ក្រសួងការងារមានមហិច្ឆតាបើកទីផ្សារអាជីពកម្រិត​ខ្ពស់​សម្រាប់​យុវជន​កម្ពុជា ទៅ​ប្រជែងយកតួនាទីសំខាន់ៗ​នៅ​បណ្តា​ប្រទេស​ក្នុង​តំបន់
រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ លើកឡើងថា ជាក្តីស្រមៃ និង​ជាមហិច្ឆតា ក្រសួងការងារ នឹងបើកទីផ្សារ​ការងារអាជីពកម្រិតខ្ពស់​សម្រាប់​និស្សិត​កម្ពុជា​ដែលរៀនចប់ ឬសម្រាប់យុវជន​ដែលមានស្នាដៃ អាចទៅប្រកួតប្រជែង​ដើម្បី​យកតួនាទី​នៅក្នុងស្ថាប័ន ឬក្រុមហ៊ុន​នៃប្រទេសនៅ​ក្នុងតំបន់។
ឯកឧត្តម ហេង សួរ រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈ មានប្រសាសន៍ថា ក្តីស្រមៃ​របស់​ក្មួយៗ​យុវជន មិនប្រាកដថា គ្រប់គ្នាចង់ធ្វើ​ការ​តែនៅ​ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជាមួយនោះទេ, ឯកឧត្តមបន្តថា ឱកាស​ការងារ ជនបរទេស​ក៏​ចង់​មក​យើង ហើយ​យើង​ក៏​ប្រហែល​ជា​ត្រូវ​មានមហិច្ឆតា​មួយ គឺ ត្រូវ​តែពង្រីក​ខ្លួន​ដើម្បី​ប្រកួត​យក​តួនាទីមួយ​ចំនួន​នៅ​ក្នុងតំបន់ដែរ។
ដូចដែលយើងធ្លាប់ឃើញគេមកនៅស្រុកយើង គេមកធ្វើការ​នៅស្រុកយើង គេកាន់តួនាទីធំនៅស្រុកយើង យើងសរសើរស្រុកគេ ឥឡូវនេះក្មួយៗមានសមត្ថភាព មានឱកាសដូចគ្នា ដើម្បីទៅចាប់យក​ការងារនៅទីនោះ…
បើតាម​ប្រសាសន៍របស់​ ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងការងារ បច្ចុប្បន្ន ទីភ្នាក់ងារជាតិមុខរបរ និង​ការងារ មាន​ឱកាស​ការងារការងារទាំងនៅក្នុងស្រុក ទាំង​ឱកាស​ការងារ​នៅក្រៅស្រុក ហើយ​អ្វី​ដែលជា​ចក្ខុវិស័យ​ថ្មី​របស់ក្រសួងការងារ គឺ មិនពង្រីក​ទីផ្សារការងារ​នៅក្រៅប្រទេស តែទៅលើផ្នែកផលិតកម្ម ទៅលើផ្នែក​ដែលមានជំនាញទាបនោះទេ ជាមហិច្ឆតា គឺបើក​ទីផ្សារការងារកម្រិតខ្ពស់​សម្រាប់និស្សិត​កម្ពុជា​ដែលរៀនចប់ ឬសម្រាប់យុវជន​កម្ពុជា​ដែលមានស្នាដៃ អាច​ទៅ​ប្រកួតប្រជែង​ដើម្បីយកតួនាទី​នៅ​ក្នុងស្ថាប័ន ឬជាមួយ​យុវជន​ជា​ច្រើន​ទៀត​នៅ​ក្នុង​តំបន់ តាមរយៈ​ការ​ភ្ជាប់ខ្លួន​ជាមួយ​យុវជន​ទាំងអស់នោះ ដែលនេះ ក៏​ជាឱកាស​ដើម្បីទាញអ្នកវិនិយោគ មក​វិនិយោគ​នៅ​កម្ពុជា ដោយ​បង្កើត​ឱកាស​ការងារ​ជូនបងប្អូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​យើង​បន្ថែមទៀតដែរ។
បើយោង​តាម​របាយការណ៍​របស់ក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈ កាលពីឆ្នាំ​២០២៣កន្លងទៅនេះ ក្រសួង​បានជួយ​ស្វែង​រក​ការងារ​នៅ​ក្រៅ​ប្រទេស​ជូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​កម្ពុជា សរុប​ចំនួន ៦០ ៤៦៧នាក់ (ស្រី ២៥ ២២៦នាក់) ។ ដោយឡែកបើ​គិត​មក​ត្រឹម​ឆ្នាំ​២០២៣វិញ ប្រជាពលរដ្ឋ​កម្ពុជា​កំពុង​ស្នាក់នៅ និង​ធ្វើការ​នៅ​ក្រៅ​ប្រទេស​មានចំនួន ១ ៣៥៦ ៦១៦នាក់ (ស្រី ៥៥២ ៨៥១នាក់) ក្នុងនោះ ថៃ ចំនួន ១ ២៦២ ១៧៥នាក់, កូរ៉េ ចំនួន ៥០ ៩៧០នាក់, ម៉ាឡេស៊ី ចំនួន ២២ ២៦២នាក់, ជប៉ុន ចំនួន ២០ ០៥៦នាក់, សិង្ហបុរី ចំនួន ៨៧១នាក់, ហុងកុង ចំនួន ២១៨នាក់ និង​អារ៉ាប់ប៊ីសាអូឌីត ចំនួន ៦៤នាក់៕