ក្រុងចំនួន៥របស់កម្ពុជា និងប្រទេសចំនួន៥ក្នុងតំបន់អាស៊ី ប្រកាសពីគោលដៅ​ទឹកស្អាត ដីស្អាត និង​ខ្យល់អាកាសបរិសុទ្ធ
សៀមរាប – ក្រុងចំនួន​៥របស់កម្ពុជា រួមជាមួយ​ប្រទេសចំនួន៥ នៅក្នុងតំបន់អាស៊ី​បាន​ប្រកាសពី​ការតាំងចិត្ត​របស់ខ្លួន​ក្នុង​ការ​​អនុវត្ត​គោលដៅ ទឹកស្អាត ដីស្អាត និង​ខ្យល់អាកាស​បរិសុទ្ធ ។ ការ​ប្រកាស​តាំងចិត្ត​នេះ បានធ្វើ​ឡើង​នៅ​ក្នុង​កិច្ច​ប្រជុំ​កម្រិត​ខ្ពស់ថ្នាក់តំបន់​អាស៊ី និង​ប៉ាស៊ីហ្វិក​លើកទី១១ ស្តីពី « 3R និងសេដ្ឋកិច្ចវិលជុំ » ដែល​ប្រព្រឹត្ត​ធ្វើ​ឡើង​នៅខេត្តសៀមរាប កាលពីពេលថ្មីៗនេះ។
ក្រុងចំនួន៥របស់កម្ពុជា ដែលបានប្រកាស​ពីការតាំងចិត្ត​ក្នុង​ការ​​អនុវត្តគោលដៅ ទឹកស្អាត​ ដីស្អាត និង​ខ្យល់​អាកាសបរិសុទ្ធ គឺ​រួមមាន ក្រុងសែនមនោរម្យ នៃខេត្តមណ្ឌលគីរី, ក្រុងពោធិ៍សាត់ នៃខេត្តពោធិ៍សាត់, ក្រុងកែប នៃខេត្តកែប, ក្រុងព្រះសីហនុ នៃខេត្តព្រះសីហនុ និងក្រុងសៀមរាប នៃខេត្តសៀមរាប ។ ដោយ​ឡែកប្រទេស​ចំនួន៥ ដែលបានប្រកាស​ពីការ​ប្តេជ្ញាចិត្តឆ្ពោះទៅ​កាន់​ការ​សម្រេច​បាន​នូវ​ទឹកស្អាត ដីស្អាត និង​ខ្យល់អាកាសបរិសុទ្ធ រួមមាន ប្រទេស​ជប៉ុន ឥណ្ឌា ឥណ្ឌូនេស៊ី ម៉ាឡេស៊ី និង​ប្រទេសថៃ។
ឯកឧត្តម នេត្រ ភក្ត្រា រដ្ឋលេខាធិការនិងជាមន្ត្រីនាំពាក្យក្រសួងបរិស្ថាន បានប្រសាសន៍ថា អភិបាលក្រុងទាំង៥របស់កម្ពុជា បានចុះហត្ថលេខាក្នុងទិសដៅធ្វើ​យ៉ាងណាឱ្យ​​មាន ទឹកស្អាត ដីស្អាត និងខ្យល់ស្អាតសម្រាប់ការរស់នៅ ។ ឯកឧត្តមបន្តថា ចំពោះ​បញ្ហាទាំងអស់នេះ ក៏​មាន​ការធ្វើបទបង្ហាញពីបណ្តា​ប្រទេសផ្សេងៗ ជាពិសេស​ប្រទេសចិន អំពីការ​កសាងទីក្រុងមួយ​ដែល​គ្មានសំណល់ ពោល​គឺធ្វើ​យ៉ាងណា​ឱ្យ​ទីក្រុងត្រូវបានគ្រប់គ្រង​ទាំងស្រុងនូវ​សំណល់ដែលបានបង្កើតឡើង។
សម្រាប់កម្ពុជា បើតាម​ការ​បញ្ជាក់របស់ ឯកឧត្តម នេត្រ ភត្រ្តា ក៏​មានការ​តាំងចិត្ត​នៅ​ក្នុង​ការ​រៀបចំទីក្រុងដែលគ្មានសំណល់នៅក្នុងសង្គមដែរ ដោយ​ទី១ គឺកម្ពុជា​ដាក់ចុះនូវ​គោលនយោបាយជាតិស្តីពីការគ្រប់គ្រងសំណល់រឹងតាមទីប្រជុំជន, ទី២ ការរៀបចំទីលានចាក់សំរាមទៅតាមបច្ចេកទេស, ទី៣ សំរាម​ដែលត្រូវ​យកទៅចាក់ចោល ត្រូវមានការញែកតាមបច្ចេកទេស​ឱ្យបានត្រឹមត្រូវ ដូចជាសំណល់សរីរាង្គ សំណល់ប្លាស្ទិក និង​សំណល់រឹង និងទី៤ គឺការផ្លាស់ប្តូរ​ឥរិយាបទប្រជាពលរដ្ឋ និង​ការ​ជំរុញប្រជាពលរដ្ឋឱ្យ​ចូលរួមគ្រប់គ្រង និងវេចខ្ចប់សំណល់សំរាមរបស់ខ្លួន​ឱ្យ​បាន​ត្រឹមត្រូវ ។
គួរបញ្ជាក់ថា គិតមកដល់ពេលនេះ មានប្រទេសក្នុងតំបន់អាស៊ីប៉ាស៊ីហ្វិកចំនួន៤៦ប្រទេសហើយ ដែលបានចុះហត្ថលេខាលើសេចក្តីប្រកាស Indore 3R ក្នុង​ការ​​អនុវត្ត​គោលដៅ ទឹកស្អាត ដីស្អាត និង​ខ្យល់អាកាស​បរិសុទ្ធ៕