កញ្ចប់សម្ភារៈអំណាន និងគណិតវិទ្យាថ្នាក់ដំបូង ត្រូវបានបង្កើតឡើងដើម្បីឱ្យគ្រប់អ្នកពាក់ព័ន្ធជាពិសេស គ្រូបង្រៀនថ្នាក់ទី១ ទី២ និងទី៣ មានកញ្ចប់សម្ភារៈអប្បបរមាមួយ ដែលទាំងអស់គ្នាអាចយកទៅប្រើប្រាស់ សម្រាប់ការអនុវត្ត និងពង្រីកការអនុវត្តនៅទូទាំងប្រទេស ក្នុងន័យលើកកម្ពស់គុណភាពអប់រំ តាមរយៈការ បង្កើនលទ្ធផលសិក្សារបស់សិស្ស ពោលគឺកុមារកម្ពុជាចេះអាន សរសេរ និងគិតលេខទាំងអស់គ្នា។
ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា សហការជាមួយអង្គការដៃគូពាក់ព័ន្ធ បានអភិវឌ្ឍកញ្ចប់សម្ភារៈអំណាន ថ្នាក់ដំបូង រួមមាន ១) សៀវភៅជំនួយសិស្ស ២) សៀវភៅហ្វឹកហាត់អាន សរសេរ ៣) សៀវភៅហ្វឹកហាត់សរសេរ ៤) សៀវភៅណែនាំហ្វឹកហាត់កិច្ចការផ្ទះ ៥) សៀវភៅរឿងខ្លីៗ ៦) សៀវភៅណែនាំសម្រាប់ គ្រូបង្រៀន និង ៧) បណ្ណអក្សរ-រូបភាព។ ចំពោះកញ្ចប់សម្ភារៈគណិតវិទ្យាថ្នាក់ដំបូង រួមមាន ១) សៀវភៅ ណែនាំសម្រាប់គ្រូ ២) សៀវភៅជំនួយសិស្ស ៣) សៀវភៅលំហាត់ មាន៤ភាគ ៤) សម្ភារឧបទេស បម្រើឱ្យការបង្រៀននិងរៀន និង ៥) វីដេអូណែនាំពីរបៀបធ្វើលំហាត់។
តើកញ្ចប់សម្ភារៈអំណាន និងគណិតវិទ្យាថ្នាក់ដំបូង ជួយដល់សិស្សយ៉ាងដូចម្តេច?
កញ្ចប់សម្ភារៈអំណាន និងគណិតវិទ្យាថ្នាក់ដំបូងមានអត្ថប្រយោជន៍ជាច្រើនសម្រាប់សិស្ស ដោយក្នុងនោះកញ្ចប់សម្ភារៈអំណានជួយសិស្សពង្រឹងការស្វែងយល់អំពីអក្សរ និងអត្ថន័យ, ជួយសិស្សក្នុងការបង្កើតការយល់ដឹងអំពីភាសា។ ដោយឡែកសម្ភារៈគណិតវិទ្យាដំបូង ជួយសិស្សស្គាល់លេខ និងគន្លឹះគណនា ដែលជាមូលដ្ឋានសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍន៍ជំនាញគណិតវិទ្យា ។ កញ្ចប់សម្ភារៈអំណាន និងគណិតវិទ្យាថ្នាក់ដំបូង ជួយឱ្យការរៀនសូត្ររបស់សិស្សមានភាពរីករាយ ដោយកញ្ចប់សម្ភារៈអំណាន និងគណិតវិទ្យា ផ្តល់សម្ភារៈលេង និងការចាប់អារម្មណ៍ ដែលអាចធ្វើឱ្យការរៀនសូត្រមានភាពសប្បាយរីករាយ ហើយលើកទឹកចិត្តសិស្សឱ្យចូលរួមក្នុងថ្នាក់។
