ពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំខ្មែរ ៖ ប្រវត្តិ លក្ខណៈពិសេស និងអត្ថន័យក្នុងវប្បធម៌ខ្មែរ
ពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំខ្មែរ ជាពិធីបុណ្យប្រពៃណីជាតិដ៏ធំមួយ ដែលប្រជាជនខ្មែរទូទាំងប្រទេសតែងតែប្រារព្ធធ្វើជារៀងរាល់ឆ្នាំ។ អ្នកជំនាញវប្បធម៌បញ្ជាក់ថា ជាកំណត់សម្គាល់ទូទៅ ការប្រារព្ធពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំខ្មែរ គឺជារឿងដំណើរផ្ដាច់ឆ្នាំចាស់ផ្លាស់ប្ដូរឆ្នាំថ្មី ដែលជនជាតិខ្មែរធ្វើឡើងដើម្បីឆ្លងពីពេលមួយទៅពេលមួយ ប៉ុន្តែពិធីបុណ្យនេះ បានបង្កប់លក្ខណៈពិសេសមួយចំនួនទៀត ដែលក្នុងនាមជាជនជាតិខ្មែរ ត្រូវស្វែងយល់ និងបន្តថែរក្សា។
ទំនៀម​​ពិធី​​ចូល​ឆ្នាំ តែ​​ប្រព្រឹត្ត​​ទៅ​​ចំនួន ៣ ថ្ងៃ ដោយ​ថ្ងៃ​ដំបូង​ជា​ថ្ងៃមហាសង្ក្រាន្ត, ថ្ងៃទី២ ជាថ្ងៃ​វនបត, ថ្ងៃទី៣ ជាថ្ងៃ​ឡើង​ស័ក។ រីឯការ​កំណត់​​ខែ ថ្ងៃ ម៉ោង នាទី​ដែល​ឆ្នាំ​ចាស់​ត្រូវ​ផុត​កំណត់ ហើយ​ទេព្តា​ឆ្នាំ​ថ្មី​ត្រូវ​ចុះ​មក​ទទួល​តំណែង​​ពី​ទេព្តា​ឆ្នាំ​ចាស់​នោះ គេ​អាច​ដឹង​បាន​​ដោយ​​​ប្រើ​​ក្បួន​ហោរាសាស្ត្រ​​បុរាណ​ គឺ​​ក្បួន​មហាសង្ក្រាន្ត​។
យោងតាមឯកសារ​របស់ក្រសួងវប្បធម៌ និងវិចិត្រសិល្បៈ ចាប់​ពី​ត្រឹម​សម័យ​ក្រុង​នគរធំ​ឡើង​ទៅ ​ខ្មែរ​យើង​ប្រើ​ចន្ទគតិ (វិធី​ដើរ​នៃ​ព្រះចន្ទ) ទើប​កំណត់​យក​ខែ​មិគ​សិរ​ជា​ខែ​ចូល​ឆ្នាំ ហើយ​ជា​ខែទី​១ ខណៈខែកក្តិក ជា​ខែ​ទី១២។ លុះ​ក្រោយ​មក​ទើប​គេ​និយម​ប្រើ​សុរិយគតិ (វិធី​ដើរ​នៃ​ព្រះអាទិត្យ) ជា​សំខាន់​វិញ ​ហើយ​កំណត់​ចូលឆ្នាំ​ក្នុង​ខែចែត្រ (ខែទី៥) ដែល​ជា​ឆ្នាំ​កំណត់​ព្រះអាទិត្យ​ចូល​កាន់​មេ​រាសី ហើយ​ថ្ងៃ​ចូល​ឆ្នាំរ​មែង​ត្រូវ​លើថ្ងៃ​ទី១៣ នៃខែមេសា (ចែត្រ) រៀង​រាល់ឆ្នាំ ប៉ុន្តែ​យូរៗ​ទៅ​មាន​ភ្លាត់​ម្តងៗ ចូល​ឆ្នាំ​ក្នុង​ថ្ងៃទី១៤ ក៏មានខ្លះដែរ។ មហាសង្ក្រាន្ត​ដែល​ប្រើ​របៀប​គន់គូរ​តាម​សុរិយគតិ​មាន​ឈ្មោះ​ថា «សាមញ្ញសង្ក្រាន្ត» (ព្រះអាទិត្យ​ដើរ​ត្រង់​ពី​លើ​ក្បាល​ជា​សង្ក្រាន្ត)។
លោក ជី រដ្ឋា ប្រធានមជ្ឈមណ្ឌលស្រាវជ្រាវវប្បធម៌ និងនវានុវត្តន៍ នៃសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទវិចិត្រសិល្បៈ។
