ក្រុមយុវជនបង្កើត​គម្រោងអាជីវកម្ម «សត្វ២១» ឈ្នះ​ជ័យលាភីលេខ១ ក្នុង​កម្មវិធីយុវជន​២១
ភ្នំពេញ – ក្រោយ​ពី​ធ្វើ​ការ​ប្រកួត​ប្រជែង និង​ជម្រុះជា​ច្រើន​វគ្គ ទីបំផុត​ទៅ​នៅថ្ងៃព្រហស្បតិ៍ ទី៣ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ​២០២២ គេ​បានរកឃើញ​ម្ចាស់​ជ័យ​លាភី នៃកម្មវិធី យុវជន២១ ធ្វើ​ឡើងក្រោមប្រធានបទ “សហគ្រិនឌីជីថល៖ គំនិតផ្ដួចផ្ដើមអាជីវកម្មក្នុងគន្លងថ្មី” ដោយជ័យលាភីលេខ១ ​បានទៅលើក្រុមបេក្ខជនមកពីសាកលវិទ្យាល័យកម្ពុជា ដែលបានបង្កើតគម្រោងអាជីវកម្មមួយឈ្មោះថា “សត្វ២១” ខណៈ ជ័យលាភីលេខ២ បានទៅលើក្រុមបេក្ខជនមកពីសាកលវិទ្យាល័យផារ៉ាហ្គន  គម្រោង “លក់ដុំ” និងជ័យលាភីលេខ៣ បានទៅលើក្រុមបេក្ខជនសាកលវិទ្យាល័យប៊ែលធីអន្តរជាតិ មានគម្រោង “CamMental”។
លោកជំទាវ ស្រូយ សុជាតិ អគ្គនាយក នៃអគ្គនាយកដ្ឋានយុវជន នៃក្រសួងអប់រំ យុវជន និង​កីឡា បាន​មានប្រសាសន៍ថា កម្មវិធីយុវជន២១ នេះ គឺជាគំនិតផ្តួចផ្តើមរបស់ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា រៀបចំឡើងក្នុងគោលបំណងអភិវឌ្ឍន៍សមត្ថភាពយុវជនកម្ពុជា ឱ្យក្លាយជាធនធានមនុស្សមានបំណិនសហគ្រិនភាព ភាពជាអ្នកដឹកនាំនៅក្នុងសតវត្សទី២១ ដើម្បីឆ្លើយតបទៅបរិបទបដិវត្តឧស្សាហកម្ម៤.០ ដែលយុវជនត្រូវមានជំនាញ និងបំណិនប្រចាំជីវិតចំនួនបី រួមមាន វិជ្ជាសម្បទា បំណិនសម្បទា និងចរិយាសម្បទា ។
លើក​ឡើង​ក្នុង​ឱកាស​នោះដែរ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា ការអប់រំឌីជីថលក្នុងបរិបទថ្មី ខុសពីការអប់រំនាបរិបទមុន ហើយប្រសិនមិនមានធនធានមនុស្សចេះរៀបចំអាជីវកម្ម ជាក់ស្ដែងក៏មិនអាចបង្កើតឱកាសបានជាការងារដែរ។ ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តីបន្តថា កម្ពុជាក្នុងរយៈពេល ១០ឆ្នាំកន្លងទៅនេះ មានភាពខុសប្លែកច្រើនទាំងអាជីវកម្ម និងមានភាពអំណោយផល។
“ខ្ញុំសូមទឹកចិត្តយុវជនប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាជំនួយដល់ការសិក្សា ខិតខំប្រឹងប្រែងរៀនសូត្រ និងប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាឱ្យចំគោលដៅ ប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាឱ្យមានប្រសិទ្ធភាព ដើម្បីក្លាយខ្លួនជាយុវជនឌីជីថល
សូម​ជម្រាបជូនថា កម្មវិធី “យុវជន២១” មាន​ឈ្មោះជា​ផ្លូវការថា កម្មវិធីអភិវឌ្ឍសមត្ថភាពយុវជន BOOTCAMP 2021 ។ កម្មវិធីនេះ ប្រព្រឹត្ត​ធ្វើ​រយៈពេល៦ខែ ដោយ​ចែកចេញជា ៤វគ្គ ឬបណ្តុះបណ្តាល (4 Modules) និងឆ្លងកាត់វគ្គប្រកួតជម្រុះ៣ជុំ គឺជុំទី១ “វគ្គជម្រុះយក១០ក្រុម” ជុំទី២ “វគ្គជម្រុះយក ០៣ក្រុម និងជុំទី៣ “វគ្គល្អឯក” ឬ The Best One ដើម្បីទទួលបានជ័យលាភីនិងពានរង្វាន់ពីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា។ ក្នុ​ងនោះក្រុមជ័យលាភីលេខ១ ដែលឈ្នះ​ក្នុង​កម្មវិធីនេះទទួលបានមេដាយមាសចំនួនប្រាំ កុំព្យូទ័រយួរដៃប្រាំគ្រឿង លិខិតថ្លែងអំណរគុណ និងទឹកប្រាក់ចំនួនប្រាំលានរៀល, ជ័យលាភីលេខ២ ទទួលបានមេដាយប្រាក់ចំនួនប្រាំ លិខិតថ្លែងអំណរគុណ និងទឹកប្រាក់ចំនួន ប្រាំលានរៀល ចំណែកជ័យលាភីលេខ៣ ទទួលបានមេដាយសំរឹទ្ធិចំនួនប្រាំ លិខិតថ្លៃងអំណរគុណ និងទឹកប្រាក់ចំនួនបួនលានរៀល៕