សម្តេចធិបតី ៖ សុវត្ថិភាពចំណីអាហារ ជា​បញ្ហា​សំខាន់ដែលរាជរដ្ឋាភិបាល​យកចិត្តទុកដាក់ ក្នុងការការពារសុខភាពប្រជាពលរដ្ឋ
ក្នុង​សមាជ​ព្រឹទ្ធសភា-រដ្ឋសភា កាលពីពេលថ្មីៗនេះ សម្តេច​មហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា បាន​លើក​ឡើងថា បញ្ហា​សុវត្ថិភាពចំណីអាហារ គឺជា​បញ្ហា​ដ៏ធំមួយ ដែល​រាជរដ្ឋាភិបាល​តែងយកចិត្តទុកដាក់ ដើម្បីធានា​ដល់ការហូបចុក​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ​ប្រកបដោយ​សុវត្ថិភាព។
សម្តេចធិបតីមានប្រសាសន៍ថា បន្លែ ផ្លែឈើ ឬអាហារដែលមានសារធាតុគីមី នឹងធ្វើ​ឱ្យ​ប្រជាពលរដ្ឋ​មាន​បញ្ហា​សុខភាពទ្រុធទ្រោម ដែល​វា​នឹង​ក្លាយ​ជា​បន្ទុក​រយៈពេល​វែង​, ហេតុនេះហើយ​ទើប​រាជរដ្ឋាភិបាល តាំង​តែពីអាណត្តិមុនៗ គឺតែងយកចិត្តទុកដាក់​ទៅ​លើ​ការ​គ្រប់គ្រង​សុវត្ថិភាពចំណីអាហារ ដោយ​បាន​ខិតខំ​រៀបចំ​ការងារ និង​យន្ត​ការ​ជា​ច្រើន ប៉ុន្តែ​ក៏​នៅ​មាន​ភាពឆកល្វែង ដែល​ទាមទារ​ឱ្យ​ពិនិត្យមើល​យន្តការនេះឡើងវិញ។
បើតាម​ប្រសាសន៍​របស់សម្តេចនាយករដ្ឋមន្រ្តី យន្តការមួយចំនួន កំពុងត្រូវ​បាន​រាជរដ្ឋាភិបាល​ពិចារណា​ជ្រើសរើស រួមទាំង​ការ​រៀបចំ​យន្តការដឹកនាំសម្របសម្រួលរួម ក្នុងគោលដៅលុបបំបាត់​នូវ​បញ្ហា​ជាន់គ្នា បញ្ហា​ឆកល្វែង ឈានទៅ​ដល់​ការ​បង្ការ​នូវ​បញ្ហា​ចំណីអាហារ ឬថ្នាំសង្កូវ​ដែល​ខូចគុណភាព។ សម្តេចក៏​បាន​បញ្ជាក់ដែរថា យន្តការនេះ មិន​ត្រឹម​តែធានា​ដល់សុវត្ថិភាពនៃការ​ហូប​ចុក​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ តែក៏​ធានាថា ប្រព័ន្ធពាណិជ្ជកម្ម និង​ផលិតផល​ ត្រូវ​បានទទួលស្គាល់ពីប្រជាពលរដ្ឋ ក៏​ដូចជា​អន្តរជាតិ។
“អញ្ចឹងការធានារបស់យើងមិនត្រឹមតែការហូបចុករបស់យើងទេ ប៉ុន្តែធានាថាប្រព័ន្ធពាណិជ្ជកម្មរបស់យើង និងផលិតផលរបស់យើង ដែលទទួលស្គាល់ពីប្រជាពលរដ្ឋ​ បូកជាមួយនឹងអន្តរជាតិ គឺត្រូវធ្វើយ៉ាងណាធានានូវបច្ចេកទេស​ទាំងអស់ ទាំងការដាំដុះ ទាំងសុវត្ថិភាពចំណីអាហារ…”
