ក្រសួងអប់រំ ទទួលស្គាល់សាលារៀន១៤៤ ជាប់ស្តង់ដាសាលារៀនគំរូ សម្រាប់ឆ្នាំ២០២៥
នៅក្នុងពិធីបើកសន្និបាតបូកសរុបការងារអប់រំ យុវជន និងកីឡាឆ្នាំសិក្សា ២០២៣-២០២៤ និងទិសដៅឆ្នាំសិក្សា ២០២៤-២០២៥ រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានប្រកាសទទួលស្គាល់សាលារៀនចំនួន១៤៤ ជាប់ស្តង់ដាសាលារៀនគំរូ សម្រាប់ឆ្នាំ២០២៥។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន មានប្រសាសន៍ថា សាលារៀនចំនួន១៤៤ ដែលជាប់ស្តង់ដាសាលារៀនគំរូ សម្រាប់ឆ្នាំ២០២៥ រួមមាន សាលាមត្តេយ្យសិក្សាចំនួន២៤, សាលាបឋមសិក្សាចំនួន៥០, អនុវិទ្យាល័យ៥, វិទ្យាល័យចំនួន ៦០ និងសាលាគរុកោសល្យចំនួន៥។
ជាមួយគ្នានេះ ស្តង់ដាសាលារៀនគំរូ សម្រាប់​មត្តេយ្យសិក្សា រហូត​ដល់មធ្យមសិក្សា ត្រូវ​ផ្តោត​ទៅលើស្តង់ដាចំនួន៥ រួមមាន ស្តង់ដាទី១ ផ្តោតលើលទ្ធផល​សិក្សា​របស់សិស្ស, ស្តង់ដាទី២ ផ្តោត​លើ​ការ​បង្រៀន និង​រៀន, ស្តង់ដាទី៣ ផ្តោតលើការចូលរួម​របស់សហគមន៍, ស្តង់ដាទី៤ ផ្តោតលើ​ ដំណើរ​ប្រតិបត្តិ​ការ និង​រដ្ឋបាល​សាលារៀន និង ស្តង់ដាទី៥ ផ្តោត​លើ គណនេយ្យភាព​របស់សាលារៀន។
រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំ ក៏បានលើកទឹកចិត្តឱ្យសាលារៀនទាំង១៤៤ និងសាលារៀនដទៃទៀត បន្តធ្វើការកែលម្អ និងអនុវត្តឱ្យបានពេញលេញនូវស្តង់ដាសាលារៀនគំរូ នៅឆ្នាំបន្តបន្ទាប់ទៀត។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន បញ្ជាក់ថា រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបានបង្កើតគណៈកម្មាធិការជាតិជំរុញការអនុវត្តវិធានការគន្លឹះក្នុងវិស័យអប់រំរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល នីតិកាលទី៧ នៃរដ្ឋសភា (គ.វ.អ.) ដែលដឹកនាំផ្ទាល់ដោយ សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ដើម្បីធ្វើការកែទម្រង់ និងដាក់ចេញនូវវិធានគន្លឹះសម្រាប់វិស័យអប់រំពីកម្រិតមត្តេយ្យសិក្សាដល់កម្រិតមធ្យមសិក្សា ដោយផ្ដោតទៅលើការពង្រឹងជំនាញទន់របស់សិស្ស ការពង្រឹងអភិបាលកិច្ចសាលារៀន សកម្មភាពក្រៅម៉ោងសិក្សា និងការចូលរួមពីសហគមន៍។
សិស្សកំពុងសិក្សាក្នុងថ្នាក់រៀនទំនើប
រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំ បន្ថែមថា លេខាធិការដ្ឋាន គ.វ.អ. បានចុះជ្រើសរើសសាលាបឋមសិក្សាគោលដៅចំនួន៤២សាលា នៅបណ្តារាជធានីខេត្តចំនួន៩ នៅឆ្នាំសិក្សា២០២៣-២០២៤ សម្រាប់ការអនុវត្តជំហានដំបូង ដោយផ្តោតលើកម្មវិធីក្រៅម៉ោងសិក្សាចំនួន២ម៉ោងបន្ថែម រួមមាន វិន័យ សីលធម៌ ចរិយាធម៌ ការងារស្ម័គ្រចិត្ត ការចូលរួមពីសហគមន៍។ ក្នុងឆ្នាំសិក្សា ២០២៤-២០២៥ សាលារៀនគោលដៅ គវអ. បានពង្រីកដោយប្រើប្រាស់យុទ្ធសាស្ត្រផ្ការីក ដល់សាលាបឋមសិក្សាចំនួន១៦១ ក្នុង២៥ រាជធានីខេត្ត។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន បញ្ជាក់បន្ថែមថា មកទល់ពេលនេះ សាលាបឋមសិក្សាចំនួន ៤៧ ក្នុង ១៣ រាជធានី/ខេត្ត បានអនុវត្តការបង្រៀន និងរៀនពេញមួយថ្ងៃ ដោយប្រើមូលនិធិសមធម៌មាតាបិតាសិស្សតាមគោលការណ៍ស្ម័គ្រចិត្ត។ ទន្ទឹមគ្នានេះ ក្រសួងបានជំរុញការអនុវត្តកម្មវិធីក្រៅម៉ោងសិក្សា នៅតាមសាលារៀនគំរូ តាមរយៈការជំរុញឱ្យសាលារៀនរៀបចំ និងបង្កើនម៉ោងសិក្សា ពី៤ម៉ោងក្នុង១ថ្ងៃ ទៅ ៦ម៉ោងក្នុង១ថ្ងៃ ឬត្រូវជា ៤០ម៉ោងក្នុង១សប្តាហ៍ ក្នុងការលើកកម្ពស់លទ្ធផលសិក្សារបស់សិស្សប្រកបដោយគុណភាព។
គួរជំរាបជូនថា ក្នុងគោលដៅគាំទ្រការអនុវត្តស្តង់ដារសាលាគំរូទាំងបីកម្រិតក្រសួងអប់រំបានអភិវឌ្ឍន៍ឯកសារ និងឧបករណ៍គាំទ្រនានាក្នុងការអនុវត្តសាលាគំរូ ដើម្បីផ្តល់ជូនសាលារៀន និងអ្នកពាក់ព័ន្ធតាមគ្រប់ទិដ្ឋភាព៕