លោកជំទាវ ឃួន វិច្ឆិកា អ្នកនាំពាក្យក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា ទាក់ទងនឹងកញ្ចប់អំណានដំបូង គឺជាកញ្ចប់មួយដែលផ្តោតទៅលើវិធីសាស្រ្តបង្រៀនថ្មី ដែលនៅក្នុងនេះ គឺជាវិធីសាស្រ្តបង្រៀន ដែលអាចនិយាយបានថា ជាវិធីសាស្រ្តបង្រៀនបែបសំយោគ ដែលមានការផ្សំគ្នារវាងវិធីសាស្រ្តបង្រៀនបែបសរុប និងវិធីសាស្រ្តបង្រៀនតាមបែបប្រកប ដោយវិធីសាស្រ្តបង្រៀននេះ គឺជាការផ្សំគ្នាមួយ តាមរយៈការស្រាវជ្រាវកន្លងមក ដកស្រង់នវានុវត្ត និងការអនុវត្តនៅតាមសាលារៀនទូទាំងប្រទេស ក៏ដូចជាបទពិសោធន៍របស់ដៃគូអភិវឌ្ឍដែលបានរួមគ្នានៅក្នុងការរៀបចំ ដើម្បីធ្វើយ៉ាងណាឱ្យសិស្សអាចរៀនភាសាខ្មែរ ទាំងការសរសេរ ការអាន ការនិយាយ និងការស្តាប់បានលឿន និងមានប្រសិទ្ធិភាព។
បើតាមប្រសាសន៍របស់លោកជំទាវ ឃួន វិច្ឆិកា មកដល់ពេលនេះ កញ្ចប់អំណានដំបូង ត្រូវបានក្រសួងអប់រំ រៀបចំរួចរាល់ និងបានដាក់ឱ្យអនុវត្ត ទាក់ទងនឹងអំណានថ្នាក់ទី១ ទី២ និងទី៣ ដោយនៅក្នុងនោះ កញ្ចប់អំណានដំបូងថ្នាក់ទី១ ត្រូវបានដាក់ឱ្យអនុវត្តនៅក្នុងខេត្តក្រុងចំនួន២២ ហើយថ្នាក់ទី២ នៅក្នុងខេត្តក្រុងចំនួន១៩ និងថ្នាក់ទី៣ កំពុងអនុវត្តសាកល្បងនៅក្នុងខេត្តកំពង់ឆ្នាំង។ រីឯកញ្ចប់គណិតវិទ្យាកម្រិតដំបូងថ្នាក់ទី១ និងទី២ គឺនៅក្នុងពេលបច្ចុប្បន្ននេះ ថ្នាក់ទី១ កំពុងតែអនុវត្តនៅក្នុងខេត្តសៀមរាប ក្រចេះ ស្ទឹងត្រែង ព្រះវិហារ ឧត្តរមានជ័យ ក៏ដូចជាកំពង់ធំ កំពត និងខេត្តកែប រីឯគណិតវិទ្យាថ្នាក់ទី២ គឺកំពុងតែអនុវត្តនៅក្នុងខេត្តសៀមរាប ក្រចេះ ស្ទឹងត្រែង ព្រះវិហារ ឧត្តរមានជ័យ និងខេត្តកំពង់ធំ។
យ៉ាងណាក៏ដោយ ដើម្បីបង្កើនប្រសិទ្ធភាពក្នុងការអនុវត្តកញ្ចប់សម្ភារៈអំណាន និងគណិតវិទ្យាថ្នាក់ដំបូង ឆ្ពោះទៅលើកកម្ពស់លទ្ធផលសិក្សាសិស្ស ក្រសួងអប់រំបានរៀបចំកិច្ចប្រជុំមួយកាលពីដើមសប្តាហ៍នេះ ដើម្បីពិនិត្យវឌ្ឍនភាព និងការរៀបចំយន្តការជួយគាំទ្រសាលាបឋមសិក្សាគោលដៅ គ.វ.អ. និង សាលាបឋមសិក្សាគំរូ ក្នុងការអនុវត្តកញ្ចប់សម្ភារៈអំណាន និងគណិតវិទ្យាថ្នាក់ដំបូង ដោយក្នុងនោះ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន ឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តី រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានផ្តល់អនុសាសន៍ចំនួន១០ចំណុច ដល់មន្រ្តីអនុវត្ត ដោយក្នុងនោះរួមមាន ៖
