នៅក្នុងយុគសម័យបច្ចេកវិទ្យា គ្រូបង្រៀនមានតួនាទីសំខាន់បំផុតក្នុងការបង្រៀនសិស្សឱ្យមានមូលដ្ឋានចំណេះដឹងរឹងមាំ ហើយមានបំណិនក្នុងការប្រើប្រាស់ចំណេះដឹងនោះ ដើម្បីចូលរៀនដោយខ្លួន។ នេះជាប្រសាសន៍លើកឡើងរបស់ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន ឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តី រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ក្នុងឱកាសមហាសន្និបាតសហព័ន្ធសេវាអប់រំនៅកម្ពុជា កាលពីពេលថ្មីៗនេះ។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យមានប្រសាសន៍ថា ក្នុងបរិបទសម័យកាលថ្មីនេះ ការរីកចម្រើនផ្នែកវិទ្យាសាស្ត្រ និងបច្ចេកវិទ្យា ជាពិសេសបញ្ញាសិប្បនិម្មិត និងបរិវត្តកម្មបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល បានជះឥទ្ធិពលយ៉ាងខ្លាំងទៅលើរបៀបក្នុងការរៀនសូត្រ ការរស់នៅ និងការបំពេញការងារប្រចាំថ្ងៃ ដោយបានផ្លាស់ប្តូរទម្លាប់តាមបែបប្រពៃណីទៅជាទម្លាប់គន្លងថ្មីមួយទៀតដោយផ្សារភ្ជាប់យ៉ាងខ្លាំងជាមួយបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល ដូចនេះ កម្ពុជាត្រូវតែត្រៀមខ្លួនរួចរាល់សម្រាប់ការផ្លាស់ប្តូរនេះ។
បើតាមប្រសាសន៍របស់ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន បច្ចុប្បន្នគោលដៅនៃកម្មវិធីសិក្សានៅប្រទេសកម្ពុជាគឺមានចំនួន៣ រួមមាន វិជ្ជាសម្បទា បំណិនសម្បទា និងចរិយាសម្បទា, ក្នុងនោះឯកឧត្តមបានលើកឡើងពីបរិបទអប់រំនៅប្រទេសជប៉ុន ដោយថា គោលដៅនៃការសិក្សានៃប្រទេសជឿនលឿនមួយនេះ គឺជាការបណ្តុះសិស្សឱ្យចេះរៀនដោយខ្លួនឯង ហើយនៅក្នុងយុគសម័យបច្ចេកវិទ្យា គ្រូនៅក្នុងយុគសម័យថ្មីនេះ គឺមានតួនាទីបណ្តុះសិស្សឱ្យចេះរៀនដោយខ្លួនឯង ហើយបញ្ញាសិប្បនិម្មិត (AI) នឹងដើរតួនាទីជាជំនួយការប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព។ “ទាំងនេះ នឹងធ្វើឱ្យវិស័យអប់រំ ប្រែប្រួលមុខមាត់យ៉ាងខ្លាំង ដោយសារតែការទទួលបាននូវចំណេះដឹង អាចធ្វើបានដោយភ្លាមៗ មិនចាំបាច់ទៅស្រាវជ្រាវមើលនៅក្នុងសៀវភៅឡើយ”។
ជាមួយគ្នានេះដែរ ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តីក៏បានសង្កត់ធ្ងន់ដែរថា ត្បិតក្នុងយុគសម័យបញ្ញាសិប្បនិម្មិត គេអាចទទួលបានចំណេះដឹងភ្លាមៗដោយមិនចាំបាច់ទៅស្រាវជ្រាវក្នុងសៀវភៅក្តី ប៉ុន្តែក៏នៅទាមទារឱ្យមានការអានសៀវភៅដែរ។ ឯកឧត្តមបញ្ជាក់ថា ការទាមទារឱ្យនៅតែមានការអាន ព្រោះតែចំណេះដឹងមួយចំនួនធំ ដូចជាទស្សនៈវិជ្ជា និងចំណេះដឹងកម្រិតខ្ពស់ជាច្រើនទៀត គឺមានតែនៅក្នុងសៀវភៅ ទោះបីជាមានសៀវភៅអនឡាញក្តី ប៉ុន្តែវាមិនគ្រប់គ្រាន់នោះទេ។
ដូច្នេះ ដើម្បីដើរឱ្យទាន់យុគសម័យបច្ចេកវិទ្យា ក៏ដូចជាឆ្លើយតបទៅនឹងចក្ខុវិស័យរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលដែលចង់នាំប្រទេសកម្ពុជា ឆ្ពោះទៅរកការអភិវឌ្ឍថ្មី ពោលគឺជាប្រទេសដែលមានប្រាក់ចំណូលមធ្យមកម្រិតខ្ពស់នៅឆ្នាំ២០៣០ និងជាប្រទេសដែលមានចំណូលកម្រិតខ្ពស់នៅឆ្នាំ២០៥០ បើតាមប្រសាសន៍របស់ ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តី ប្រព័ន្ធអប់រំត្រូវតែពង្រឹង និងបន្តធ្វើកំណែទម្រង់ ដោយបញ្ចូលនូវការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាអប់រំនៅក្នុងការសិក្សារៀនសូត្រ ក៏ដូចជាការលើកកម្ពស់នូវការបង្រៀនខាងផ្នែកវិទ្យាសាស្រ្ត និងបច្ចេកវិទ្យា។
បើយោងតាមផែនការយុទ្ធសាស្រ្តវិស័យអប់រំ ឆ្នាំ២០២៤-២០២៨ របស់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា រយៈពេល៤ឆ្នាំទៅមុខនេះ វិស័យអប់រំនៅកម្ពុជានឹងបន្តផ្តោតលើការធ្វើកំណែទម្រង់អប់រំនៅគ្រប់កម្រិត និងគ្រប់ផ្នែក ជាពិសេសកំណែទម្រង់សាលារៀនឆ្ពោះទៅសម្រេចស្តង់ដាសាលារៀនគំរូ និងកំណែទម្រង់គ្រឹះស្ថានបណ្តុះបណ្តាលគ្រូ ដើម្បីធានាឱ្យប្រជាពលរដ្ឋកម្ពុជាគ្រប់រូបទទួលបានការអប់រំប្រកបដោយគុណភាព សមធម៌ និងបរិយាបន្ន ពោរពេញដោយចំណេះដឹង បំណិន វិន័យ សីលធម៌ និងឥរិយាបទល្អ ព្រមទាំងសុខភាពល្អ កាយសម្បទារឹងមាំ និងការសិក្សាពេញមួយជីវិត៕