ដោយគិតគូរចំពោះបញ្ហា​សុវត្ថិភាពចំណីអាហារនេះ កាលពីដើមខែឧសភា ក្នុង​ពិធី​ប្រកាស​ដាក់​ឱ្យ​អនុវត្ត​ផែនការជាតិ​ប្រយុទ្ធនឹង​ជំងឺមហារីក ២០២៥-២០៣០ សម្តេចធិបតី ក៏​បានស្នើ​ដល់ក្រសួងស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធ ពិសេសក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម ក្រសួងសុខាភិបាល ក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខា​ប្រមាញ់ និងនេសាទ អគ្គនាយកដ្ឋានគយ និងរដ្ឋាករ និងអាជ្ញាធរពាក់ព័ន្ធ ពិនិត្យ​ឱ្យ​បានតឹងរឹងចំពោះការ​នាំចូលបន្លែ សាច់ ការប្រើប្រាស់ជាតិគីមីផ្សេងៗ​ឱ្យបានហ្មត់ចត់ ដើម្បីកាត់បន្ថយ​នូវ​ហានិភ័យ នៃជំងឺមហារីកដោយសារអាហារូបត្ថម្ភ, ជាមួយ​គ្នា​ក្រសួងសុខាភិបាល ក៏ត្រូវ​សហការជាមួយ​ក្រសួងអប់រំ ក្នុងការ​អប់រំ​នៅតាមសាលា​ដើម្បី​ឱ្យ​យល់ពីការបង្ការ ឬវិធីជៀសវាង។
ចំពោះបញ្ហានេះដែរ ឯកឧត្តម ឌិត ទីណា រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខា​ប្រមាញ់ និង​នេសាទ ក៏បានបង្ហាញពីចំណាត់ការដ៏តឹងរឹងរបស់ក្រសួងកសិកម្ម ក្នុងការ​ទប់ស្កាត់​ការ​នាំ​ចូល​នូវ​បន្លែ ផ្លែឈើ មានសារធាតុគីមី មក​ប្រទេស​កម្ពុជា។ បើតាម​ប្រសាសន៍របស់ ឯកឧត្តម ឌិត ទីណា កន្លងមក​នេះ ក្រសួងកសិកម្ម តែង​សហការជាមួយ​ក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម ក៏​ដូចជា​ អគ្គនាយកដ្ឋានការពារអ្នកប្រើប្រាស់ ដោយ​តែងតែយកសំណាកនៃបន្លែ ផ្លែឈើ នាំចូល​ពី​ប្រទេស​ជិតខាងមក​ពិនិត្យ មុន​នឹង​អនុញ្ញាត​ឱ្យ​នាំ​ចូល ដើម្បីធានា​ដល់សុវត្ថិភាពសុខភាព​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ។
យោង​តាម​របាយការណ៍​របស់​អង្គការ​ស្បៀង និង​កសិកម្ម នៃអង្គការសហប្រជាជាតិ (FAO) បានបង្ហាញថា បញ្ហា​អាហារគ្មានសុវត្ថិភាព បានធ្វើ​ឱ្យ​មនុស្ស​ប្រមាណ៤២០ពាន់នាក់ បាត់បង់ជីវិត​នៅ​ទូទាំងសកលលោក​ជា​រៀងរាល់ឆ្នាំ, បញ្ហាសុវត្ថិភាពចម្ហូបអាហារនេះ ក៏បានធ្វើឱ្យប៉ះពាល់ដល់សុខភាពសាធារណៈ សេដ្ឋកិច្ច និងសូម្បីតែវិស័យទេសចរណ៍។
ក្នុងការគិតគូរ​ពីសុវត្ថិភាពចំណីអាហារនេះ ប្រទេសកម្ពុជាកាលពីឆ្នាំ២០២២ ​បាន​បង្កើត​ច្បាប់ស្តីពីសុវត្ថិភាពម្ហូបអាហារ ដើម្បីការពារសុខមាភាព ជូនប្រជាពលរដ្ឋទូទៅ ហើយច្បាប់នេះ ក៏នឹងដើរតួនាទីសំខាន់ ក្នុងការួមចំណែកអភិវឌ្ឍន៍សេដ្ឋកិច្ច តាមរយៈការទាក់ទាញអ្នកវិនិយោគ និងភ្ញៀវទេសចរ៕