បន្ទាប់ពីការចុះអនុស្សរណៈ នៃការយោគយល់គ្នា កាលពីឆ្នាំ២០២៤ រវាងក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ ជាមួយក្រុមហ៊ុន ហុងដា ខា ហាកាតា ក្នុងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការបណ្តុះបណ្តាលជំនាញតោន និងបាញ់ថ្នាំ ដល់យុវជនកម្ពុជាតាមស្តង់ដានៃប្រទេសជប៉ុន, ទីបំផុតទៅមជ្ឈមណ្ឌលបណ្តុះបណ្តាល តោន និងបាញ់ថ្នាំ ហុងដា ខា ហាកាតា ត្រូវបានដាក់ឱ្យដំណើរការជាផ្លូវការ កាលពីថ្ងៃទី១៥ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៦។ មជ្ឈមណ្ឌលនេះ មានទីតាំងស្ថិតនៅក្នុងវិទ្យាស្ថានបច្ចេកទេសឧស្សាហកម្ម (ITI)។
ឯកឧត្តម ហេង សួរ រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ បានថ្លែងអបអរសាទរ ដោយថា សមិទ្ធផលនេះ រួមចំណែកយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការអនុវត្តផែនការយុទ្ធសាស្ត្រអភិវឌ្ឍន៍វិស័យការងារ សន្តិសុខសង្គម និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ និងយុទ្ធសាស្ត្របញ្ចកោណដំណាក់កាលទី១ របស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ដើម្បីកសាងមូលធនមនុស្សដែលមានជំនាញ និងផលិតភាពការងារខ្ពស់ ឆ្លើយតបតាមតម្រូវការទីផ្សារការងារ និងការវិវត្តយ៉ាងឆាប់រហ័សនៃវិស័យឧស្សាហកម្មរថយន្ត។ “កិច្ចសហការនេះ ក៏នឹងជួយពង្រឹងទំនាក់ទំនងរវាងប្រជាជន សិស្ស និងនិស្សិតកម្ពុជា ជាមួយប្រជាជនជប៉ុនឱ្យកាន់តែរឹងមាំបន្ថែមទៀត”។
ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តី ក៏បានលើកឡើងដែរថា នេះគឺជាពេលវេលាដ៏សមស្រប ខណៈឧស្សាហកម្មយានយន្តនៅកម្ពុជាកំពុងរីកលូតលាស់ ហើយជីវភាពប្រជាជនកាន់តែប្រសើរឡើង ដែលនាំឱ្យតម្រូវការប្រើប្រាស់ និងថែទាំរថយន្តកើនឡើង ជាពិសេសជំនាញតោន និងបាញ់ថ្នាំនេះតែម្តង។ ឯកឧត្តមសង្កត់ធ្ងន់ថា មជ្ឈមណ្ឌលនេះ មិនត្រឹមតែផ្តល់ឱកាសការងារដែលមានប្រាក់ចំណូលសមរម្យក្នុងស្រុកប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែក៏បើកផ្លូវឱ្យសិស្សានុសិស្សអាចយកចំណេះជំនាញទៅបម្រើការងារនៅប្រទេសជប៉ុន ដែលកំពុងមានតម្រូវការខ្ពស់ផងដែរ។
បើតាមប្រសាសន៍របស់លោក ជិន តារ៉ា នាយកវិទ្យាស្ថានបច្ចេកទេសឧស្សាហកម្ម (ITI) សម្រាប់កិច្ចសហប្រតិបត្តិការបណ្តុះបណ្តាលជំនាញតោន និងបាញ់ថ្នាំនេះ ក្រុមហ៊ុន Cars Hakata បានផ្តល់នូវមជ្ឈមណ្ឌលបណ្តុះបណ្តាល ជាមួយការបំពាក់ឧបករណ៍ និងសម្ភារបរិក្ខារ សរុបជាទឹកប្រាក់ប្រមាណ ២៧ម៉ឺនដុល្លារអាម៉េរិក ព្រមទាំងការបណ្តុះបណ្តាលគ្រូបង្គោល។ តាមផែនការ គ្រូបង្គោលសរុបចំនួន ១៦នាក់ នឹងត្រូវបណ្តុះបណ្តាលឱ្យបានក្នុងរយៈពេល ៤ឆ្នាំ ចាប់ពីឆ្នាំ២០២៤ រហូតដល់ឆ្នាំ២០២៨៕