លោក សុខ លាភ ៖ ពិព័រណ៌ជំនាញ និង​សាកលវិទ្យាល័យ ជាឱកាសសម្រាប់សិស្សសិក្សាពីសក្តានុពលខ្លួនឯង
នាយកប្រតិបតិ្តក្រុមហ៊ុន Sala លើកឡើងថា «ពិព័រណ៌ជំនាញ និងសាកលវិទ្យាល័យឆ្នាំ ២០២៤» គឺជាវេទិកាមួយ ដែលអនុញ្ញាតឱ្យសិស្សានុសិស្ស ស្វែងយល់ពីចំណូលចិត្ត ចំណាប់អារម្មណ៍ និងជំនាញដែលសក្តិសមនឹងខ្លួនឯង ដើម្បីងាយស្រួលអភិវឌ្ឍសមត្ថភាព ឱ្យអាចក្លាយខ្លួនជាធនធានមនុស្សឆ្នើមសម្រាប់សង្គមជាតិនាពេលអនាគត។
កម្មវិធី «ពិព័រណ៍ជំនាញ និងសាកលវិទ្យាល័យ» ឆ្នាំ២០២៤ បាន​ប្រព្រឹត្តទៅ​កាលពីថ្ងៃទី២២ និង​ថ្ងៃទី២៣ ខែវិច្ឆិកា កន្លងទៅនេះ នៅមជ្ឈមណ្ឌលសហប្រតិបត្តិការកម្ពុជា-ជប៉ុន (CJCC) ក្រោមអធិបតីភាព លោក ជន់ សារ៉ន អនុប្រធាននាយកដ្ឋានតម្រង់ទិសវិជ្ជាជីវៈ នៃក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា។
លោក សុខ លាភ នាយកប្រតិបតិ្តក្រុមហ៊ុន Sala មានប្រសាសន៍ថា ពិព័រណ៌​ដែលធ្វើ​ឡើង​រយៈពេល​២ថ្ងៃនោះ បាន​ផ្តល់​ឱកាសដល់សិស្សានុសិស្សដែលចូលរួម​ដូចជា ទទួលបានព័ត៌មានជាក់លាក់ អំពីជំនាញ ងាយស្រួលក្នុង​ការ​ជ្រើសរើស និងឱកាស ដែលពួកគេអាចសិក្សានៅវិទ្យាស្ថាន និងសាកលវិទ្យាល័យផ្សេងៗ។ លោកបន្ថែមថា នេះជាជំហានមួយក្នុងការធ្វើដំណើរ ក្រោយបញ្ចប់ការសិក្សាថ្នាក់វិទ្យាល័យ បើទោះជាបន្តការសិក្សានៅតាមគ្រឹះស្ថានឧត្តមសិក្សាក្ដី ឬក៏គ្រឹះស្ថានអប់រំផ្សេងៗក្ដី, លោកថា វេទិកានេះ គឺជាកន្លែងមួយ ដែលអាចភ្ជាប់ ដំណើរជីវិតសិស្សានុសិស្ស រវាងការសិក្សានៅវិទ្យាល័យ និងឧត្តមសិក្សា។
យុវជន រ៉ាវីស រ័ង្គវីលលីក្ស ជាសិស្ស ដែលទើបតែប្រឡងជាប់ថ្នាក់ទី១២ ។
យុវតី ភោគ ស្រីកែវ ដែលទើប​តែរៀន​ថ្នាក់ទី១០ នៃវិទ្យាល័យជាស៊ីមសាមគ្គី បាននិយាយថា មូលហេតុដែលជំរុញឱ្យខ្លួនចូលរួមក្នុងកម្មវិធីនេះ ព្រោះចង់ស្វែងយល់ពីខ្លួនឯងឱ្យបានកាន់តែច្បាស់ ដើម្បីងាយស្រួលជ្រើសរើសជំនាញសិក្សា បន្ទាប់ពីបញ្ចប់ថ្នាក់ទី១២ ខណៈបច្ចុប្បន្ន ខ្លួនមិនទាន់សម្រេចចិត្តថា នឹងរៀនបន្តជំនាញអ្វីនៅឡើយ។ កញ្ញាបន្តថា សិស្សានុសិស្ស ជាពិសេសសិស្សវិទ្យាល័យគួរចូលរួមកម្មវិធីនេះ ព្រោះជាឱកាសដែលអាចសិក្សាពីខ្លួនឯង ជាពិសេស គឺភាពខ្លាំង និងភាពខ្សោយរបស់ខ្លួន។ ហើយការដែលយើងស្គាល់ខ្លួនឯងច្បាស់ និងដឹងពីជំនាញ ដែលខ្លួនឯងចង់ធ្វើ គឺផ្ដល់ភាពងាយស្រួលក្នុងការកំណត់គោលដៅ ហើយដំណើរឆ្ពោះទៅកាន់គោលដៅ គឺកាន់តែងាយស្រួល។