ជាការចូលរួមចំណែកជាមួយរាជរដ្ឋាភិបាល ក្នុងការអភិវឌ្ឍធនធានមនុស្សដែលមានសមត្ថភាពសម្រាប់អនាគតរបស់ប្រទេស សហព័ន្ធសេវាអប់រំនៅកម្ពុជា បានបង្ហាញអំពីបេសកកម្មចម្បងរបស់ខ្លួនចំនួន៤ ក្នុងការចូលរួមលើកស្ទួយវិស័យអប់រំនៅកម្ពុជា និងការបណ្តុះបណ្តាលធនធានមនុស្ស ដែលត្រូវចាត់ទុកថា ជាទុនដ៏សំខាន់ក្នុងការជួយឱ្យសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាកាន់តែមានការរីកចម្រើនយ៉ាងប្រសើរ ក្លាយជាប្រទេសមានចំណូលមធ្យមកម្រិតខ្ពស់នៅឆ្នាំ២០៣០ និងប្រទេសមានចំណូលខ្ពស់នៅឆ្នាំ២០៥០។
លោក គង់ សំនៀង ប្រធានសហព័ន្ធសេវាអប់រំនៅកម្ពុជា មានប្រសាសន៍ថា សហព័ន្ធសេវាអប់រំនៅកម្ពុជា ត្រូវបានបង្កើតឡើង នាដើមឆ្នាំ២០២០ ក្រោមចក្ខុវិស័យចង់ឃើញ ធនធានមនុស្សនៅប្រទេសកម្ពុជាមានចំណេះដឹង ជំនាញ និងភាពជាអ្នកដឹកនាំកាន់តែខ្ពស់ ដើម្បីអភិវឌ្ឍប្រទេសជាតិ។ ក្នុងនោះ បេសកកម្មចំបងៗរបស់សហព័ន្ធសេវាអប់រំនៅកម្ពុជាមានដូចជា៖
- ចូលរួមជាមួយរាជរដ្ឋាភិបាលក្នុងការអភិវឌ្ឍធនធានមនុស្ស ក្នុងវិស័យអប់រំចំណេះទូទៅ ការអប់រំបណ្តុះ បណ្តាលបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវះ ចំណេះដឹងសហគ្រិនភាព ចំណេះដឹងហិរញ្ញវត្ថុ ចំណេះដឹងបច្ចេកវិទ្យា និងការអប់រំភាពជាអ្នកដឹកនាំ
- ប្រមូលផ្តុំគ្រឹះស្ថានអប់រំបណ្តុះបណ្តាល និងដៃគូពាក់ព័ន្ធបង្កើតប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ីគាំទ្រសម្រាប់ការអប់រំ និងបណ្តុះបណ្តាល ដើម្បីការរីកចម្រើនលើគុណភាពធនធានមនុស្សដែលគាំទ្រ និងឆ្លើយ តបល្អតាមតម្រូវការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចជាតិ
- ស្រាវជ្រាវ និងចែករំលែកចំណេះដឹងអប់រំ ព័ត៌មានទីផ្សារការងារ តម្រូវការចំណេះជំនាញនានា ដែលប្រទេសជាតិត្រូវការនាពេលអនាគត
- ពង្រឹងចំណេះដឹង និងជំនាញគ្រូបង្រៀន គ្រូបណ្តុះបណ្តាល និងអ្នកអប់រំទូទៅ ដើម្បីធានាបាននូវលទ្ធផលការសិក្សាខ្ពស់របស់សិស្សានុសិស្ស និស្សិត និងសិក្ខាកាម ។
គួរបញ្ជាក់ដែរថា មកដល់បច្ចុប្បន្ននេះសហព័ន្ធសេវាអប់រំនៅកម្ពុជាមានសមាជិក ចំនួន ១៣០ ស្ថាប័ន ដែលរួមមានសាលារៀនជាតិ និងអន្តរជាតិ ស្ថាប័នបណ្តុះបណ្តាល ក្រុមហ៊ុនបច្ចេកវិទ្យាអប់រំ អង្គការគាំទ្រវិស័យអប់រំ និងក្រុមហ៊ុនមួយចំនួនទៀតដែលផ្តល់សេវាគាំទ្រដល់ការអភិវឌ្ឍធនធានមនុស្សមានបុគ្គលិកអប់រំ និង គ្រូបង្រៀនសរុបជាងប្រាំមួយពាន់ (៦,០០០) នាក់ និងសិស្សជាងមួយម៉ឺន (១០០,០០០) នាក់។
ជាមួយគ្នានេះ បើតាមលោក គង់ សំនៀង សហព័ន្ធសេវាអប់រំនៅកម្ពុជា ក៏នគ្រោងនឹងអនុវត្តផែនការសកម្មភាពចំនួន៩បន្ថែមទៀត ដើម្បីចូលរួមចំណែកអនុវត្តផែនការយុទ្ធសាស្រ្តបញ្ចកោណទី១ ការអភិវឌ្ឍមូលធនមនុស្សរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល ដូចជា ៖
