កញ្ញា គឹម ឌីណា កំពុងតស៊ូប្រយុទ្ធប្រឆាំងក្នុងសមរភូមិលួចចម្លងស្នាដៃដើម្បីស្នាមញញឹមអ្នកនិពន្ធ
បទយកការណ៍ កុំបោះបង់ងាយ កុំរំលាយក្តីសង្ឃឹម! ឈឺបេះដូង ឈោងសុបិន! ជាឃ្លាសម្រាប់រំលឹកខ្លួនឯងនៅពេលដែលជួបបញ្ហាក្នុងដំណើរជីវិតជាអ្នកនិពន្ធ។ ឃ្លានេះក៏មាននៅក្នុងសៀវភៅ
ដែលជាស្នាដៃរបស់អ្នកនិពន្ធប្រលោមលោក គឹម ឌីណា លើកបង្ហាញបទពិសោធជីវិត ដែលឆ្លងកាត់ ផ្ទាល់ គួបផ្សំ ចិត្តមនុស្សបាក់ទឹក នឹងការស្រាវជ្រាវខ្លឹមសារបន្ថែមធ្វើជាអំណះអំណាងលាតត្រដាងតាមរយៈសំណេរ។ សៀវភៅមនុស្សបាក់ទឹកចិត្ត ទទួលបានការគាំទ្រខ្លាំងជាងគេ រហូតដល់បោះពុម្ពស្នាដៃឡើងវិញចំនួនបួនលើកជាបន្តបន្ទាប់ ។
ចាប់អាជីពជាអ្នកនិពន្ធ សៀវភៅប្រលោមលោកតាំងពីឆ្នាំ២០១៧ មកទល់ពេលនេះ គឹម ឌីណា បាននិពន្ធសៀវភៅសរុបចំនួន ៥ចំណងជើង មានដូចជារឿង បាននិពន្ធសៀវភៅសរុបចំនួន ៥ចំណងជើង មានដូចជារឿង ស្នេហ៍អស់ពីហឬទ័យ បំពេរនាង មនុស្សបាក់ទឹកចិត្ត ផ្ការីកវិញទេ ភរិយាខ្ញុំអាយុ ១៨ឆ្នាំ ដោយសៀវភៅទាំងអស់ នេះកំពុងទទួលបានការគាំទ្រក្នុងស្រទាបយុវវ័យ ។ ទន្ទឹមនឹងការងារតែងនិពន្ធប្រលោមលោក អ្នកនិពន្ធវ័យក្មេងរូបនេះ ក៏មានទេពកោសល្យសិល្បៈអាចសម្តែង និងច្រៀងចម្រៀងបានទៀតផង ។
កញ្ញា គឹម ឌីណា បាននិយាយថា និពន្ធសៀវភៅប្រលោមលោកមិនមែនជារឿងសាមញ្ញពេកនោះទេ ទោះជាមានមនុស្សមួយចំនួនយល់ថា ការនិពន្ធសៀវភៅប្រលោមលោក គឺជាការតែងនិពន្ធ បែបស្រមើលស្រមៃ ហើយភាគច្រើនគឺជារឿងស្នេហាក្តី។ តាមពិតទៅសៀវភៅប្រលោមលោកបានរួមចំណែកជួយដល់សង្គមជាច្រើន តាមរយៈសារសំខាន់ៗនៅក្នុងសាច់រឿងនីមួយៗ មិនថាតែបញ្ហាសង្គម យុវវ័យ និងគ្រួសារឡើយ ។
