មុនមួយថ្ងៃនៃការប្រឡងសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ ឬបាក់ឌុប ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន ឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តី រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានធ្វើការអំពាវនាវទៅដល់បេក្ខជនទាំងអស់ សូមគោរពបទបញ្ញត្តិនៃការប្រឡង ហើយជាមួយគ្នានេះ ក៏មិនត្រូវភ្លេចក្នុងការថែរក្សាសុខភាពផងដែរ។
ឯកឧត្តម ហង់ជួន ណារ៉ុន មានប្រសាសន៍ថា ការប្រឡងសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិនៅថ្ងៃទី៨ និងថ្ងៃទី៩ ខែតុលា ស្អែកនេះ “ខ្ញុំសូមអំពាវនាវដល់ក្មួយៗជាបេក្ខជនទាំងអស់ត្រូវគោរពបទបញ្ញាតិនៃការប្រឡងឱ្យបានល្អ ជាពិសេសមិនត្រូវយកតាមខ្លួននូវឧបករណ៍អេឡិចត្រូនិកគ្រប់ប្រភេទ ឬសំណៅឯកសារផ្សេងៗចូលក្នុងមណ្ឌលប្រឡង និងបន្ទប់ប្រឡងជាដាច់ខាត និងមិនត្រូវប្រព្រឹត្តសកម្មភាពផ្ទុយពីបទបញ្ញាត្តិនៃការប្រឡងឡើយ”។
ជាមួយគ្នានេះ ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តី ក៏មិនភ្លេចប្រាប់ទៅដល់បេក្ខជន ត្រូវថែរក្សាអនាម័យ និងសុខភាពឱ្យបានល្អ ដោយត្រូវទទួលទានដំណេក បរិភោគអាហារ និងទទួលទានទឹកស្អាត ជាពិសេសទទួលទានអាហារពេលព្រឹកឱ្យបានគ្រប់គ្រាន់ ដើម្បីមានភាពក្លាហាន អារម្មណ៍នឹងនរ ប្រកបដោយភាពជឿជាក់ និងប្រុងប្រយ័ត្នក្នុងពេលប្រឡង។
ក្រៅពីការអំពាវនាវឱ្យបេក្ខជនគោរពនូវបទបញ្ញត្តិនៃការប្រឡង និងថែរក្សាសុខភាព ឯកឧត្តម ហង់ជួន ណារ៉ុន ក៏បានប្រាប់ទៅដល់បេក្ខជនទាំងអស់ ត្រូវគោរពច្បាប់ចរាចរណ៍ និងប្រុងប្រយ័ត្នខ្ពស់ផងដែរ នៅក្នុងពេលធ្វើដំណើរទៅ និងមកមណ្ឌលប្រឡង។ ហើយជាចុងក្រោយ ឯកឧត្តមក៏បានជូនពរក្មួយៗជាបេក្ខជនទាំងអស់ សូមទទួលបានលទ្ធផលល្អនៅក្នុងការប្រឡងគ្រប់ៗគ្នា។
សូមបញ្ជាក់ថា ការប្រឡងសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ ឬបាក់ឌុប សម័យប្រឡង ៨ តុលា មានបេក្ខជនចុះឈ្មោះប្រឡងសរុបចំនួន ១៣៧,០៤០នាក់ (ស្រី ៧៤៨៨២នាក់) ក្នុងនោះ ថ្នាក់វិទ្យាសាស្ត្រមានបេក្ខជនចំនួន ៣៩,៣៥៨នាក់ (ស្រី ២៣៧១៥នាក់) ចំណែក ថ្នាក់វិទ្យាសាស្ត្រសង្គមមានចំនួន ៩៧,៦៨២នាក់ (ស្រី ៥១១៦៧នាក់)៕