងសិន ទើបគាត់បញ្ជូនកូនៗមករៀនដែរ។
យ៉ាងណាក៏ដោយ លោក គង់ សំនៀង លើកទឹកចិត្តដល់អាណាព្យាបាលទាំងអស់ សូមបញ្ជូនកូនៗមកសាលារៀន ដោយថា បណ្តាញសាលារៀនវ៉េស្ទឡាញន៍ និងសាលារៀនណត្សឡាញន៍ទាំង១១សាខា បានត្រៀមលក្ខណៈសម្បត្តិរួចរាល់ ដើម្បីធានាសុវត្ថិភាព និងគុណភាពសិក្សារបស់សិស្សានុសិស្ស។ ទន្ទឹមនឹងនេះ សាលារៀនក៏បានអនុវត្តខ្ជាប់ខ្ជួននូវគោលការណ៍ប្រតិបត្តិស្តង់ដារសុវត្ថិភាព រក្សាចំនួនសិស្សមិនលើសពី១៥នាក់ក្នុងមួយថ្នាក់ ចំណែកសិស្សមួយក្រុមទៀតរៀនតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ។
ជាមួយគ្នានេះសាលារៀនក៏បានបង្កើតគណៈកម្មការរក្សាបរិស្ថានអនាម័យ ដោយតម្រូវឱ្យសិស្សវាស់កំដៅ និងសម្អាតដៃជាមួយទឹកអាល់កុលជាប្រចាំ, ផ្តល់ទីកន្លែងលាងដៃ ធ្វើ Rapid Test ក្នុងករណីសង្ស័យ។ ហើយចំពោះបុគ្គលិកគ្រូបង្រៀនត្រូវបង្ហាញប័ណ្ណចាក់វ៉ាក់សាំងមុនចូលបម្រើការងារ ហើយត្រូវប្រជុំតាមប្រព័ន្ធអនឡាញបើមានចំនួនអ្នកចូលរួមច្រើន, តាមដានព័ត៌មានជាក់លាក់ ជៀសវាងព័ត៌មានក្លែងក្លាយ និងមិនអនុញ្ញាតឱ្យលក់ចំណីអាហារក្នុងបរិវេណអគារសិក្សាឡើយ។
សូមជម្រាបថា កន្លងទៅនេះ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានចេញសេចក្តីណែនាំស្តីពីការបង្រៀន និងរៀនតាមបណ្តុំ សម្រាប់គ្រឹះស្ថានសិក្សាចំណេះទូទៅគ្រប់កម្រិត គ្រឹះស្ថានឧត្តមសិក្សា ទាំងសាធារណៈ និងឯកជន និងគ្រឹះស្ថានបណ្តុះបណ្តាលគ្រូ ដើម្បីឈានឆ្ពោះទៅដំណើរការអប់រំតាមគន្លងប្រក្រតីថ្មីក្នុងបរិបទកូវីដ-១៩៕