ភ្នំពេញ – អង្គការម៉ារីណុលបានឱ្យដឹងថាបច្ចុប្បន្ននៅកម្ពុជាមានមនុស្សគថ្លង់ចំនួនជាង ៥ម៉ឺននាក់កំពុងតែរស់នៅក្នុងសហគមន៍នានាទូទាំងប្រទេស ។ ពួកគេកំពុងរស់នៅជួបការលំបាកលើមធ្យោបាយទំនាក់ទំនង ព្រោះតែមិនអាចទាក់ទងជាមួយមនុស្សមានសម្បទាគ្រប់គ្រាន់បាន ។
លោកស្រី កង ម៉ាលី អ្នកសម្របសម្រួលកម្មវិធីអភិវឌ្ឍន៍មនុស្សថ្លង់ នៃអង្គការម៉ារីណុល បានឱ្យដឹងថា ភាសាសញ្ញាចាំបាច់ណាស់សម្រាប់មនុស្សគថ្លង់ ដោយសារពួកគាត់អត់អាចស្តាប់បាន អត់អាចនិយាយបាន ។
លោកស្រី កង ម៉ាលី អ្នកសម្របសម្រួលកម្មវិធីអភិវឌ្ឍន៍មនុស្សថ្លង់ នៃអង្គការម៉ារីណុល
« ប្រសិនបើយើងជាមនុស្សធម្មតាចេះភាសាសញ្ញានេះ នោះយើងនឹងអាចទាក់ទងជាមួយពួកគាត់បាន ហើយពួកគាត់នឹងមានអារម្មណ៍ថាកក់ក្តៅ ព្រោះតែមានមនុស្សអាចទំនាក់ទំនងជាមួយពួកគាត់ ព្រមទាំងជជែកជាមួយពួកគាត់បាន”
លោកស្រីបានបញ្ជាក់ថា ដោយសារតែហេតុផលនេះ ទើបកម្មវិធីអភិវឌ្ឍន៍មនុស្សថ្លង់ នៃអង្គការម៉ារីណូល (DDP) ព្យាយាមធ្វើការផ្សព្វផ្សាយពីភាសាសញ្ញា ហើយកាលពីពេលថ្មីៗនេះ ក៏បានប្រកាសពីការបង្រៀនភាសាសញ្ញាថ្នាក់មូលដ្ឋាន ដោយមិនគិតថ្លៃថែមទៀតផង។
បើតាមលោកស្រី កង ម៉ាលី ថ្នាក់ភាសាសញ្ញាមូលដ្ឋានដែលគ្រោងនឹងផ្តើមនៅខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២២ ខាងមុខនេះ នឹងត្រូវសិក្សារយៈពេល ៦ខែ នៅការិយាល័យ DDP ផ្ទាល់ក្នុងសង្កាត់បឹងទំពន់ ខណ្ឌចំការមន រាជធានីភ្នំពេញ ។ ប្រសិនបើស្ថាប័ន ឬក៏អង្គការនានាដែលមានសមាជិកចាប់ពី ៥នាក់ឡើងទៅចង់រៀនភាសាសញ្ញានេះ DDP នឹងផ្តល់ជូនគ្រូបង្រៀនដល់ទីកន្លែងតែម្តង ។
តាមការបញ្ជាក់របស់លោកស្រី ម៉ាលី នៅពេលបញ្ចប់វគ្គភាសាសញ្ញាមូលដ្ឋាននេះរួច ហើយចង់ក្លាយខ្លួនជាអ្នកបកប្រែឱ្យមនុស្សគថ្លង់បាន លោកអ្នកអាចបន្តរៀនវគ្គអ្នកបកប្រែភាសាសញ្ញាកម្ពុជាដោយប្រើរយៈពេល ១០ខែបន្ថែមទៀត ។
តាមពិតទៅមកទល់ពេលនេះ នៅលើពិភពលោកមិនទាន់មានការកំណត់ភាសាសញ្ញាជាសកលរួមតែមួយនៅឡើយទេ ដោយបច្ចុប្បន្នប្រទេសមួយមានភាសាសញ្ញាប្រចាំប្រទេសរៀងៗខ្លួន ។ សម្រាប់ភាសាសញ្ញាកម្ពុជា មិនមានឯកសារណាបញ្ជាក់ច្បាស់ថា បានបង្កើតឡើងនៅពេលណានោះទេ គ្រាន់តែដឹងថា ភាសាសម្រាប់មនុស្សគថ្លង់មួយនេះប្រហែលចូលមកកម្ពុជាកំឡុងឆ្នាំ១៩៩៣ ។
មានសំណួរមួយចោទសួរថា បើយើងចេះភាសាសញ្ញា តើយើងអាចទំនាក់ទំនងជាមួយមនុស្សគថ្លង់បានទាំងអស់ដែរ ឬទេ ? ចំពោះសំណួរនេះ លោកស្រី កង ម៉ាលី បានបញ្ជាក់ថា ត្បិតភាសាសញ្ញា គឺជាភាសាសម្រាប់ទំនាក់ទំនងជាមួយមនុស្សថ្លង់ ប៉ុន្តែប្រសិនបើគាត់ជាមនុស្សថ្លង់ ហើយមិនបានចូលរៀនវគ្គភាសាសញ្ញានេះដែរ ក៏យើងមិនអាចទំនាក់ទំនងជាមួយគាត់បានដែរ។ តាមលោកស្រី ម៉ាលី នៅកម្ពុជាមនុស្សគថ្លង់មិនទាំងអស់នោះទេដែលបានរៀនភាសាសញ្ញា ពោលគឺនៅសល់ពួកគាត់ដែលនៅខេត្តឆ្ងាយៗ ដោយគាត់កំពុងប្រើសញ្ញាធម្មតា សញ្ញាតាមផ្ទះរបស់គាត់។ តែយ៉ាងណាក៏ដោយលោកស្រីរំពឹងថា ពួកគាត់នឹងមានឱកាសមកចូលរៀន ហើយគាត់អាចទំនាក់ទំនងគ្នា អាចទទួលបានទំនាក់ទំនងពេញលេញ៕