លោកស្រី ឃួន ច័ន្ទទេវី ៖ អំពើហិង្សាទាក់ទងនឹងយេនឌ័រតាមប្រព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យា កំពុងក្លាយជាបញ្ហាចំបងចំពោះស្រ្តី
អំពើហិង្សាទាក់ទងនឹងយេនឌ័រដែលកើតមានឡើងតាមប្រព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យា គេតែងតែទម្លាក់កំហុសលើស្រ្តីដែលជាជនរងគ្រោះក្រោមហេតុផលផ្សេងៗទាំងការស្លៀកពាក់ ការតុបតែងខ្លួន ហើយទាំងអស់នេះជាការកំណត់វិសមភាពយេនឌ័រមិនស្មើគ្នា និងការដាក់គំនៀបទៅលើស្ត្រី និងភេទស្រី។ នេះជាការលើកឡើងរបស់លោកស្រី ឃួន ច័ន្ទទេវី នៅក្នុងកម្មវិធី TEDxPhnomPenh ក្រោមប្រធានបទ អនាគតដ៏ចីរភាព”SUSTAINABLE FUTURE” ។
លោកស្រី ឃួន ច័ន្ទទេវី បានឡើងថា តាមរយៈការស្រាវជ្រាវរបស់ The Economist Intelligence Unit នៅឆ្នាំ២០២១ ភ្នាក់ងារសហប្រជាជាតិសម្រាប់ប្រជាជនដែលហៅកាត់ថា​ UNFPA បានកំណត់និយមន័យនៃអំពើហិង្សាទាក់ទងនឹងយេនឌ័រដែលកើតឡើងតាមប្រព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យាថា គឺជាអំពើហិង្សាទាំងឡាយណាដែលប្រព្រឹត្តឡើងដោយបុគ្គលម្នាក់ ឬច្រើននាក់ដោយមានចេតនាប៉ុនប៉ង ចែករំលែក ដោយផ្នែកឬដោយពេញលេញតាមប្រព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យា។ លោកស្រីបន្តថា តាមរយៈការសិក្សាទម្រង់នៃអំពើហិង្សាមានច្រើនជាង៤០ប្រភេទ ប៉ុន្តែទម្រង់ទូទៅដែលតែងតែឃើញមានដូចជា ការបង្ហោះរូបអាសអាភាស គំរាមដើម្បីសងសឹក ឬការបៀតបៀនតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ (Online) ឬការលួចតាមដានជាដើម។​
យោងតាម The Economist Intelligence Unit នៅឆ្នាំ២០២១ បានធ្វើការសិក្សាទៅលើបណ្ដាប្រទេសចំនួន៥១នៅលើសកលលោក ដោយ​បានបង្ហាញថា ក្នុងចំណោមស្ត្រីទាំងអស់ដែលប្រើប្រាស់អ៉ីនធើណិតលើពិភពលោក ស្ត្រី៣៨ភាគរយរងគ្រោះដោយសារអំពើហិង្សាតាមអនឡាញ និងស្ត្រី៦៣ភាគរយដែលបានស្គាល់ស្ត្រីម្នាក់ទៀតដែលជាជនរងគ្រោះ (អាចជាមិត្ត ឬសាច់ញាតិរបស់គាត់)។ ជាមួយគ្នានេះស្ត្រី៨៥ភាគរយបានឃើញករណីអំពើហិង្សាទាក់ទងនឹងយេនឌ័រដែលកើតឡើងតាមអនឡាញទៅលើស្ត្រីម្នាក់ទៀត។
លើសពីនេះ គួរតែបញ្ឈប់នូវឥរិយាបទបន្ទោសជនរងគ្រោះដោយលើកយកមូលហេតុផ្សេងៗដូចជា ព្រោះនាងជាមនុស្សស្រី ព្រោះនាងស្លៀកពាក់ខ្លី ព្រោះនាងដើរលេងយប់ ប៉ុន្តែត្រូវផ្លាស់ប្ដូរផ្នត់គំនិតសង្គម និងបន្តស្វែងយល់បន្ថែមថា តើអ្វីជាបញ្ហា និងត្រូវធ្វើយ៉ាងណាដើម្បីចូលរួមដោះស្រាយ​ និងទប់ស្កាត់ទាំងអស់គ្នា៕