ក្រសួងអប់រំជ្រើសរើសកុមារី ចូលរួមប្រកួតកម្មវីធីតិចណូវេសិន កម្ពុជា ឆ្នាំ២០២២
ភ្នំពេញ – ក្រសួងអប់រំជ្រើសរើសសិស្សនារីអាយុពី៨ ដល់១៨ឆ្នាំ ចូលរួមប្រកួតកម្មវិធីតិចណូវេសិន កម្ពុជា ឆ្នាំ២០២២ ដើម្បីបង្កើនបរិមាណក្មេងស្រីបញ្ចប់ការសិក្សាលើជំនាញកុំព្យូទ័រ ។ កម្មវិធីនេះជំរុញលើកទឹកចិត្តកុមារីឱ្យក្លាយជាអ្នកអភិវឌ្ឍកម្មវិធី អ្នកច្នៃប្រតិដ្ឋ បង្កើតដំណោះស្រាយថ្មីដោយប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យា ដើម្បីចូលរួមដោះស្រាយបញ្ហាក្នុងសហគមន៍ និងបង្ហាញពីការសម្រេចបានរបស់កុមារីកម្ពុជា ។
ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានបញ្ជាក់ថា កម្មវិធីតិចណូវេសិនជាកម្មវិធីប្រកួតប្រជែងលំដាប់ថ្នាក់អន្តរជាតិ ផ្តល់ឱកាសឱ្យក្មេងស្រីដែលមានអាយុចាប់ពី៨ ទៅ ១៨ឆ្នាំ ទទួលបានបទពិសោធន៍ទាក់ទងនឹងបចេ្ចកវិទ្យា និងសហគ្រិនភាពដោយបម្លែងគំនិតអាជីវកម្មរបស់ពួកគាត់ទៅជាកម្មវិធីទូរស័ព្ទដៃ ដែលអាចដោះស្រាយបញ្ហានៅក្នុងសហគមន៍របស់ពួកគាត់បាន ។
កម្មវិធីនេះ​ បានប្រព្រឹត្តទៅចាប់ពីខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២១ រហូតដល់ខែសីហា ឆ្នាំ២០២២ ឆ្លើយតបទៅនឹងវិបត្តិកូវីដ-១៩ ក៏ដូចបរិបទនៃការអប់រំបែបឌីជីថល ។ លើសពីនេះការវគ្គបណ្តុះបណ្តាលមានរយៈពេល ១២សប្តាហ៍ធ្វើតាមទៅតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ ចាប់ផ្តើមពីខែមករា ដល់ខែមេសា ឆ្នាំ២០២២ លើជំនាញសរសេរកូដបង្កើតកម្មវិធីទូរសព្ទដៃ និងសហគ្រិនភាព ។ មុខវិជ្ជាសំខាន់ៗត្រូវសិក្សា រួម​មាន  Ideation, Coding, Entrepreneurship, Pitching និង Artificial Intelligence (AI) ។
ចំពោះលក្ខខណ្ឌចូលរួម ជាក្មេងស្រីមានអាយុចាប់ពី៨ ដល់ ១៨ឆ្នាំ ត្រូវជ្រើសរើសក្រុមដែលមានសមាជិកចាប់ពីបីទៅប្រាំនាក់ និងជាសិស្សដែលកំពុងរៀននៅតាមគ្រឹះស្ថានសិក្សាសាធារណៈ ឬឯកជន ។ លើសពីនេះ មានការប្តេជ្ញាចិត្តខ្ពស់ក្នុងការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យា និងការសិក្សាស្រាវជ្រាវ ត្រូវចូលរួមវគ្គបណ្តុះបណ្តាលរយៈពេល ១២សប្តាហ៍មានការគាំទ្រពីគណៈគ្រប់គ្រងសាលារៀន ឪពុកម្តាយ ឬអាណាព្យាបាល ឱ្យចូលរួមកម្មវិធីប្រកួតប្រជែង ។
អត្ថប្រយោជន៍ទទួលបាន ចេះធ្វើការងារជាក្រុម អភិវឌ្ឍជំនាញផ្នែកបច្ចេកវិទ្យា ច្នៃប្រតិដ្ឋ រចនា និងសហគ្រិនភាពផ្តល់ជំនាញដល់កុមារីកម្ពុជាដើម្បីត្រៀមខ្លួនក្នុងការដោះស្រាយបញ្ហាជុំវិញការអភិវឌ្ឍសហគមន៍ ។ បង្ហាញពីសក្តានុពលនៃភាពជោគជ័យរបស់ស្ត្រីវ័យក្មេង លើផ្នែកបច្ចេកវិទ្យា និងសហគ្រិនភាព ជាពិសេសទទួលបានពានរង្វាន់ជ័យលាភីថ្នាក់ជាតិ និងលិខិតសរសើរ ពីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា និងសហគមន៍ Technovation កម្ពុជា។
គួរជម្រាបជូនថា បន្ទាប់ពីបញ្ចប់វគ្គបណ្តុះបណ្តាលតម្រូវឱ្យក្រុមកុមារីផ្ញើកម្មវិធីទូរសព្ទដៃដែលបានអភិវឌ្ឍ គម្រោងអាជីវកម្ម និងវីដេអូខ្លី ទៅក្នុងគេហទំព័រ Technovation Global ដើម្បីចូលរួមប្រកួតប្រជែងនៅថ្នាក់ជាតិ និងថ្នាក់អន្តរជាតិ ។ កុមារី និងយុវនារី ដែលមានចំណាប់អារម្មណ៍ចង់ចូលរួមកម្មវិធីប្រកួតប្រជែង Technovation កម្ពុជា២០២២ អាចដាក់ពាក្យស្នើសុំតាមរយៈតំណភ្ជាប់ https://technovationchallenge.org ចាប់ពីថ្ងៃផ្សាយដំណឹងនេះ រហូតដល់ ថ្ងៃទី១០ ខែមករា ឆ្នាំ២០២២ ។ សម្រាប់ព័ត៌មានបន្ថែមសូមទំនាក់ទំនងតាមរយៈអ៊ីម៉ែល technovation@moeys.gov.kh