ឯកឧត្តម ហង់ជួន ណារ៉ុន ៖ ទោះស្ថានភាពនៅតាមព្រំដែននៅមិនត្រឡប់មកប្រក្រតីភាពក្តី តែបេក្ខជនប្រឡងទាំងអស់ រក្សាបាននូវស្មារតីនឹងនរ ស្ងប់ស្ងាត់ និងរបៀបរៀបរយល្អ
ក្នុងដំណើរចុះពិនិត្យ​ស្ថានភាពទូទៅ នៃការ​ប្រឡង​សញ្ញាបត្រ​មធ្យមសិក្សា​ទុតិយភូមិ នៅ​តំបន់​ខេត្ត​ឧត្តរមានជ័យ ព្រះវិហារ និងខេត្ត​មួយ​ចំនួន​ជុំវិញ​បឹងទន្លេសាប ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន បាន​លើក​ឡើងថា បើទោះស្ថានភាពនៅតាមព្រំដែននៅមិនត្រឡប់មកប្រក្រតីភាពក្តី តែបេក្ខជនប្រឡងទាំងអស់ រក្សាបាននូវស្មារតីនឹងនរ ស្ងប់ស្ងាត់ និងរបៀបរៀបរយល្អ ខណៈគណៈមេប្រយោគគ្រប់រូប បានអនុវត្តតួនាទីភារកិច្ចរបស់ខ្លួនប្រកបដោយស្មារតីទទួលខុសត្រូវ និងការយកចិត្តទុកដាក់ខ្ពស់។
ដោយឡែកខេត្តព្រះវិហារ មានបេក្ខជនប្រឡង​សរុបចំនួន ១៩១៣នាក់ ស្រី ១០៨៣នាក់ ហើយដើម្បីសម្រួលដល់ការធ្វើដំណើររបស់សិស្សានុសិស្ស និងធានាសុខសុវត្ថិភាពជូនសិស្សានុសិស្សកំឡុងពេលប្រឡង ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា សហការណ៍ជាមួយមន្ទីរអប់រំ យុវជន និងកីឡាខេត្តព្រះវិហារ អាជ្ញាធរដែនដី បានរៀបចំកន្លែងស្នាក់នៅចំនួន ០១កន្លែង នៅអន្ទេវាសិកដ្ឋានសាលាគរុកោសល្យខេត្តព្រះវិហារ ជូនដល់សិស្សានុសិស្ស។ បន្ថែមពីនេះ សម្រាប់សិស្សានុសិស្សប្រឡងសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិក្នុងខេត្តព្រះវិហារ ក៏ទទួលបានប្រាក់ឧបត្ថម្ភក្នុងម្នាក់ចំនួន ៥ម៉ឺនរៀល និងមីកញ្ចប់មួយចំនួនផងដែរ។
ក្នុង​ឱកាស​អញ្ជើញ​កាត់ប្រធានវិញ្ញាសា នៅ​មណ្ឌលប្រឡង​វិទ្យាល័យ​សិរីសោភ័ណ កាលពីព្រឹកមិញ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន បានអំពាវនាវ​ដល់ភាគីពាក់ព័ន្ធទាំងអស់ ឱ្យ​បន្ត​ជឿជាក់​លើ​ចំណាត់ការ​របស់រាជរដ្ឋាភិបាល ក្នុង​ការ​ការពារ​ដែនអធិបតេយ្យភាព និង​បូរណភាពទឹកដី ដើម្បីឧត្តមប្រយោជន៍ជាតិ៕