តាមរយៈគោលនយោបាយជាតិអប់រំបច្ចេកទេសនិងវិជ្ជាជីវៈ កម្ពុជា​បណ្តុះបណ្តាលអ្នកជំនាញ​ប្រមាណ ៣០ម៉ឺននាក់
ភ្នំពេញ – ក្រោយ​ការដាក់​​ឱ្យ​អនុវត្ត​នូវ​គោល​នយោបាយ​ជាតិស្តីពីការអប់រំបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ ឆ្នាំ​២០១៧-២០២៥ បច្ចុប្បន្ន​កម្ពុជា​បាន​បណ្តុះបណ្តាល​អ្នកជំនាញ​ប្រមាណ ៣០ម៉ឺននាក់ហើយ ។ នេះ​បើតាម​ការលើក​ឡើង​ក្នុង​របាយការណ៍​របស់ ឯកឧត្តម អ៊ិត សំហេង រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ ក្នុង​ពិធីប្រគល់សញ្ញាបត្រ​ដល់និស្សិត​វិទ្យាស្ថានជាតិពាណិជ្ជសាស្រ្ត (NIB) នៅព្រឹកថ្ងៃទី៣០ ខែមីនា ក្រោមអធិបតីភាព សម្តេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា។
ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តីមានប្រសាសន៍ថា ការអនុវត្ត​គោលនយោបាយជាតិអប់រំបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ បានធ្វើ​ឱ្យ​ការ​អប់រំ​បណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ​មានការ​រីកចម្រើន​ទាំងបរិមាណ និងគុណភាព ដោយបច្ចុប្បន្ន​កម្ពុជាមានគ្រឹះស្ថាន​បណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេស និង​វិជ្ជាជីវៈ​សរុប​ចំនួន ៣២៥ ក្នុងនោះ​គ្រឹះស្ថាន​សាធារណៈ​ក្រោម​ឱវាទ​របស់ក្រសួងមាន​ចំនួន ៣៧។
ជាមួយនឹងការរីកចម្រើន​នេះ បើ​គិត​ចាប់តាំងពីឆ្នាំ​២០១៨ រហូត​ដល់ឆ្នាំ​២០២២ កម្ពុជា​បានបណ្តុះបណ្តាល​អ្នកជំនាញ​ប្រមាណ ៣០ម៉ឺននាក់ ក្នុងនោះ​កម្រិតសញ្ញាបត្របច្ចេកទេសវិជ្ជាជីវៈ ១,២,៣ ប្រមាណ ៥ម៉ឺននាក់, សញ្ញាបត្របច្ចេកទេសជាន់ខ្ពស់ឯកទេសប្រមាណ ៣ម៉ឺននាក់, សញ្ញាបត្របច្ចេកទេសវិស្វករប្រមាណ៣ម៉ឺននាក់ និងការបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេសរយៈពេលខ្លីប្រមាណ ១៧ម៉ឺននាក់។
ពាក់ព័ន្ធនឹង​ការ​បណ្តុះបណ្តាលធនធាន​មនុស្ស​នេះ សម្តេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា ក៏​បាន​លើក​ឡើងដែរថា ពីមួយថ្ងៃទៅមួយថ្ងៃ ធនធាន​មនុស្សសម្រាប់​បម្រើ​ឱ្យ​ការ​អភិវឌ្ឍជាតិ​មានការ​កើន​ឡើងកាន់តែច្រើន​ទៅៗ ដែល​ទទួលបាន​ផលប្រយោជន៍​ពីការ​បញ្ចប់​សង្រ្គាម​នាំ​មក​នូវ​សន្តិភាព ។ សម្តេចតេជោមានប្រសាសន៍​បញ្ជាក់ថា កាលណាយើងមានអ្នកជំនាញកាន់តែច្រើន នោះអ្នក​វិនិយោគទាំង​​ក្នុងស្រុក ទាំងក្រៅស្រុក នឹង​បង្កើន​នូវ​ការ​វិនិយោគ​នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជាផងដែរ។
“យើងត្រូវតែបណ្តុះបណ្តាលជំនាញវិជ្ជាជីវៈទៅដល់យុវជនរបស់យើងឱ្យបានកាន់តែច្រើន កាលណាយុវជនយើងមានជំនាញវិជ្ជាជីវៈច្រើន ក៏ជាឱកាសមួយល្អ ខណៈដែលអ្នកវិនិយោគទាំងជាតិ និងអន្តរជាតិឱ្យ​កាន់តែមានចំនួនច្រើននៅកម្ពុជា”
គួរ​បញ្ជាក់ដែរថា ដើម្បីឆ្លើយតប​ទៅនឹង​តម្រូវ​ការ​ទីផ្សារ​ការងារ ជាពិសេស​ រួមចំណែក​ក្នុង​ការ​អភិវឌ្ឍវិស័យ​ឧស្សាហកម្ម និង​បង្កើត​ការងារ​សមរម្យ ព្រមទាំង​ធានា​គុណភាព និង​ផលិតភាព​ខ្ពស់​របស់​កម្លាំង​ពលកម្ម​ដែល​អាច​ប្រកួតប្រជែង​ប្រសើរ​ជាង​មុន​ជាមួយ​បណ្តា​ប្រទេស​ក្នុង​តំបន់ រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​បានដាក់ចេញ​នូវ​គោលនយោបាយជាតិ​ស្តីពីការ​អប់រំ​បណ្តុះបណ្តាល​បច្ចេកទេស និង​វិជ្ជាជីវៈ ឆ្នាំ​២០១៧-២០២៥ ដោយ​មានចក្ខុវិស័យ លើក​កម្ពស់ជីវភាពរស់នៅ សេចក្តីថ្លៃថ្នូររបស់ប្រជាពលរដ្ឋ បង្កើន​បាន​នូវកម្លាំង​ពលកម្ម ឬធនធាន​មនុស្ស​កម្ពុជា​ប្រកប​ដោយ​ចំណេះដឹង សមត្ថភាព ជំនាញ ឥរិយាបថការងារ សីលធម៌វិជ្ជាជីវៈ ផលិតភាពខ្ពស់ និង​មានលក្ខណៈប្រកួតប្រជែង​សម្រាប់​ការងារ​ពេញ​មួយ​ជីវិត៕