ទោះបីការងារតែងនិពន្ធ បច្ចុប្បន្នមានការគាំទ្រពីសាធារណជនក៏ពិតមែន ប៉ុន្តែសម្រាប់ក្រសែភ្នែកអ្នកនិពន្ធ គឹម ឌីណា មើលឃើញថា វិស័យនិពន្ធសៀវភៅប្រលោមលោក ការលួចចម្លង នាពេលបច្ចុប្បន្នកំពុងជួបបញ្ហាដ៏ធំមួយ រហូតដល់អ្នកនិពន្ធភាគច្រើនបានបោះបង់ការងារតែងនិពន្ធរបស់ខ្លួន នោះគឺ ការរំលោភសិទ្ធិ អ្នកនិពន្ធតាមរយៈរូបភាពផ្សេងៗ។
រូបភាពលួចចម្លង ស្នាដៃដោយគ្មានការអនុញ្ញាតពីអ្នកនិពន្ធ ជាគោលដៅដែល កញ្ញា គឹម ឌីណា ចង់លុបបំបាត់បំផុតដើម្បីស្នាមញញឹមរបស់អ្នកនិពន្ធ ។
សម្រាប់ ឌីណា ត្បិតតែស្នាដៃនិពន្ធ របស់នាងមានមិនច្រើនក្តី តែស្នាដៃមួយចំនួនមានជនខិលខួចលួចយកទៅធ្វើអាជីវកម្ម ដូចជាថតចម្លងសៀវភៅ ឬយកទៅអានជាសំឡេងរួចបង្ហោះនៅលើឆាណែលយូធូបជាដើម ។ ករណីនេះធ្វើឱ្យ ឌីណា មិនអាចទទួលបានទេ ។
កន្លងមកធ្លាប់មាន អ្នកយកថតចម្លងសៀវភៅ ឬយកទៅអានជាសំឡេងបង្ហោះនៅលើឆាណែលយូធូបជាដើម ទោះជាមិនបានរកប្រាក់កម្រៃ តែធាតុពិតពួកគាត់បានយក របស់គេដើម្បីឱ្យគេស្គាល់បណ្តាញសង្គមរបស់គាត់ ដែលវាជារឿងមិនអាចទទួលយកបានទេ… បើចង់ផ្សព្វផ្សាយស្នាដៃរបស់អ្នកនិពន្ធ មិនចាំបាច់ដល់តែអានទាំងស្រុង ឬក៏ស្កែនសៀវភៅទាំងស្រុងយកទៅបង្ហោះ ទើបហៅថាជាការជួយលើកស្នាដៃអ្នកនិពន្ធ ឬការចែករំលែកសម្រាប់ការអានទេ» - កញ្ញា គឹម ឌីណា
ការរំលោភ ស្នាដៃនេះ សម្រាប់ ឌីណា វាគឺជាកត្តាបង្អាក់ទឹកចិត្តអ្នកនិពន្ធ ដោយថា នៅពេលមានសកម្មភាព រំលោភស្នាដៃ អ្នកនិពន្ធមិនមានទឹកចិត្តក្នុងការបោះពុម្ពស្នាដៃ ឬសរសេរស្នាដៃទៀតទេ ព្រោះនៅពេលអ្នកនិពន្ធបោះពុម្ពស្នាដៃរបស់ខ្លួន ពួកគាត់ត្រូវប្រឈមមុខនឹងការខាតបង់។
