ចាប់តាំងពីរាជរដ្ឋាភិបាលបានដាក់ឱ្យអនុវត្តកម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាលជំនាញវិជ្ជាជីវៈ និងបច្ចេកទេស ដល់យុវជនមកពីគ្រួសារក្រីក្រ និងងាយរងហានិភ័យ ១,៥លាននាក់ កាលពីខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៣ រហូតមកដល់ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៤នេះ មានយុវជនជិត៦ម៉ឺននាក់បានចុះឈ្មោះចូលសិក្សាជំនាញ ហើយក្នុងនោះពួកគេមួយចំនួនធំកំពុងចុះហាត់ការ និងខ្លះទទួលបានការងារធ្វើជាបន្តបន្ទាប់ ក្រោយបញ្ចប់ការសិក្សា។
ឯកឧត្តម កត្តា អ៊ន រដ្ឋលេខាធិការ និងជាអ្នកនាំពាក្យក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ មានប្រសាសន៍ថា ក្នុងចំណោមសិស្សដែលបានចុះឈ្មោះចូលរៀនជំនាញជិត ៦ម៉ឺននាក់ ក្នុងនោះសិស្សដែលកំពុងរៀនមានចំនួនជាង ២៣០០០នាក់ និងសិស្សដែលបានបញ្ចប់ការសិក្សាសរុបមានចំនួន ៧១០០នាក់ ខណៈសិស្សកំពុងចុះហាត់ការនៅតាមសហគ្រាសនានាមានចំនួនជិត៣ម៉ឺននាក់។
លោក សេក សុជាតិ អ្នកប្រឹក្សាយោបល់ផ្នែកផ្នត់គំនិត និងការស្រាវជ្រាវ មានប្រសាសន៍សាទរ ដោយថា នេះគឺជាការចាប់ផ្តើមដ៏ល្អ តែសម្រាប់ឆ្នាំជាបន្តបន្ទាប់ទៀត លោកយល់ថា ក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ គួរដាក់ចេញនូវយន្តការបណ្តុះបណ្តាលឱ្យគ្រប់គោលដៅ ទើបអាចឈានទៅសម្រេចគោលនយោបាយរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលក្នុងការបណ្តុះបណ្តាលជំនាញវិជ្ជាជីវៈដល់យុវជន ១,៥លាននាក់ ក្នុងរយៈពេល៥ឆ្នាំ ដើម្បីឈានទៅសម្រេចចក្ខុវិស័យប្រទេសកម្ពុជាឱ្យក្លាយជាប្រទេសមានចំណូលមធ្យមកម្រិតខ្ពស់នាឆ្នាំ២០៣០ និងក្លាយជាប្រទេសដែលមានចំណូលខ្ពស់នៅឆ្នាំ២០៥០។
សម្រាប់លោកបណ្ឌិត យង់ ពៅ អគ្គលេខាធិការរាជបណ្ឌិតសភាកម្ពុជា និងជាអ្នកវិភាគសង្គមមើលឃើញថា តួលេខនៃការបណ្តុះបណ្តាលជំនាញវិជ្ជាជីវៈដល់យុវជន មកពីគ្រួសារក្រីក្រ និងងាយរងហានិភ័យ ១,៥លាននាក់រយៈពេលជិត១ឆ្នាំមកនេះ ទោះនៅមានចំនួនតិចតួច តែគឺជាវឌ្ឍនភាពល្អមួយសម្រាប់យុវជនកម្ពុជា ក៏ដូចជាសម្រាប់សង្គមទាំងមូល ព្រោះការប្រកាសដាក់ចេញនូវគោលនយោបាយរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលនីតិកាលទី៧ ក្នុងការបណ្តុះបណ្តាលជំនាញវិជ្ជាជីវៈដល់យុវជន ដែលជាកម្លាំងចលករក្នុងការជំរុញសេដ្ឋកិច្ចសង្គមកំពុងដើរទៅមុខ។ ជាមួយគ្នានេះ លោកបណ្ឌិត ក៏លើកទឹកចិត្តឱ្យមានការបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈបន្តទៀត ដោយផ្អែកទៅលើគុណភាពប្រាកដនិយម ពោលគឺយុវជនដែលទទួលបានការបណ្តុះបណ្តាល ពួកគេអាចទៅបង្កើតមុខរបរ ឬអាចទៅធ្វើការបាន ដែលនេះគឺជាជោគជ័យពិតប្រាកដរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលនៅក្នុងការបណ្តុះបណ្តាល។
វិស័យអប់រំបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ និងបច្ចេកទេស ត្រូវចាត់ទុកថា បាននិងកំពុងចូលរួមយ៉ាងសកម្មលើការផលិតមូលធនមនុស្ស និងអភិវឌ្ឍកម្លាំងពលកម្មឱ្យមានជំនាញ ចំណេះដឹង សមត្ថភាព ការប្រកួតប្រជែងខ្ពស់ មានភាពធន់ បត់បែន អាចឆ្លើយតបតាមតម្រូវការនៃការវិវត្តយ៉ាងឆាប់រហ័សនៃមូលដ្ឋានសេដ្ឋកិច្ច ឧស្សាហកម្ម និងបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល ស្របតាមគោលនយោបាយរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល ដោយធានាថា «ពលរដ្ឋម្នាក់មានជំនាញមួយយ៉ាងតិចប្រចាំជីវិត»។
យ៉ាងណាក៏ដោយ បើតាមប្រសាសន៍ ឯកឧត្តម កត្តា អ៊ន អ្នកនាំពាក្យក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ សម្រាប់ឆ្នាំនេះ កម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាលជំនាញវិជ្ជាជីវៈ និងបច្ចេកទេស ១,៥លាននាក់ របស់រាជរដ្ឋាភិបាល មិនទាន់បញ្ចប់ទេ ដោយវគ្គសិក្សាបន្ទាប់គ្រោងនឹងចាប់ផ្តើមនៅដើមខែតុលាខាងមុខ ។ ឯកឧត្តមបានអំពាវនាវដល់យុវជនដែលមិនទាន់បានចុះឈ្មោះ ចូលរៀនជំនាញវិជ្ជាជីវៈ និងបច្ចេកទេស សូមរួសរាន់មកចុះឈ្មោះចូលរៀនជំនាញវិជ្ជាជីវៈ នៅវិទ្យាស្ថានដែលនៅក្បែរមូលដ្ឋានរបស់ខ្លួន ខណៈយុវជនដែលមកពីគ្រួសារក្រីក្រ និងគ្រួសារងាយរងហានិភ័យ នៅតែទទួលការរៀនជំនាញដោយឥតគិតថ្លៃ និងថែមទាំងទទួលបានប្រាក់ឧបត្ថម្ភផងដែរ៕