លោក សោម រតនា មានប្រសាន៍ថា បច្ចុប្បន្ននេះប្រទេសកម្ពុជាមានសាកលវិទ្យាល័យទាំងរដ្ឋ និងឯកជនប្រមាណជាជាង ១រយសាកលវិទ្យាល័យ ប៉ុន្តែមុននឹងឈានជើងចូលទៅកាន់សាកលវិទ្យាល័យទាំងនោះ ចាំបាច់សិស្សានុសិស្សត្រូវសួរខ្លួនឯងសិនថា តើរៀនអី? សំណួរនេះ បើតាមការបញ្ជាក់របស់លោក សោម រតនា វាគឺជាសំណួរសំខាន់ដើម្បីយើងដឹងខ្លួនឯងឱ្យច្បាស់ថា តើខ្លួនឯងចង់ក្លាយជាអ្វីទៅថ្ងៃអនាគត ហើយសំណួរនេះ ក៏វាផ្សារភ្ជាប់សំខាន់ទៅនឹងសំណួរមួយទៀតដែលត្រូវខ្លួនឯងដែរថា តើយើងពូកែអី? យើងចេះអី?
“យើងត្រូវមើលខ្លួនយើង នៅពេលដែលយើងជាមនុស្សមិនសូវចេះនិយាយ ប្រសិនបើយើងចង់ក្លាយទៅជាពិធីករទៅថ្ងៃក្រោយ ប្រហែលជាពិបាកបន្តិច… នៅពេលប្អូនៗមិនសូវពូកែគណិតវិទ្យាទេ ប្អូនៗចង់ក្លាយទៅជាវិស្វករ ប្រហែលជាពិបាកបន្តិច ដូច្នេះត្រូវយល់ពីខ្លួនឯងឱ្យច្បាស់មុនពេលយើងចូលសាកលវិទ្យាល័យ…“
លោក សម រតនា បានបញ្ជាកើថា នៅពេលដែលប្អូនៗអាចឆ្លើយនឹងសំណួរថា តើប្អូនៗពូកែអី? នោះបានប្រាប់ថា ខ្លួនឯងនឹងត្រូវទៅសិក្សានៅសាកលវិទ្យាល័យមួយណាជាក់ជាពុំខាន ។ គុណភាពសិក្សានៅសាកលវិទ្យាល័យសំខាន់ណាស់សម្រាប់និស្សិត និងអនាគតការងាររបស់ពួកគេ ។
បើតាមលោក សោម រតនា មុននឹងប្អូនៗសិស្សានុសិស្សចូលរៀនមុខជំនាញណាមួយនៅសាកលវិទ្យាល័យ ក៏ត្រូវតែមើលពីទីផ្សារការងារផងដែរថា តើនៅពេលរៀនចប់ ជំនាញនោះមានទីផ្សារការងារដែរ ឬទេ? ព្រោះថា មុខវិជ្ជាមួយចំនួននៅក្នុងបរិបទបច្ចុប្បន្ន គឺមិនទាន់មានទីផ្សារនៅឡើយទេ។
“ចង់ធ្វើអីនេះ គឺប្អូនៗត្រូវមើលថា នៅពេលដែលខ្ញុំចប់ពីសាកលវិទ្យាល័យហ្នឹងទៅ តើមានទីផ្សារទេជំនាញអ្វីដែលខ្ញុំរៀនហ្នឹង ? អីចឹងប្អូនៗត្រូវមើលទៅលើទីផ្សារទៀត មុខវិជ្ជាមួយចំនួននៅបរិបទយើងនេះ គឺមិនទាន់មានទីផ្សារទេ…។ ប្អូនៗក៏ត្រូវសំឡឹងមើលទៅថ្ងៃអនាគតថា តើពិភពលោកនឹងប្រែប្រួលយ៉ាងម៉េច? មនុស្សដែលជោគជ័យ គឺជាមនុស្សដែលគាត់អាចមើលឃើញអនាគតរបស់គាត់ថា តើអនាគតវារបៀបម៉េច?”
យ៉ាងណាក៏ដោយជាសង្ខេបមកវិញសម្រាប់ដំបូន្មានរបស់លោក សម រតនា សិស្សិនិស្សិតមុននឹងចូលរៀនបន្តនៅសាកលវិទ្យាល័យ ត្រូវស្វែងរកសាកលវិទ្យាល័យដែលខ្លួនត្រូវរៀន ត្រូវស្គាល់ខ្លួនឯង ស្គាល់សង្គម ស្គាល់ការវិវឌ្ឍទៅថ្ងៃអនាគត រួចកំណត់ទិសដៅ ៕