អ្នកនាំពាក្យ ៖ ដំណើរការកំណែប្រឡងបាក់ឌុបបញ្ចប់ហើយ ពេលនេះក្រសួងកំពុងស្រង់បូកពិន្ទុដោយកុំព្យូទ័រ
ភ្នំពេញ – ឯកឧត្តម រស់ សុវាចា អ្នកនាំពាក្យ​ក្រសួងអប់រំ យុវជន និង​កីឡា បាន​ឱ្យ​ AMS ដឹងថា ដំណើរ​ការ​កំណែ​សន្លឹក​កិច្ច​ការ​បេក្ខជន​ប្រឡង​​សញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សា​ទុតិយភូមិ ឬបាក់ឌុប សម័យប្រឡងថ្ងៃទី២៧-២៨ ធ្នូ ឆ្នាំ២០២១ ត្រូវ​បានបញ្ចប់​ទាំងស្រុងក្រោម​ការ​បំពេញ​ភារកិច្ច​យ៉ាង​សកម្ម និង​ទំនួលខុសត្រូវ​ខ្ពស់ពីប្រធាន អនុប្រធាន​មណ្ឌល​កំណែ គណៈកម្មការទាំងអស់ ព្រមទាំង​ការ​ចូលរួម​សង្កេត​ការណ៍​ជា​ប្រចាំ​ពីមន្រ្តី​អង្គភាព​ប្រឆាំងអំពើពុករលួយ។
បើតាម​ការ​បញ្ជាក់របស់ឯកឧត្តម រស់ សុវាចា ចាប់តាំងតែពីថ្ងៃទី៦ មករា មកម្ល៉េះ ក្រសួងកំពុងដំណើរការស្រង់បូកពិន្ទុ​ដោយ​កុំព្យូទ័រ និង​ផ្ទៀងផ្ទាត់ពិន្ទុរហូត​ដល់ថ្ងៃទី១៦ ខែមករា ឆ្នាំ​២០២២។
បើតាម​ការ​គ្រោងទុក លទ្ធផល នៃការ​ប្រឡង​សញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សា​ទុតិយភូមិ​ នឹង​ត្រូវ​ប្រកាស​នៅ​តាម​មណ្ឌល​ប្រឡង​ក្នុង​រាជធានីភ្នំពេញ និង​ខេត្ត​កណ្តាល នារសៀល​ថ្ងៃទី១៨ ខែមករា ឆ្នាំ​២០២២ និង​នៅ​តាម​មណ្ឌល​ប្រឡង​ក្នុង​ខេត្ត​ផ្សេងទៀត​នា​ថ្ងៃទី១៩ ខែមករា ឆ្នាំ​២០២២ ដោយ​មានទាំងការ​ផ្សព្វផ្សាយ​តាម​បណ្តាញ​ទំនាក់ទំនង​សង្គម​ផ្លូវ​ការ​របស់​ក្រសួងអប់រំ​ផងដែរ។
គួររំលឹកដែរថា ការប្រឡងសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ ឬបាក់ឌុប បានប្រព្រឹត្ត​ទៅ​កាលពីថ្ងៃទី២៧ ខែធ្នូ ឆ្នាំ​២០២១កន្លងទៅថ្មីៗនេះ ដោយ​មានបេក្ខជនចុះឈ្មោះប្រឡងសរុបចំនួន ១១៤ ១៨៣ នាក់ ក្នុងនោះសិស្សស្រីចំនួន៦០ ៣៩៧ នាក់ និង​បានចែកចេញជា ២០៤ មណ្ឌល៕