តើអ្វីជាផល ដែលទទួលបានពីការរស់នៅក្នុងសង្គមពហុវប្បធម៌ ?
ទន្ទឹមនឹងចំណុចនេះ លោកក៏បានសង្កត់ធ្ងន់ថា មានកន្លែងខ្លះ ក៏យើងត្រូវប្រយ័ត្ននៅក្នុងរឿងវប្បធម៌ដែរ ព្រោះថា វាធ្វើឱ្យក្មេងយល់ និងប្រតិបត្តិខុស។ ដូច្នេះ យើងគ្រប់គ្នាជាមនុស្សធំ ដែលមានការយល់ដឹង ត្រូវពន្យល់ពួកគេតាំងពីវ័យក្មេង ដើម្បីឱ្យស្គាល់ថា អ្វីជាវប្បធម៌របស់ខ្លួន និងអ្វីជាវប្បធម៌បរទេស ហើយគួរទទួលយក និងប្រតិបត្តិបែបណា ទើបត្រឹមត្រូវ។ ហើយ​ ការជំរុញឱ្យក្មេងៗយុវជន ស្រឡាញ់វប្បធម៌ គួរតែមានការបណ្ដុះបណ្ដាលឱ្យពួកគេរៀនតាំងពីថ្នាក់ក្រោម, លើសពីនេះ ត្រូវមានការសហការគ្នា ពីសំណាក់ក្រសួងវប្បធម៌ និងក្រសួងអប់រំចូលរួមគ្នា ដើម្បីឱ្យពួកគេមានឱកាសស្វែងយល់បន្ថែម, ព្រមទាំងទាមទារឱ្យមានប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយចូលរួមដែរ។
ឯកឧត្តមបន្តថា យ៉ាងណាក៏ដោយ សង្គមនឹងចាប់ផ្ដើមគិតគូម្ដងបន្តិចៗ រកផ្លូវខ្លួន​ឯង ធ្វើយ៉ាងណាឱ្យបានត្រឹមត្រូវ។ បើនិយាយពីប៉ះពាល់ ជាធម្មតា គឺមានការប្រែប្រួល, ជាក់ស្ដែង យើងឃើញហើយថា តាំងពីបុរាណមកដល់បច្ចុប្បន្ន គ្មានអ្វី ដែលជាប្រពៃណីសុទ្ធសាធនោះទេ។