អត់មានកម្លាំងចិត្ត អត់មានទឹកចិត្តក្នុងការបោះពុម្ពស្នាដៃ ឬសរសេរស្នាដៃទៀតទេ ពីព្រោះអីនៅពេល បោះពុម្ពស្នាដៃទៅ ពួកគាត់ប្រឈមនឹងការខាត, អ្នកនិពន្ធខ្លះ នៅពេលបោះពុម្ព គឺគាត់ខ្ចីលុយគេទេ ។ ដូច្នេះនៅពេលដែលសៀវភៅគាត់ចេញទៅ គេទិញតែមួយក្បាល យកទៅធ្វើជា យកទៅចែកចាយ ដល់មនុស្សរាប់រយ រាប់ពាន់នាក់ សួរថា តើអ្នកនិពន្ធមានកម្លាំងចិត្តឯណាទៅធ្វើទៀត? បើស្នាដៃរបស់គាត់ត្រូវបានគេរំលោភបំពានយកទៅធ្វើអាជីវកម្មស្រេចតែនឹងចិត្តហ្នឹង?» - កញ្ញា គឹម ឌីណា
មិនខុសគ្នាពី ឌីណា ប៉ុន្មាននោះទេ លោក ទឹម ម៉ានី ដែលប្រឡូកក្នុងវិស័យតែងនិពន្ធប្រមាណជិត៥០ឆ្នាំ ក៏បានជួបករណីរំលោភសិទ្ធិអ្នកនិពន្ធនេះផងដែរ រហូតដល់លោកបោះបង់ចោលការនិពន្ធប្រមាណ ១០ឆ្នាំ ក្រោយពីលោករកឃើញថា សៀវភៅប្រលោមលោក របស់លោកភាគច្រើនមានអ្នកលួចបោះពុម្ព ឬថតចម្លង ដើម្បីលក់បន្តដោយមិនមានការសុំអនុញ្ញាតពីលោក ។ លោកថា ស្នាដៃនិពន្ធរបស់លោក គឺជាកម្មសិទ្ធិបញ្ញារបស់លោក ប៉ុន្តែការយកស្នាដៃរបស់លោកដោយគ្មានការអនុញ្ញាតពីម្ចាស់ដើមគឺជាអំពើខុស ។ «ការលួចកម្មសិទ្ធិបញ្ញារបស់អ្នកដទៃវាមិនល្អទេ បើនិយាយឱ្យចំ គឺជាចោរ»។
និយាយក្នុងនាម ជាអ្នកដែលចូលចិត្តអំណាន មិនថាជាប្រភេទសៀវភៅ ឬប្រភេទអត្ថបទនៅលើអ៊ីនធឺណេតនោះទេ កញ្ញា ចាន់ សុធាវី កត់សម្គាល់ឃើញថា កន្លងមកនាងក៏តែងប្រទះឃើញរូបភាពចម្លងស្នាដៃដោយគ្មានការអនុញ្ញាតពីអ្នកនិពន្ធ មិនថាអត្ថបទពាក់ព័ន្ធនឹងការលើកទឹកចិត្ត អត្ថបទប្រភេទចំណេះដឹងចែករំលែក ហើយបើនិយាយអំពីប្រលោមលោកវិញ មានលួចចម្លងចែកចាយជាច្រើនតាមរយៈអំណានជាសំឡេង រួចយកទៅដាក់នៅលើបណ្តាញសង្គម ថែមទាំងមិនដាក់ឈ្មោះម្ចាស់ដើម ។
វាជាទង្វើ មួយអសិលធម៌ខ្លាំងមែនទែន, មួយវិញទៀត ការធ្វើដូចនេះ វាហាក់ដូចជាជំរុញឱ្យមនុស្សចេះតែលួចចម្លងស្នាដៃគ្នាទៅមក ដោយមិនចេះ បង្កើតខ្លួនឯង អង្គុយស្ងៀមៗ យករបស់គេមកធ្វើជារបស់ខ្លួនឯងវាអាក្រក់មើលខ្លាំង… ច្បាប់មានហើយ តែមិនទាន់មានការអនុវត្តពេញលេញ!
