រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ ៖ គោលដៅនៃការសិក្សា មិនមែនត្រឹមតែមានចំណេះ ពោលគឺយុវជនចាំបាច់ត្រូវតែមានបំណិន និង​សហគ្រិនភាពបន្ថែមទៀត
នៅក្នុងគោលដៅ នៃការ​សិក្សា គឺមិន​ត្រឹម​តែ​ឱ្យ​យុវជន​មានចំណេះដឹងប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែពួកគេ​ចាំបាច់ត្រូវ​តែមាន​បំណិន និងសហគ្រិនភាពបន្ថែមទៀត ដើម្បី​អាច​ចេះពិចារណា ដោះស្រាយ​បញ្ហា មានភាពជាអ្នកដឹកនាំ អាចរស់​នៅ​ក្នុងសង្គម​ជាតិបាន។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន ឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តី រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា ការសិក្សា​រៀនសូត្រ គឺបានត្រឹម​តែចំណេះ ប៉ុន្តែមិន​មានបំណិនគ្រប់គ្រាន់នោះទេ ។ ឯកឧត្តម​បញ្ជាក់ថា គោលដៅ​នៃការសិក្សា គឺត្រូវ​មាន​ចំណេះដឹង វិជ្ជាសម្បទា បំណិន​សម្បទារ ដែលមានដូចជា បំណិនទន់ បំណិនវិជ្ជាជីវៈ ឬចរិយាសម្បទា ដោយសរុបជារួម យើងហៅថា បំណិនសតវត្សទី២១ ដើម្បី​យុវជន​មានទាំងចំណេះដឹង ចេះពិចារណាដោះស្រាយ​បញ្ហា មានភាពជាអ្នកដឹកនាំ និងចេះបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលផងដែរ។
បើតាមប្រសាសន៍ ឯកឧត្តម ហង់ជួន ណារ៉ុន ពាក់ព័ន្ធជាមួយបំណិន គឺទាមទារ​ឱ្យ​មាន​ការ​អនុវត្ត ដោយ​នៅ​ក្នុង​កម្មវិធីសិក្សា​របស់ក្រសួងអប់រំសម្រាប់មធ្យមសិក្សា គឺចែកចេញជា​មធ្យមសិក្សា​ចំណេះទូទៅ និង​អប់រំ​បច្ចេកទេស ដោយ​មានដូចជា បំណិន​ក្នុងការ​ចិញ្ចឹម​សត្វ ដាំបន្លែ ហើយ​បំណិន​វិជ្ជាជីវៈ មានដូចជា ការកែច្នៃ​ម្ហូបអាហារ ឬ​ជួសជុល​ម៉ាស៊ីនជាដើម, ចំណែក​បំណិន​នៅ​កម្រិតក្រោយ​មធ្យមសិក្សា ក្រសួងបានរៀបចំនៅវិទ្យាស្ថានបច្ចេកវិទ្យាកម្ពុជា ដោយ​មាន​៥មុខជំនាញធំៗ។
ពាក់ព័ន្ធនឹង​សហគ្រិនភាពវិញ នៅ​ក្នុងកម្មវិធីសិក្សាក្រសួងតែងរៀបចំ​ជា​វេទិកាតស៊ូមតិ ឬក៏​លើក​ជាគម្រោង​ណាមួយ ដែល​ជា​ការ​បង្រៀនសិស្ស​ឱ្យ​ចេះគិត ដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហា ក៏ដូចជា​ការ​ប្រើប្រាស់នូវ​ចំណេះដឹង​ដើម្បី​ចូលរួម​ចំណែក​នៅ​ក្នុងការ​ដោះស្រាយ​បញ្ហាជាដើម ។ តាមប្រសាសន៍របស់ ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ កន្លងមកក្រសួងធ្លាប់​ដាក់​ឱ្យ​មានការប្រឡងប្រណាំងជាគំនិត រៀបចំជាគំនិត​ដើម្បី​ដោះស្រាយ​រកទីផ្សារ​សម្រាប់​កសិផល​របស់កសិករជាដើម ។ ហើយ​នៅពេល​បានគំនិតហើយ គឺត្រូវប្រឡងជ្រើសរើសថា គំនិតណាដែល​ល្អជាងគេ ទើបចូល​ដល់ដំណាក់កាល​រៀបចំ​ចាត់ចែង​បង្កើតជា​ក្រុមហ៊ុនជាក់ស្តែង។