ធនាគារពិភពលោកផ្តល់ជំនួយថ្មីប្រមាណ១រយលានដុល្លារ សម្រាប់កែលម្អការអប់រំកម្រិតមូលដ្ឋាននៅកម្ពុជា
ក្រុមប្រឹក្សាធនាគារពិភពលោក កាលពីថ្ងៃទី២៩ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២៥ បានអនុម័តថវិកាហិរញ្ញប្បទានចំនួន១០០លានដុល្លារអាមេរិក ពីសមាគមអភិវឌ្ឍន៍​អន្តរជាតិ (IDA) ​និងជំនួយ​ឥតសំណងចំនួន ៥លានដុល្លារអាមេរិក ពីមូលនិធិបរធនពហុម្ចាស់ជំនួយ សម្រាប់គម្រោងកែលម្អការអប់រំកម្រិតមូលដ្ឋាននៅប្រទេសកម្ពុជា។
យោង​តាមសេចក្តីប្រកាស​ព័ត៌មាន​ដែលចេញផ្សាយ​កាលពីព្រឹកថ្ងៃទី១ កញ្ញា នេះ ធនាគារពិភពលោកអះអាងថា ​គម្រោងនេះនឹងជួយពង្រឹងជំនាញអក្ខរកម្ម និងគណិតវិទ្យាមូលដ្ឋាននៅតាមសាលាបឋមសិក្សាទូទាំងប្រទេស។ លើសពីនេះ គម្រោងក៏នឹងពង្រីកលទ្ធភាពទទួលបានសេវាអប់រំកុមារតូច និងសេវាថែទាំកុមារ, កែលម្អគុណភាពនៃការបង្រៀន, ធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងនូវហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធសាលារៀន និងពង្រឹងប្រព័ន្ធគ្រប់គ្រងវិស័យអប់រំផងដែរ។
បើតាមអ្នកនាំពាក្យ​ ថវិការទាំងអស់នោះ នឹងត្រូវយកមកប្រើប្រាស់ទាំងផ្នែករឹង និងផ្នែកទន់ ដោយនៅក្នុងនោះ ក្រសួងអប់រំយុវជន និងកីឡា រំពឹងទុកថា នឹងអាចពង្រឹងសមត្ថភាពគ្រូបង្រៀនប្រមាណ ៣ម៉ឺន ៧ពាន់នាក់ទូទាំងប្រទេស ដោយផ្អែកទៅលើកម្មវិធីអំណាន និងកម្មវិធីគណិតវិទ្យាថ្នាក់ដំបូងនៅទូទាំងប្រទេស។ លោកជំទាវបន្តថា ក្នុងកញ្ចប់អំណានដំបូង ក៏មានផលិតជាកម្មវិធីថ្នាលបឋមសិក្សាតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ ហៅថា PLP ដែលអនុញ្ញាតឱ្យលោកគ្រូ អ្នកគ្រូ និងសិស្សានុសិស្សប្រើប្រាស់ទម្រង់កម្មវិធីនេះ នៅក្នុងការរៀន និងបង្រៀន ព្រមទាំងមានការធ្វើតេស្ត និងការអភិវឌ្ឍសមត្ថភាពជាប្រចាំនៅលើទម្រង់កម្មវិធីនេះដែរ។