ប្រទេសថៃចង់ពង្រឹងកិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​ជាមួយ​កម្ពុជា​លើវិស័យ​អប់រំ តាមរយៈ​ការ​ផ្តល់អាហារូបករណ៍ និង​ការ​ស្រាវជ្រាវរួមគ្នា
ភ្នំពេញ – ក្នុង​ជំនួប​ជាមួយ​សម្តេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា នាព្រឹកថ្ងៃសុក្រ (៧ តុលា) លោក អនេក ឡៅថាំម៉ាតាស់ (Anek Laothamatas) រដ្ឋមន្រ្តីឧត្តម​សិក្សា​វិទ្យាសាស្រ្ត ស្រាវជ្រាវ និង​នវានុវត្តន៍ នៃព្រះរាជាណាចក្រ​ថៃ បានបញ្ជាក់អំពីបំណង​​ក្នុង​ការ​ពង្រឹង​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​រវាង​កម្ពុជា និងថៃ ជាពិសេស​លើ​វិស័យ​អប់រំ។
​បើតាម​ប្រសាសន៍​របស់​លោក អនេក ឡៅថាំម៉ាតាស់ ប្រទេសថៃចង់​ពង្រីក និងពង្រឹងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការជាមួយ​ព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា តាមរយៈ ទី១) ផ្ដល់អាហាររូបករណ៍ដល់និស្សិតកម្ពុជាទៅសិក្សាថ្នាក់អនុបណ្ឌិត  និងថ្នាក់បណ្ឌិត លើវិស័យវិទ្យាសាស្ត្រ និងបច្ចេកទេស នៅសាកលវិទ្យាល័យល្បីៗរបស់ព្រះរាជាណាចក្រថៃ, ទី២)អនុញ្ញាតឱ្យ​អ្នកស្រាវជ្រាវ វិទ្យាសាស្រ្តកម្ពុជា ទៅចូលរួមធ្វើការសិក្សាស្រាវជ្រាវ លើវិស័យជាច្រើន រួមទាំងវិស័យតារាសាស្ត្រ វិស័យជីវសាស្ត្រ វិស័យអាហារសាស្ត្រ  និងវិស័យដទៃទៀត និងទី៣) កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ លើវិស័យសុខាភិបាល ជាពិសេសលើជំនាញឯកទេស។ លើសពីនេះទៅទៀត លោក​ក៏​បានគោរពអញ្ជើញប្រតិភូកម្ពុជា ដើម្បីទៅធ្វើទស្សនកិច្ចផ្លូវការនៅព្រះរាជាណាចក្រថៃ ដើម្បីពិនិត្យលទ្ធភាពលើវិស័យដែលអាចពង្រីក និងពង្រឹងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការរវាងកម្ពុជា និងថៃ។
ជាការឆ្លើយតប សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្រ្តី បានថ្លែងអំណរគុណចំពោះការផ្ដល់អាហារូបករណ៍ ការផ្ដល់កិច្ចសហប្រតិបត្តិការលើការសិក្សា​ស្រាវជ្រាវ លើវិស័យវិទ្យាសាស្ត្រ និងបច្ចេកវិទ្យា និងវិស័យសុខាភិបាល ។ សម្ដេចតេជោបានមានប្រសាសន៍ថា កម្ពុជាត្រូវការនិស្សិតទៅសិក្សាលើជំនាញនោះ លើថ្នាក់អនុបណ្ឌិត និងបណ្ឌិត រួមទាំងការស្រាវជ្រាវផងដែរ។
ក្នុងន័យនេះ សម្ដេចតេជោបានស្នើសុំឱ្យ​មានការពិភាក្សាជាមួយស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធ ដើម្បីជំរុញកិច្ចសហប្រតិបត្តិការឱ្យ​បានល្អ និងកាន់តែស៊ីជម្រៅ។ ជាមួយគ្នានោះដែរ សម្ដេចតេជោនាយករដ្ឋមន្ត្រី ក៏បានប្រគល់ជូនក្រសួងឧស្សាហកម្ម សិប្បកម្ម និងនវានុវត្តន៍ ទៅធ្វើទស្សនកិច្ចសិក្សាតាមការអញ្ជើញរបស់លោក អនេក ឡៅថាំម៉ាតាស់ រដ្ឋមន្រ្តីឧត្តម​សិក្សា​វិទ្យាសាស្រ្ត ស្រាវជ្រាវ និង​នវានុវត្តន៍ នៃព្រះរាជាណាចក្រ​ថៃ ផងដែរ៕