ច្បាប់ស្តីពីសិទ្ធិអ្នកនិពន្ធ និងសិទ្ធិប្រហាក់ប្រហែល កម្ពុជាបានប្រកាសដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់កាលពីឆ្នាំ២០០៣ ក្នុងគោលបំណងធានាការគោរពសិទ្ធិអ្នកនិពន្ធ និងសិទ្ធិប្រហាក់ប្រហែល ។ នៃច្បាប់នេះ បានចែងថា ការរំលោភបំពានលើសិទ្ធិអ្នកនិពន្ធ តាមរយៈការផលិត ការផលិតឡើងវិញ ឬការសម្តែង ឬការផ្សព្វផ្សាយនូវស្នាដៃដោយប្រើមធ្យោបាយបែបណាក៏ដោយ គឺជាបទល្មើសដែលត្រូវទទួលទោសតាមច្បាប់ ។ ក្នុងនោះ បទល្មើសនៃការផលិត ឬការផលិតឡើងវិញ ត្រូវផ្តន្ទាទោសពិន័យជាប្រាក់ពី ៥លានរៀល ទៅ២៥លានរៀល ឬត្រូវផ្តន្ទាទោសជាប់ពន្ធនាគារពី៦ខែ ដល់១២ខែ ហើយករណីមិនរាងចាល ត្រូវផ្តន្ទាទោសទ្វេដង ។
បើទោះបីជាច្បាប់ស្តីពីសិទ្ធិអ្នកនិពន្ធ និងសិទ្ធិប្រហាក់ប្រហែល បានអនុម័តឱ្យប្រើប្រាស់រយៈពេលជិត ២០ឆ្នាំទៅហើយក្តី ប៉ុន្តែសកម្មភាពលួចចម្លងរំលោភទៅលើ សិទ្ធិអ្នកនិពន្ធនៅតែកើតមាន ដូច្នេះដើម្បីបញ្ឈប់សកម្មភាពនេះ កញ្ញា គឹម ឌីណា កន្លងមកនាងធ្លាប់បានរៀបចំយុទ្ធនាការដើម្បីលើកកម្ពស់ការយល់ដឹងទៅលើសិទ្ធិអ្នកនិពន្ធ ទៅលើសិទ្ធិអ្នកនិពន្ធនៅលើបណ្តាញសង្គម ក៏ដូចជាជួបអ្នកគាំទ្រ ដោយអំពាវនាវដល់អ្នកអានកុំចូលរួមគាំទ្រស្នាដៃ ដែលបានមកពីការរំលោភសិទ្ធិអ្នកនិពន្ធ ។ ឬការរំលោភ
ខ្ញុំជឿថា អ្នកអានពិតប្រាកដ នៅពេលដែលពួកគាត់អានបានច្រើន ពួកគាត់នឹងមានមនសិការ ហើយគាត់នឹងចូលរួមជាមួយនឹងអ្នកនិពន្ធក្នុងការមិនគាំទ្រអ្នក និងផ្តល់ដំណឹងដល់អ្នកនិពន្ធ ក្នុងករណីដែលដឹងថា មានការលួចចម្លងស្នាដៃអ្នកនិពន្ធយកទៅធ្វើអាជីវកម្មដោយខុសច្បាប់ គឹម ឌីណា
លោក ស៊ឹម សត្តា ប្រធាននាយករដ្ឋានសិទ្ធិអ្នកនិពន្ធ និងសិទ្ធិប្រហាក់ប្រហែល នៃក្រសួងវប្បធម៌ និងវិចិត្រសិល្បៈ បានមានប្រសាសន៍ថា ច្បាប់ស្តីពីសិទ្ធិអ្នកនិពន្ធ និងសិទ្ធិប្រហាក់ប្រហែល ត្រង់មាត្រា បានចែងថា ក្នុងករណីអ្នកនិពន្ធ ឬម្ចាស់សិទ្ធិទទួលរងនូវការរំលោភបំពានណាមួយ ម្ចាស់សិទ្ធិអ្នកនិពន្ធ ឬម្ចាស់សិទ្ធិប្រហាក់ប្រហែល អាចប្តឹងទៅតុលាការ ដើម្បីទារនូវសំណងខូចខាតផ្សេងៗ។ លោកថា បើនិយាយពីគោលការណ៍ច្បាប់ ពាក្យបណ្តឹង គឺជាដែនសមត្ថកិច្ចរបស់តុលាការ ហើយកន្លងមក ក្រសួងគ្រាន់តែជាអ្នកសម្របសម្រួលតាមរយៈលិខិតស្នើសុំឱ្យជួយអន្តរាគមន៍ ឬសម្របសម្រួលក្រៅប្រព័ន្ធតុលាការ។
