លោក សោម រតនា មានប្រសាន៍ថា បច្ចុប្បន្ន​នេះ​ប្រទេស​កម្ពុជា​មាន​សាកលវិទ្យាល័យទាំងរដ្ឋ និង​ឯកជន​ប្រមាណជាជាង ១រយសាកលវិទ្យាល័យ ប៉ុន្តែមុននឹង​ឈានជើង​ចូល​ទៅកាន់សាកលវិទ្យាល័យទាំងនោះ ចាំបាច់សិស្សានុសិស្ស​ត្រូវ​សួរ​ខ្លួន​ឯងសិនថា តើ​រៀនអី? សំណួរនេះ បើតាម​ការបញ្ជាក់របស់លោក សោម រតនា វាគឺជាសំណួរសំខាន់ដើម្បី​យើង​ដឹងខ្លួន​ឯងឱ្យ​ច្បាស់ថា តើ​ខ្លួន​ឯងចង់ក្លាយជាអ្វីទៅថ្ងៃអនាគត ហើយ​សំណួរ​នេះ ក៏​វាផ្សារភ្ជាប់សំខាន់​ទៅ​នឹងសំណួរ​មួយ​ទៀតដែល​ត្រូវ​ខ្លួន​ឯង​ដែរថា តើ​យើងពូកែអី? យើងចេះអី?
“យើងត្រូវមើលខ្លួនយើង នៅពេល​ដែលយើង​ជាមនុស្ស​មិនសូវចេះនិយាយ ប្រសិនបើ​យើងចង់ក្លាយទៅជា​ពិធីករទៅថ្ងៃក្រោយ ប្រហែលជា​ពិបាកបន្តិច… នៅពេលប្អូនៗមិនសូវពូកែគណិតវិទ្យាទេ ប្អូនៗចង់ក្លាយទៅជាវិស្វករ ប្រហែលជាពិបាកបន្តិច ដូច្នេះត្រូវយល់ពីខ្លួនឯងឱ្យច្បាស់មុនពេល​យើង​ចូល​សាកលវិទ្យាល័យ…
​លោក សម រតនា បានបញ្ជាកើថា នៅពេល​ដែល​ប្អូនៗអាចឆ្លើយ​នឹង​សំណួរថា តើ​ប្អូនៗពូកែអី? នោះបាន​ប្រាប់ថា ខ្លួន​ឯង​នឹង​ត្រូវ​ទៅសិក្សា​នៅ​សាកលវិទ្យាល័យ​មួយ​ណាជាក់ជាពុំខាន ។ គុណភាពសិក្សានៅសាកលវិទ្យាល័យសំខាន់ណាស់សម្រាប់និស្សិត និងអនាគតការងាររបស់ពួកគេ ។
បើតាមលោក សោម រតនា មុននឹង​ប្អូនៗសិស្សានុសិស្ស​​ចូលរៀន​មុខ​ជំនាញ​ណាមួយ​​នៅ​សាកលវិទ្យាល័យ ក៏ត្រូវតែ​មើលពីទីផ្សារ​ការងារផងដែរថា តើ​នៅពេល​រៀន​ចប់ ជំនាញនោះ​មានទីផ្សារ​ការងារដែរ ឬទេ? ព្រោះថា មុខ​វិជ្ជា​មួយ​ចំនួន​នៅ​ក្នុង​បរិបទបច្ចុប្បន្ន គឺ​មិន​ទាន់​មានទីផ្សារ​នៅ​ឡើយទេ។
“ចង់ធ្វើអីនេះ គឺប្អូនៗត្រូវមើលថា នៅពេលដែលខ្ញុំចប់ពីសាកលវិទ្យាល័យហ្នឹងទៅ តើមានទីផ្សារទេជំនាញអ្វីដែលខ្ញុំរៀនហ្នឹង ? អីចឹងប្អូនៗត្រូវ​មើលទៅលើទីផ្សារទៀត មុខវិជ្ជាមួយចំនួននៅបរិបទយើងនេះ គឺមិនទាន់មានទីផ្សារទេ…។ ប្អូនៗ​ក៏​ត្រូវ​សំឡឹងមើលទៅថ្ងៃអនាគតថា តើពិភពលោក​នឹង​ប្រែប្រួល​យ៉ាង​ម៉េច? មនុស្សដែលជោគជ័យ គឺជាមនុស្ស​ដែល​គាត់អាចមើលឃើញអនាគតរបស់គាត់ថា តើអនាគតវារបៀបម៉េច?”
យ៉ាងណាក៏​ដោយ​ជា​សង្ខេបមកវិញសម្រាប់​ដំបូន្មានរបស់​លោក សម រតនា សិស្សិនិស្សិត​មុន​នឹង​ចូលរៀន​បន្ត​នៅ​សាកលវិទ្យាល័យ ត្រូវ​ស្វែង​រក​សាកលវិទ្យាល័យ​ដែលខ្លួនត្រូវរៀន ​ត្រូវស្គាល់ខ្លួនឯង ស្គាល់សង្គម ស្គាល់​ការ​វិវឌ្ឍទៅថ្ងៃអនាគត រួចកំណត់ទិសដៅ ៕