- ប្តេជ្ញាចូលរួមបង្កើនស្នាដៃក្នុងការគ្រប់គ្រងសាលារៀន និងបង្រៀនឱ្យកាន់តែមានប្រសិទ្ធិភាពដើម្បីជំរុញលទ្ធផលសិក្សាសិស្សកាន់តែប្រសើរ ដោយផ្តោតលើគុណភាពអប់រំ កីឡា វិទ្យាសាស្រ្ត និងបច្ចេកវិទ្យា
- ចូលរួមជាមួយរាជរដ្ឋាភិបាល និងគាំទ្រក្នុងការធ្វើបច្ចុប្បន្នកម្ម កម្មវិធីសិក្សានៅគ្រប់កម្រិត និងការបង្កើតបរិយាកាសល្អ សម្រាប់ការសិក្សាពេញមួយជីវិត ដោយផ្តោតលើការពង្រឹងសមិទ្ធិផលដែលមានស្រាប់ និងជំរុញឱ្យមានការពង្រឹងអភិបាលកិច្ច និងប្រសិទ្ធិភាពគ្រប់គ្រង ព្រមទាំងជំរុញការចូលរួម និងភាពជាម្ចាស់ការរបស់មាតា បិតា សហគមន៍ និងវិស័យឯកជនផងដែរ
- លើកទឹកចិត្ត និងជំរុញឱ្យមានការកែលម្អលើទំនើបកម្មក្នុងវិស័យអប់រំជាពិសេសឌីជីថល ការអភិវឌ្ឍហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធឌីជីថលតាមសាលារៀន និងជំរុញក្នុងការចាប់យកមុខវិជ្ជា វិទ្យាសាស្រ្ត បច្ចេកវិទ្យា វិស្វកម្ម សិល្បៈ និង គណិតវិទ្យា ដែលហៅកាត់ថា STEAM
- គាំទ្រនិងជំរុញលើការយកចិត្តទុកដាក់បង្កើនសីលធម៍ និងឥរិយាបថល្អដល់សិស្សានុសិស្ស
- ជំរុញ និងផ្តោតលើការអភិវឌ្ឃជំនាញយុទ្ធសាស្រ្ត ជំនាញការត្រិះរិះបែបស៊ីជម្រៅ លើកកម្ពស់ការស្រាវជ្រាវ ការអភិវឌ្ឍ និងនវានុវត្ត ព្រោះជំនាញទាំងនេះគឺពិតជាមានសារៈសំខាន់សម្រាប់ទាំង វិស័យរដ្ឋ និងឯកជន
- លើកទឹកចិត្តឱ្យមានឱកាសចុះហ្វឹកហាត់ការងារកាន់តែទូលំទូលាយសម្រាប់សិស្សានុសិស្សដើម្បី ឆ្លើយតបទៅនឹងយុទ្ធសាស្រ្តបញ្ជកោណរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលក្នុងការបង្កើនអត្រាការងារក្នុងស្រុក
- គាំទ្រការពង្រឹងគុណភាពនៃការបណ្តុះបណ្តាលគ្រូបង្រៀន និងវិធីសាស្រ្តបង្រៀន ព្រមទាំងការបន្តលើកកម្ពស់ជីវភាព និងគុណតម្លៃ បុគ្គលិកសិក្សា គ្រប់កម្រិត
- គាំទ្ររាជរដ្ឋាភិបាលក្នុងការបណ្តុះបណ្តាលជំនាញ TVET និងគួរចាប់ផ្តើមតាំងពីកម្រិតអនុវិទ្យាល័យឡើងទៅដោយអាចតម្រង់ទិស និងផ្តល់ឱកាសឱ្យសិស្សបានរកឃើញនូវជំនាញដែលពួកគេពេញចិត្ត និងសាកសមតាមសម្ថភាពរបស់ពួកគេ
- គាំទ្រគោលនយោបាយបញ្ចកោណរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលក្នុងការពង្រឹងភាពជាដៃគូវិស័យសាធារណៈ និងវិស័យឯកជន ដែលរាជរដ្ឋាភិបាលបានចាត់ទុកវិស័យឯកជនជាក្បាលម៉ាស៊ីននៃកំណើន និងជាដៃគូរសំខាន់បំផុតក្នុងការបង្កើតការងារ បង្កើតគំនិតច្នៃប្រឌិត និងនវានុវត្ត ការលើកកម្ពស់ផលិតភាព និងការពង្រឹងសមត្ថភាពប្រកួតប្រជែងរបស់កម្ពុជាក្នុងទីផ្សារតំបន់ និងសកល៕