យ៉ាងណាក៏ដោយ លោក សត្តា លើកទឹកចិត្តដល់អ្នកនិពន្ធមកចុះបញ្ជីស្នាដៃរបស់ខ្លួននៅក្រសួងវប្បធម៌ និងវិចិត្រសិល្បៈ ដោយបញ្ជាក់ថា ការចុះបញ្ជីនេះ វាអាចជួយដល់ និងអ្នកបង្កើតស្នាដៃ ទទួលបាននូវទម្ងន់ផ្លូវច្បាប់បន្ថែមទៀត ប្រសិនបើមានវិវាទកើតឡើង ទោះរាល់ស្នាដៃទាំងនោះត្រូវបានការពារដោយច្បាប់ជាស្វ័យប្រវត្តិហើយក្តី។ ជាមួយគ្នានេះ លោកក៏បានស្នើដល់ប្រជាពលរដ្ឋទាំងអស់ ចូលរួមអនុវត្តសិទ្ធិអ្នកនិពន្ធ ឬសិទ្ធិប្រហាក់ប្រហែល ដើម្បីជំរុញការបង្កើតស្នាដៃថ្មីឱ្យកាន់តែច្រើនថែមទៀត។
ច្បាប់ស្តីពីសិទ្ធិអ្នកនិពន្ធ និងសិទ្ធិប្រហាក់ប្រហែល គឺជាច្បាប់មួយជម្រុញឱ្យមានការបង្កើតស្នាដៃនៅក្នុងស្រុកច្រើន គឺជាច្បាប់មួយធ្វើឱ្យមានការគោរពគ្នារវាងអ្នកនិពន្ធមួយ ទៅអ្នកនិពន្ធមួយ ដោយមិនអាចលួចចម្លងស្នាដៃគេ លួចចម្លងនូវគំនិតបញ្ញារបស់គេ ឱ្យយកមកធ្វើជារបស់ខ្លួនឯងបានទេ ដូច្នេះហើយទើបនៅលើសាកលលោក ច្បាប់នេះកំពុងតែដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការធ្វើពាណិជ្ជកម្មមួយដែលសមស្រប និងសមធម៌ ដើម្បីជម្រុញឱ្យមានផលិតផលវប្បធម៌នៅក្នុងស្រុកមួយដាក់លក់នៅពាសពេញពិភពលោក ដូច្នេះច្បាប់នេះដែរ ជំរុញឱ្យវិស័យវប្បធម៌មានការរីកចំរើនផងដែរ» - នេះបើតាមលោក ស៊ឹម សត្តា ប្រធាននាយករដ្ឋានសិទ្ធិអ្នកនិពន្ធ និងសិទ្ធិប្រហាក់ប្រហែល។
ត្រឡប់មកកាន់ កញ្ញា គឹម ឌីណា វិញ អ្នកនិពន្ធវ័យក្មេងរូបនេះបានផ្តាំទៅដល់មនុស្សមួយចំនួន ពិសេសអ្នកនិពន្ធខ្លួនឯង ឬបញ្រ្ជៀតទៅតាមរយៈស្នាដៃរបស់ខ្លួន នោះក៏ជាចូលរួមចំណែកលើកកម្ពស់ការយល់ដឹងសិទ្ធិអ្នកនិពន្ធនៅក្នុងប្រទេសរបស់យើងដែរ, ដូច្នេះអ្នកនិពន្ធខ្លួនឯង ក៏ត្រូវជួយខ្លួនឯង ហើយក៏ត្រូវព្យាយាមស្វែងយល់ថា តើយើងមានសិទ្ធិអ្វីខ្លះ នៅក្នុងការការពារស្នាដៃរបស់ខ្លួន៕ ហើយនិយាយពីបញ្ហាការរំលោភសិទ្ធិអ្នកនិពន្ធឱ្យបានច្រើន ដូចជានិយាយនៅលើបណ្តាញសង្គម Article