ក្រសួងអប់រំហាមឃាត់ការ​បង្ហោះ​ប្រធានវិញ្ញាសាប្រឡងបាក់ឌុបនៅលើបណ្តាញសង្គម
ដើម្បីធានាបាននូវ​គោល​ការណ៍​ច្បាប់ យុវត្តិធម៌ តម្លាភាព និង​លទ្ធផល​ទទួល​យកបាន និង​ចៀសវាង​ការ​ដាក់ និង​ទទួល​ទណ្ឌកម្ម​នានា​ចំពោះ​បេក្ខជន អនុរក្ស គណៈមេប្រយោគ និង​គណៈកម្មការនានា ព្រមទាំង​សាធារណជន ក្នុង​អំឡុង​ពេល នៃដំណើរការ​សំណេរ នៃការ​ប្រឡង​សញ្ញាបត្រ​មធ្យមសិក្សា​ទុតិយភូមិ ក្រសួងអប់រំ​បានធ្វើការ​ណែនាំ​ទៅ​ដល់បេក្ខជន អនុរក្ស គណៈមេប្រយោគ ប្រធានមណ្ឌលប្រឡង និងគណៈកម្មការនានា ដោយ​ហាមឃាត់ការ​បង្ហោះ​ប្រធានវិញ្ញាសាតាម​គ្រប់រូបភាព​ចែកចាយនៅលើបណ្តាញសង្គម។
បើតាមសេចក្តីណែនាំនោះ ការបង្ហោះ​វិញ្ញាសាប្រឡង​នៅលើបណ្តាញសង្គម ជាអំពើហាមឃាត់ ហើយក៏​បានប្រាប់​ដល់​​ម្ចាស់​គណនីនៃបណ្តាញសង្គម​នានា​ដែលបានបង្ហោះ​វិញ្ញាសាប្រឡង​ទាំងអស់ ត្រូវ​លុបចេញជា​បន្ទាន់​មុនពេល​ក្រសួងមានវិធានការផ្លូវច្បាប់។
លោកជំទាវ ឃួន វិច្ឆិកា មានប្រសាសន៍ថា ក្នុងដំណើរការ នៃការប្រឡង ក្រសួងតែងតែចេញប្រកាស​ស្តីពីដំណើការប្រឡង បទប្បញ្ញត្តិ និង​កម្រិតវិន័យចំពោះបេក្ខជន​នៅក្នុងការប្រឡង ក៏​ដូចជា​បទប្បញ្ញត្តិ និង​កម្រិតវិន័យចំពោះគណៈមេប្រយោគនានា​ដែលចូលរួមនៅក្នុងដំណើរការ នៃការប្រឡង ហើយសេចក្តីប្រកាស​សម្រាប់បេក្ខជនទៀតសោត ក៏បានបញ្ជាក់អំពីអ្វីដែលបេក្ខជនត្រូវអនុវត្ត និង​អ្វីដែលបេក្ខជនមិន​ត្រូវ​អនុវត្ត​ជាដើម ក៏​ប៉ុន្តែកន្លងមក​ក្រសួងតែងតែសង្កេតមើលឃើញអំពីការសរសេរពីប្រធានវិញ្ញាសាក្រោយពេលប្រឡងរួចរាល់ ហើយ​ដាក់ចូលទៅក្នុងបណ្តាញសង្គមនានា។ លោកជំទាវបន្តថា កន្លងមក​ក្រសួងតែងតែធ្វើការដាស់តឿន ក៏​ដូចជា​ជូនព័ត៌មានជាបន្តបន្ទាប់ ដោយឡែកនៅក្នុងឆ្នាំនេះ ដើម្បីរឹតបន្តឹងនៅក្នុងការ​ផ្សព្វផ្សាយប្រធានវិញ្ញាសា ទោះបីក្រោយពេលប្រឡងក៏ដោយនោះ ក្រសួងបានរៀបចំ​ឱ្យ​ចេញជាសេចក្តីណែនាំនេះ ដើម្បីធ្វើយ៉ាងណារក្សានូវគោលការណ៍ច្បាប់ យុត្តិធម៌ តម្លាភាព លទ្ធផលអាចទទួលយកបាន ចៀសវាងនូវ​ការ​យល់ច្រឡំនានា​ពីសាធារណៈជន។
គួររំលឹកដែរថា កាលពីឆ្នាំ​២០២៣កន្លងទៅនេះ បុរសម្នាក់ត្រូវឃាត់ខ្លួន ក្រោយពីបង្កើតទំព័រហ្វេសប៊ុក និងធ្វើការបង្ហោះវិញ្ញាសាដែលទទួលបានពីភពមិនច្បាស់លាស់ ចែកចាយនៅលើបណ្តាញសង្គម។ បុរសម្នាក់នោះ​ត្រូវ​បានចោទប្រកាន់ថា បានធ្វើ​ឱ្យ​ប៉ះពាល់​ដល់ដំណើរការ នៃការប្រឡង​បាក់ឌុប​នៅ​ក្នុងឆ្នាំនោះ៕