អំពើហិង្សាទាក់ទងនឹងយេនឌ័រដែលកើតមានឡើងតាមប្រព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យា គេតែងតែទម្លាក់កំហុសលើស្រ្តីដែលជាជនរងគ្រោះក្រោមហេតុផលផ្សេងៗទាំងការស្លៀកពាក់ ការតុបតែងខ្លួន ហើយទាំងអស់នេះជាការកំណត់វិសមភាពយេនឌ័រមិនស្មើគ្នា និងការដាក់គំនៀបទៅលើស្ត្រី និងភេទស្រី។ នេះជាការលើកឡើងរបស់លោកស្រី ឃួន ច័ន្ទទេវី នៅក្នុងកម្មវិធី TEDxPhnomPenh ក្រោមប្រធានបទ អនាគតដ៏ចីរភាព”SUSTAINABLE FUTURE” ។
លោកស្រី ឃួន ច័ន្ទទេវី បានឡើងថា តាមរយៈការស្រាវជ្រាវរបស់ The Economist Intelligence Unit នៅឆ្នាំ២០២១ ភ្នាក់ងារសហប្រជាជាតិសម្រាប់ប្រជាជនដែលហៅកាត់ថា UNFPA បានកំណត់និយមន័យនៃអំពើហិង្សាទាក់ទងនឹងយេនឌ័រដែលកើតឡើងតាមប្រព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យាថា គឺជាអំពើហិង្សាទាំងឡាយណាដែលប្រព្រឹត្តឡើងដោយបុគ្គលម្នាក់ ឬច្រើននាក់ដោយមានចេតនាប៉ុនប៉ង ចែករំលែក ដោយផ្នែកឬដោយពេញលេញតាមប្រព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យា។ លោកស្រីបន្តថា តាមរយៈការសិក្សាទម្រង់នៃអំពើហិង្សាមានច្រើនជាង៤០ប្រភេទ ប៉ុន្តែទម្រង់ទូទៅដែលតែងតែឃើញមានដូចជា ការបង្ហោះរូបអាសអាភាស គំរាមដើម្បីសងសឹក ឬការបៀតបៀនតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ (Online) ឬការលួចតាមដានជាដើម។
លោកស្រី ឃួន ច័ន្ទទេវី បន្ថែមថា ប្រសិនបើក្រឡេកទៅមើលផលប៉ះពាល់ជារួមនៃអំពើហិង្សារទាក់ទងនឹងយេនឌ័រដែលកើតឡើងតាមប្រព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យា គឺមានផលប៉ះពាល់ដល់ប្រជាជនគ្រប់រូប ប៉ុន្តែស្ត្រី និងអ្នកស្រលាញ់ភេទដូចគ្នាគឺងាយរងគ្រោះជាងបុរស ក្នុងករណីអំពើហិង្សារតាមអនឡាញ ដែលធ្វើឱ្យប៉ះពាល់ដល់សង្គម សេដ្ឋកិច្ច និងការអភិវឌ្ឍន៍របស់ប្រទេសជាតិទាំងមូល។ លើសពីនេះក៏បង្កជាផលប៉ះពាល់ដល់ជនរងគ្រោះ ដូចជាបង្កជាជំងឺថប់បារម្ភ ការតានតឹងអារម្មណ៍ ការបាក់ទឹកចិត្ត ឬបាក់ស្បាត រហូតដល់មានករណីខ្លះអាចបង្កដល់ការធ្វើអត្តឃាត ឬធ្វើបាបខ្លួនឯងផងដែរ។
យោងតាម The Economist Intelligence Unit នៅឆ្នាំ២០២១ បានធ្វើការសិក្សាទៅលើបណ្ដាប្រទេសចំនួន៥១នៅលើសកលលោក ដោយបានបង្ហាញថា ក្នុងចំណោមស្ត្រីទាំងអស់ដែលប្រើប្រាស់អ៉ីនធើណិតលើពិភពលោក ស្ត្រី៣៨ភាគរយរងគ្រោះដោយសារអំពើហិង្សាតាមអនឡាញ និងស្ត្រី៦៣ភាគរយដែលបានស្គាល់ស្ត្រីម្នាក់ទៀតដែលជាជនរងគ្រោះ (អាចជាមិត្ត ឬសាច់ញាតិរបស់គាត់)។ ជាមួយគ្នានេះស្ត្រី៨៥ភាគរយបានឃើញករណីអំពើហិង្សាទាក់ទងនឹងយេនឌ័រដែលកើតឡើងតាមអនឡាញទៅលើស្ត្រីម្នាក់ទៀត។