លោក ជុំ វុឌ្ឍី ៖ ល្បែងជះទឹក មិន​មែនជាល្បែងប្រជាប្រិយខ្មែរទេ​​
ភ្នំពេញ – ល្បែងជះទឹក និងបាញ់ទឹក ដែល​យុវជន​កម្ពុជា​តែ​ងលេង​នៅ​ក្នុង​ឱកាស នៃពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មី តាមពិតទៅ វាមិន​មែនជា​ល្បែង​របស់ខ្មែរយើងនោះទេ ។ នេះ​បើតាម​ការ​លើក​ឡើងរបស់​លោក ជុំ វុឌ្ឍី ប្រធាន​មន្ទីរវប្បធម៌ និង​វិចិត្រ​សិល្បៈ​រាជធានីភ្នំពេញ។
លោក ជុំ វុឌ្ឍី បាន​បញ្ជាក់ថា សម្រាប់ប្រពៃណីខ្មែរយើង គឺមានពិធីស្រង់ព្រះ ដោយ​កូនចៅ​យកទឹកងូតឱ្យ​ម្តាយឪពុក និងអ្នកមានគុណ ប៉ុន្តែក្រោយ​មក ក៏មានការបែក ដោយនាំគ្នាគប់ទឹក ជះទឹកតាមដងផ្លូវទៅវិញ។
– លោក ជុំ វុឌ្ឍី ប្រធាន​មន្ទីរវប្បធម៌ និង​វិចិត្រ​សិល្បៈ​រាជធានីភ្នំពេញ
“ល្បែងជះទឹក មិន​មែនជា​របស់ខ្មែរទេ គឺជារបស់គេទេ វាចេះតែហូរចូលមក។ យើងស្រង់ព្រះ ដោយ​យកទឹកងូតឱ្យ​ឪពុកម្តាយ ឱ្យ​​អ្នកមានគុណ ហើយក្រោយ​មក​ក៏​បែកជានាំគ្នាគប់ទឹក ជះទឹកតាមដងផ្លូវអីហ្នឹង អាហ្នឹងមិនមែនរបស់យើងទេ”
យ៉ាងណាក៏ដោយ ដើម្បីបង្ហាញពី​វប្បធម៌​ ប្រពៃណីខ្មែរ ដល់យុវជន មន្ទីរវប្បធម៌រាជធានីភ្នំពេញ គ្រោងនឹងរៀបចំជាកម្មវិធីសង្រ្កាន្ត​ចំនួន៣ថ្ងៃក្នុង​ឱកាស នៃពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មីខាងមុខនៅរមណីយដ្ឋានវត្តភ្នំ ដោយ​មានរៀបចំធ្វើពិធីទទួលទេវតា មាន​ការ​លេង​ល្បែងប្រជាប្រិយខ្មែរ មានតន្រ្តីសម័យ ហើយ​នៅថ្ងៃទី៣ដែលជាថ្ងៃបញ្ចប់ នឹងមានការរៀបចំធ្វើពិធី​ដង្ហែព្រះ និង​ពិធីស្រង់ព្រះ តាមទនៀមទម្លាប់ខ្មែរ។
បើតាម​ការ​បញ្ជាក់របស់​លោក ជុំ វុឌ្ឍី ការ​លេងល្បែងប្រជាប្រិយ៍ខ្មែរ ក៏ដូចជាការ​រៀបចំធ្វើពិធីប្រពៃណីនានា គឺនឹងត្រូវ​ធ្វើ​ឡើង​ដោយរក្សា​នូវវិធានការរបស់ក្រសួងសុខាភិបាល ក្នុង​ការ​ការពារជំងឺកូវីដ១៩​ ដោយអនុវត្តន៍ ៣កុំ ៣ការពារ។
ដូចគ្នានេះដែរ រដ្ឋបាល​រាជធានីភ្នំពេញ កាលពីដើមសប្តាហ៍​នេះ ក៏​បាន​ចេញ​សេចក្តីណែនាំ​មួយ​ទៅ​ដល់​ប្រជាពលរដ្ឋ ពិសេសយុវជន យុវនារី សិស្សនិស្សិត និងកម្មករ កម្មការិនី ឱ្យ​ចូលរួម​លេងល្បែង​ប្រជាប្រិយគ្រប់ប្រភេទ និងចៀសវាងដាច់ខាតការលេងបាញ់ទឹក ជះទឹក គប់ស្បោងទឹក លាបធ្យូង ប៉ាតម្សៅ ជាដើម ហើយ​ត្រូវយកចិត្តទុកដាក់​ក្នុង​ការ​ថែរក្សា​សុខភាព អនាម័យ និង​ត្រូវ​អនុវត្ត​តាមវិធានការ​ណែនាំរបស់ក្រសួងសុខាភិបាល ក្នុង​ការ​បង្ការ​ការឆ្លង​រាលដាល នៃជំងឺកូវីដ១៩។ តាមប្រសាសន៍​របស់ ឯកឧត្តម ឃួន ស្រេង អភិបាលរាជធានីភ្នំពេញ ក្នុង​កិច្ច​ប្រជុំ​គណៈ​បញ្ជាការ​ឯកភាពរាជធានីភ្នំពេញ ស្តីពីផែនការការពាររក្សាសន្តិសុខ សុវត្ថិភាព សណ្តាប់ធ្នាប់ ​និង​របៀបរៀបរយសាធារណៈ ជូនបងប្អូន​ប្រជាពលរដ្ឋក្នុងឱកាសបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មីប្រពៃណីជាតិ ការលេង​ល្បែង​បាញ់​ទឹក ​វា​ពុំមែន​ជា ល្បែង​ប្រជាប្រិយ​ខ្មែរ​ឡើយ ហើយ​ម្យ៉ាងទៀត វាអាចជាការចម្លង​ជំងឺ​កូ​វីដ​១៩ ទៅតាម​ទឹក ដែល​បាន​បាញ់​នោះ ៕