ថ្ងៃទី ១ ៖ គេ​យក​ចង្ហាន់​ទៅ​ប្រគេន​ព្រះសង្ឃ​នៅ​វត្ត ។ ពេល​ល្ងាច​គេនាំ​គ្នា​ជញ្ជូន​ខ្សាច់​សាង​ វា​លុក​ចេតិយ ​នៅ​ជុំវិញ​ព្រះវិហារ ឬ​នៅ​ជុំវិញ​ដើម​ពោធិ​ណា​មួយ​នៅ​ក្នុង​វត្ត​នោះ ។ នៅ​ពេល​ព្រលប់​ គេ​ប្រគេន​ភេសជ្ជៈ​ដល់​ព្រះសង្ឃ និមន្ត​ព្រះ​សង្ឃ​ចម្រើន​ព្រះបរិត្ត និងសម្តែង​ធម្ម​ទេសនា ។
ថ្ងៃទី ២ ៖ កូនចៅ​ជូន​សំលៀក​បំពាក់ នំ​ចំណី លុយ​កាក់ ​ដល់​អ្នក​មាន​គុណ មាន​ឪពុក​ម្តាយ ជី​ដូន​ជីតា ​ជា​ដើម។ ជួន​កាល​គេ​ធ្វើ​ទាន ដល់​មនុស្ស​បម្រើ ឬ​អ្នកក្រីក្រ​ទៀត​ផង។ ពេល​រសៀល​ គេ​នាំ​គ្នា​ទៅ​ពូន​ភ្នំ​ខ្សាច់​ទៀត ហើយ​សូត្រធម៌​អធិដ្ឋាន​ភ្នំខ្សាច់​ដែល​គេ​សន្មត់​ទុក​ដូច​ចូឡាមនីចេតិយ ហើយ​និមន្ត​ព្រះសង្ឃ​បង្សុកូល​ចេតិយ​បញ្ជូន​មគ្គផល​ដល់​វិញ្ញាណ​ក្ខន្ធ​បង​​ប្អូន ដែល​បាន​ស្លាប់​ទៅ។ បើតាមការបញ្ជាក់របស់លោក ជី រដ្ឋា ការពូនភ្នំខ្សាច់នេះ គឺមាន ២ធំៗ ៖ ទី១ ពូននៅវត្ត ដែលជាការពូនភ្នំខ្សាច់ធំ ហើយត្រូវបានគេពូនរួមគ្នា, ទី២ នៅតំបន់ខ្លះ គេពូននៅតាមផ្ទះ ជាភ្នំខ្សាច់តូចៗ។
តាមរយៈការចុះសិក្សាស្រាវជ្រាវ អំពីពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំខ្មែរ​របស់ក្រសួងវប្បធម៌ គេបានរកឃើញថា នៅតាមទីកន្លែង ឬតំបន់ខ្លះ ក្រោយពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំជាប្រពៃណីរយៈពេល៣ថ្ងៃនោះ គឺនៅមិនទាន់ចប់ទេ គឺគេនៅបន្តជួបជុំ និងលេងល្បែងរបាំ ធម្មតា។
ជាការកត់សម្គាល់គេសង្កេតឃើញថា មានប្រទេស​ជាច្រើននៅ​តំបន់អាស៊ី ដូចជា​ភូមា ថៃ នេប៉ាល់ ឥណ្ឌាភាគខាងត្បូង និង​តំបន់មួយ​ចំនួនទៀត បានប្រារព្ធពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំរបស់ខ្លួន​នៅក្នុងខែនេះជាមួយប្រទេស​កម្ពុជាដែរ បើតាម​ប្រសាសន៍របស់លោក ជី រដ្ឋា ការជ្រើសរើសខែឆ្នាំដើម្បីប្រារព្ធពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំនេះ គឺទទួល​ឥទ្ធិពល​ពីឥណ្ឌា ហេតុ​នេះ​ហើយ មិនមានប្រទេសណាមួយ ក្នុងចំណោមប្រទេសដែលទទួលឥទ្ធិពលនេះ មានវប្បធម៌ដាច់ដោយឡែកទាំងស្រុង ១០០ភាគរយនោះទេ។