ភ្នំពេញ – ល្បែងជះទឹក និងបាញ់ទឹក ដែលយុវជនកម្ពុជាតែងលេងនៅក្នុងឱកាស នៃពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មី តាមពិតទៅ វាមិនមែនជាល្បែងរបស់ខ្មែរយើងនោះទេ ។ នេះបើតាមការលើកឡើងរបស់លោក ជុំ វុឌ្ឍី ប្រធានមន្ទីរវប្បធម៌ និងវិចិត្រសិល្បៈរាជធានីភ្នំពេញ។
លោក ជុំ វុឌ្ឍី បានបញ្ជាក់ថា សម្រាប់ប្រពៃណីខ្មែរយើង គឺមានពិធីស្រង់ព្រះ ដោយកូនចៅយកទឹកងូតឱ្យម្តាយឪពុក និងអ្នកមានគុណ ប៉ុន្តែក្រោយមក ក៏មានការបែក ដោយនាំគ្នាគប់ទឹក ជះទឹកតាមដងផ្លូវទៅវិញ។
– លោក ជុំ វុឌ្ឍី ប្រធានមន្ទីរវប្បធម៌ និងវិចិត្រសិល្បៈរាជធានីភ្នំពេញ
“ល្បែងជះទឹក មិនមែនជារបស់ខ្មែរទេ គឺជារបស់គេទេ វាចេះតែហូរចូលមក។ យើងស្រង់ព្រះ ដោយយកទឹកងូតឱ្យឪពុកម្តាយ ឱ្យអ្នកមានគុណ ហើយក្រោយមកក៏បែកជានាំគ្នាគប់ទឹក ជះទឹកតាមដងផ្លូវអីហ្នឹង អាហ្នឹងមិនមែនរបស់យើងទេ”
យ៉ាងណាក៏ដោយ ដើម្បីបង្ហាញពីវប្បធម៌ ប្រពៃណីខ្មែរ ដល់យុវជន មន្ទីរវប្បធម៌រាជធានីភ្នំពេញ គ្រោងនឹងរៀបចំជាកម្មវិធីសង្រ្កាន្តចំនួន៣ថ្ងៃក្នុងឱកាស នៃពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មីខាងមុខនៅរមណីយដ្ឋានវត្តភ្នំ ដោយមានរៀបចំធ្វើពិធីទទួលទេវតា មានការលេងល្បែងប្រជាប្រិយខ្មែរ មានតន្រ្តីសម័យ ហើយនៅថ្ងៃទី៣ដែលជាថ្ងៃបញ្ចប់ នឹងមានការរៀបចំធ្វើពិធីដង្ហែព្រះ និងពិធីស្រង់ព្រះ តាមទនៀមទម្លាប់ខ្មែរ។
បើតាមការបញ្ជាក់របស់លោក ជុំ វុឌ្ឍី ការលេងល្បែងប្រជាប្រិយ៍ខ្មែរ ក៏ដូចជាការរៀបចំធ្វើពិធីប្រពៃណីនានា គឺនឹងត្រូវធ្វើឡើងដោយរក្សានូវវិធានការរបស់ក្រសួងសុខាភិបាល ក្នុងការការពារជំងឺកូវីដ១៩ ដោយអនុវត្តន៍ ៣កុំ ៣ការពារ។
ដូចគ្នានេះដែរ រដ្ឋបាលរាជធានីភ្នំពេញ កាលពីដើមសប្តាហ៍នេះ ក៏បានចេញសេចក្តីណែនាំមួយទៅដល់ប្រជាពលរដ្ឋ ពិសេសយុវជន យុវនារី សិស្សនិស្សិត និងកម្មករ កម្មការិនី ឱ្យចូលរួមលេងល្បែងប្រជាប្រិយគ្រប់ប្រភេទ និងចៀសវាងដាច់ខាតការលេងបាញ់ទឹក ជះទឹក គប់ស្បោងទឹក លាបធ្យូង ប៉ាតម្សៅ ជាដើម ហើយត្រូវយកចិត្តទុកដាក់ក្នុងការថែរក្សាសុខភាព អនាម័យ និងត្រូវអនុវត្តតាមវិធានការណែនាំរបស់ក្រសួងសុខាភិបាល ក្នុងការបង្ការការឆ្លងរាលដាល នៃជំងឺកូវីដ១៩។ តាមប្រសាសន៍របស់ ឯកឧត្តម ឃួន ស្រេង អភិបាលរាជធានីភ្នំពេញ ក្នុងកិច្ចប្រជុំគណៈបញ្ជាការឯកភាពរាជធានីភ្នំពេញ ស្តីពីផែនការការពាររក្សាសន្តិសុខ សុវត្ថិភាព សណ្តាប់ធ្នាប់ និងរបៀបរៀបរយសាធារណៈ ជូនបងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋក្នុងឱកាសបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មីប្រពៃណីជាតិ ការលេងល្បែងបាញ់ទឹក វាពុំមែនជា ល្បែងប្រជាប្រិយខ្មែរឡើយ ហើយម្យ៉ាងទៀត វាអាចជាការចម្លងជំងឺកូវីដ១៩ ទៅតាមទឹក ដែលបានបាញ់នោះ ៕