កម្មវិធី TIPP ផ្ដល់អាហារូបករណ៍ថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រជាន់ខ្ពស់ដល់មន្ត្រីរាជការកម្ពុជាឆ្នាំសិក្សា២០២២
ភ្នំពេញ – តាមរយៈកម្មវិធីសិក្សាថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រជាន់ខ្ពស់ Thailand International Postgraduate Program របស់ប្រទេសថៃ ផ្ដល់អាហារូបករណ៍ដល់មន្រ្តីរាជការនៅក្នុងតំបន់រួមទាំងមន្រ្តីរាជការកម្ពុជាទៅសិក្សាថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រជាន់ខ្ពស់នៅព្រះរាជាណាចក្រថៃឆ្នាំសិក្សា២០២២ ។ អាហារូបករណ៍នេះជាកិច្ចសហប្រតិបត្តិការណ៍អន្តរជាតិ នៃព្រះរាជាណាចក្រថៃ ជាមួយសាកលវិទ្យាល័យ និងគ្រឹះស្ថានសិក្សានានាក្នុងប្រទេសថៃ ។
អាហារូបករណ៍ផ្ដល់ជូនសិក្សាជំនាញដែលទាក់ទងនឹងជំនាញ ០៤ រួមមាន ទស្សនវិជ្ជាសេដ្ឋកិច្ច (Sufficiency Economy Philosophy), ការសិក្សាពីបម្រែបម្រួល​អាកាសធាតុ(Climate change), សន្តិសុខស្បៀងអាហារ( Food security), ការសិក្សាអំពីសុខភាពសាធារណៈ និងប្រធានបទផ្សេងទៀតទាក់ទងនឹងគោលដៅអភិវឌ្ឍន៍ប្រកបដោយចីរភាព(Public Health and other topic relate to Sustainable Development Goals) ។
មន្រ្តីរាជការទាំងអស់ដែលមានចំណាប់អារម្មណ៍ក្នុងការដាក់ពាក្យសិក្សាអាហារូបករណ៍នេះ ត្រូវមានសញ្ញាតិខ្មែរ មានអាយុមិនលើសពីពី ៤៥ឆ្នាំ ជាមន្ត្រីរាជការ អាចប្រើប្រាស់ភាសាអង់គ្លេសបានល្អ មានសុខភាពបរិបូរណ៍ទាំងការសម្បទា និងសតិបញ្ញា និងមានសញ្ញាបត្រដែលទាក់ទងនឹងជំនាញខាងលើ ។ ជាមួយគ្នានេះ បេក្ខជន និងបេក្ខនារីត្រូវភ្ជាប់ឯកសារសំខាន់ៗដូចជា ពាក្យសុំអាហារូបករណ៍ ០៣ច្បាប់ លិខិតបញ្ជាក់កម្រិតចំណេះដឹងភាសាអង់គ្លេស (TOEFL, IELTS) ព្រឹត្តិបត្រពិន្ទុ សញ្ញាបត្រថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រ លិខិតគាំទ្រពីគ្រូ ឬថ្នាក់ដឹកនាំក្នុងស្ថាបន គម្រោងស្រាវជ្រាវ និងសំបុត្របញ្ជាក់សុខភាព ។
ដំណើរការនៃការដាក់ពាក្យ និស្សិតអាចបំពេញពាក្យតាមតំណភ្ជាប់ https://shorturl.asia/3YImo បន្ទាប់មកផ្ញើពាក្យសុំអាហារូបរកណ៍ និងឯកសារផ្សេងៗជា Hard Copy ចំនួន០៣ច្បាប់ ទៅកាន់ការិយាល័យអាហារូបករណ៍ និងកម្មសិក្សា នៃនាយកដ្ឋានទំនាក់ទំនងវប្បធម៌ និងអាហារូបករណ៍ អគារលេខ២៣ ផ្លូវ៣៦០ សង្កាត់បឹងកេងកង១ ខណ្ឌបឹងកេងកង (ខាងកើតស្ថានីយទូរទស្សន៍អប្សរាប្រហែល៥០ម៉ែត្រ) ឱ្យបានមុន ០៥ថ្ងៃនៃកាលបរិច្ឆេទចុងក្រោយនៃវគ្គនីមួយ​ៗ ។
បេក្ខជនដែលជាប់ជាបេក្ខភាពអាហារូបករណ៍នឹងទទួលបាន ការសិក្សាឥតគិតថ្លៃរហូតដល់ចប់ការសិក្សា ប្រាក់ឧបត្ថម្ភប្រចាំខែ កន្លែងស្នាក់នៅ ធានារ៉ាប់រងសុខភាព និងថ្លៃសំបុត្រយន្តហោះទៅមក ។ សម្រាប់ព័ត៌មានលម្អិតអាចចូលទៅកាន់ https://bit.ly/3D0TEbS ឬគេហទំព័រផ្លូវការរបស់ TICA ដែលមានឈ្មោះផ្លូវការ TICA Fellowship and Alumni ឬតាមEmail: tipp@mfa.mail.go.th ឬទាក់ទងទៅកាន់មន្ត្រីទទួលបន្ទុកនៃក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា តាមរយៈទូរស័ព្ទលេខ ០៩៥ ៦២៤ ៨៩៥ ៕