- ត្រូវបន្តចុះពិនិត្យតាមសាលារៀនដោយផ្ទាល់ ដើម្បីឱ្យដឹងច្បាស់ពីប្រសិទ្ធភាពនៃការបណ្តុះបណ្ដាល ក៏ដូចជាការអនុវត្តជាក់ស្តែងរបស់លោកគ្រូ អ្នកគ្រូនៅក្នុងថ្នាក់រៀន
- រៀបចំយន្តការវាយតម្លៃជាប្រចាំឱ្យបានច្បាស់លាស់
- បង្កើត App និង Learning system ប្រព័ន្ធរៀនតាមអនឡាញ វីដេអូស្តីពីការបង្រៀន និងរៀបចំយន្តការផ្សព្វផ្សាយឱ្យបានទូលំទូលាយ ដើម្បីផ្តល់ភាពងាយស្រួលដល់លោកគ្រូ អ្នកគ្រូ ដែលមានការប្តេជ្ញាចិត្តខ្ពស់ក្នុងការពង្រឹងសមត្ថភាពបន្ថែមលើការអនុវត្តកម្មវិធី “កញ្ចប់សម្ភារៈអំណាន និងគណិតវិទ្យាថ្នាក់ដំបូង”
- លើកកម្ពស់ភាពជាម្ចាស់ ដោយក្រុមការងារបច្ចេកទេសរបស់នាយកដ្ឋាន ជាអ្នកអភិវឌ្ឍកញ្ចប់សម្ភារៈអំណាន និងគណិតវិទ្យាថ្នាក់ដំបូង និងជាគ្រូឧទ្ទេសបង្គោលក្នុងការបណ្តុះបណ្តាល
- បន្តពង្រឹងគុណភាពក្នុងការជ្រើសរើស និងការបណ្តុះបណ្តាលគ្រូ នៅវិទ្យាស្ថានគរុកោសល្យ និងសាលាគរុកោសល្យ និងវិក្រឹតការ ដើម្បីធានាថា គ្រូចេញថ្មីមានសមត្ថភាពខ្ពស់ ក្នុងការបង្រៀន អំណាននិងគណិតវិទ្យាថ្នាក់ដំបូង និងមាន “ស្តង់ដាវិជ្ជាជីវៈគ្រូបង្រៀន”
- គ្រូល្អ នាយកល្អ និងអ្នកជំនាញល្អត្រូវមានការយល់ដឹងពីការអភិវឌ្ឍកុមារ និងចិត្តគរុកោសល្យ
- បង្កើត “បណ្តាញគ្រូបង្រៀនល្អ” ដោយប្រើប្រាស់ប្រព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យា ដើម្បីលើកទឹកចិត្ត ដល់ការផ្លាស់ប្តូរបទពិសោធរវាងគ្រូ និងគ្រូ
- ប្រើប្រាស់ “ការអប់រំឌីជីថល” និង “ភាពជាដៃគូ” សម្រាប់ការកែលម្អវិធីសាស្ត្របង្រៀន
- មានយន្តការទទួលស្គាល់គ្រូដែលអនុវត្តបានល្អ និងការអនុវត្ត “គន្លងអាជីព” ដើម្បីលើកទឹកចិត្តដល់ការខិតខំប្រឹងប្រែងពង្រឹងសមត្ថភាព
បើយោងតាមរបាយការណ៍របស់ក្រសួងអប់រំ បច្ចុប្បន្នកម្មវិធីកញ្ចប់សម្ភារៈអំណាន និងគណិតវិទ្យាថ្នាក់ដំបូង កំពុងអនុវត្តក្នុងសាលាបឋមសិក្សាចំនួន ៥៨៩៤ ដែលស្មើនឹងជាង៨០ភាគរយ មានសិស្សថ្នាក់ទី១ ទទួលផលចំនួន ៣២៨ ៩០៤នាក់ ដែលស្មើនឹង ៨០ភាគរយ, ថ្នាក់ទី២ ចំនួន ២៣១ ៨៣០នាក់ ស្មើនឹង ៥៩,៦៦ភាគរយ និងថ្នាក់ទី៣ ចំនួន ១២ ៧៨១នាក់ ស្មើនឹង ៣,៦៥ភាគរយ៕