យុវជន សេង ចិត្រា ៖ ជំនាញបដិសណ្ឋារកិច្ច និងទេសចរណ៍ធ្វើឱ្យខ្ញុំអាចបំពេញក្ដីស្រមៃព្រមទាំងមានអាជីពច្បាស់លាស់
ជំនាញបដិសណ្ឋារកិច្ច និងទេសចរណ៍ គឺជា​ជំនាញ​មួយ​​ដែល​បានជួយ​​បំពេញ​ក្តីស្រមៃ​ យុវជន សេង ចិត្រា ដែល​មានតាំងតែពីក្មេង ហើយ​ជំនាញ​មួយ​នេះ ក៏​បានជួយ​ឱ្យ​ ចិត្រា មានអាជីព​ច្បាស់លាស់​ទៀតផង។
យុវជន សេង ចិត្រា បច្ចុប្បន្នកំពុងសិក្សា​ឆ្នាំទី២ ជំនាញ​បដិសណ្ឋារកិច្ច និងទេសចរណ៍ នៅ​វិទ្យាស្ថាន PSE ដោយ​ផ្តោតទៅលើ សេវាកម្មអាហារ និងភេសជ្ជៈ និងរបៀបដំណើរការសណ្ឋាគារ ។ ការ​សិក្សា​ជំនាញ​មួយ​នេះ ចិត្រា ចំណាយពេលមួយសប្តាហ៍រៀនទ្រឹស្ដី និងមួយសប្តាហ៍ទៀតអនុវត្តផ្ទាល់។
និយាយ​ត្រឡប់ក្រោយ​បន្តិច តាម​ពិត​ទៅ យុវជន សេង ចិត្រា កើត​នៅ​ក្នុងគ្រួសារដែលមានជីវភាពខ្វះខាត ហើយ​ត្រូវ​ផ្លាស់ប្តូរ​ទីលំនៅ​ជា​ញឹកញាប់ និង​បាន​ធ្វើ​ចំណាកស្រុក​​ទៅ​ធ្វើកម្មករ​នៅ​ប្រទេ​សថៃថែមទៀត ដែលធ្វើ​ឱ្យ​ការ​សិក្សា​របស់ ចិត្រា មិនបានខ្ពង់ខ្ពស់អ្វីនោះទេ គឺរៀន​បាន​តែត្រឹម​ថ្នាក់ទី៦​ប៉ុណ្ណោះ។ ដោយមាន​​ការ​គិតគូរ​ដល់អនាគត​កូនៗ ឪពុកម្តាយ​របស់​ ចិត្រា បានសម្រេច​ចិត្ត​ត្រឡប់​ពី​ប្រទេស​ថៃមក​រាជធានីភ្នំពេញ និង​បាន​សុំ​អង្គការ​ដើម្បីភាពញញឹម​ នៃកុមារ (PSE) ដើម្បី​ឱ្យ​ ចិត្រា បាន​ចូល​រៀន​បន្ត និង​សិក្សា​ជំនាញ​ដើម្បី​ជា​បំណិន​ជីវិត​ទៅ​ថ្ងៃអនាគត។
ក្នុងការ​សិក្សា​នៅ​សាលា​ PSE ក្រៅ​តែពីបាន​សិក្សា​ពីជំនាញ​ហើយ ចិត្រា មាន​ឱកាស​ធ្វើ​ការងារ​ហាត់ការ​នៅ​សណ្ខាគារ​សូហ្វីថែល ដែលជា​សណ្ឋាគារ​លំដាប់​ផ្កាយ​៥ ដោយ​ទីនោះ​ធ្វើ​ឱ្យ​ ចិត្រា ទទួលបាន​នូវ​ប្រាក់​កម្រៃ​ខ្លះៗ​ដើម្បីផ្គត់ផ្គង់​ដល់ប្អូនៗ​របស់​ខ្លួន​ចំនួន​៤នាក់ថែមទៀត។
យ៉ាងណាក៏ដោយ ចាប់តាំងពីរៀនជំនាញបដិសណ្ឋារកិច្ច​ និង​សណ្ឋាគារ​នេះមក យុវជន សេង ចិត្រា ទទួល​បាន​ចំណេះ​ដឹង​កាន់តែ​ទូលំទូលាយ ដោយ​ពេលនេះ គេ​អាច​ដឹង​ពីរបៀបដំណើរកានៃសណ្ឋាគារ ចេះ​គ្រប់គ្រង​កម្មវិធី មិនថាប្រជុំ ជប់លៀង, អាពាហ៍ពិពាហ៍, ខួបកំណើត និងកម្មវិធីធំៗ​ជាច្រើនទៀត។
យុវជន សេង ចិត្រា
“តាមរយៈនៃការរៀនជំនាញបដិសណ្ឋារកិច្ច និងទេសចរណ៍ ព្រមទាំងទទួលបានឱកាសហាត់ការនៅសណ្ឋាគារ ខ្ញុំបានរៀនសូត្រអំពីការប្រាស័យទាក់ទង និងរៀនសង្កេតពីចំណង់ចំណូលចិត្តភ្ញៀវ ដែលជាហេតុធ្វើ ឱ្យខ្ញុំអភិវឌ្ឍការទំនាក់ទំនងបានមួយផ្នែកទៀត”
តាមបទពិសោធរបស់ ចិត្រា សម្រាប់​ការរៀនពីជំនាញបដិសណ្ឋារកិច្ច និងទេសចរណ៍ ចិត្រា​ ក៏​ទទួលបានជំនាញសំខាន់មួយ​ចំនួន​ទៀត​ដូចជា របៀបធ្វើភេសជ្ជៈ ការប្រាស្រ័យទាក់ទង ឥរិយាបទនិងកាយវិកាយពេលអនុវត្តសកម្មភាពការងារ និងមានជំនាញនានាបន្ថែមទៀត។
សម្រាប់យុវជន សេង ចិត្រា ជំនាញបដិសណ្ឋារកិច្ច និង​ទេសចរណ៍ បានជួយខ្លួន​​ក្នុង​ការ​បង្កើនទំនុកចិត្ត មានជំនាញច្បាស់លាល់, ចេះទំនាក់ទំនង និងជំនាញបំណិនជីវិតបន្ថែមទៀត។ នៅពេលរៀនចប់ ចិត្រា មានបំណងចង់​បន្តការសិក្សាជំនាញនេះបន្ថែមនៅ​បរទេស ដើម្បីពង្រឹងជំនាញបន្ថែម និងទៅធ្វើការយកបទពិសោធន៍ ព្រមទាំង​រកចំណូលតាមរយៈជំនាញមួយ​នេះផងដែរ៕