បច្ចេកវិទ្យាអប់រំ ផ្ដល់ភាពងាយស្រួលដល់មនុស្សគ្រប់គ្នាអាចសិក្សាស្រាវជ្រាវនូវចំណេះដឹងថ្មីៗ
ភ្នំពេញ – អ្នកបច្ចេកវិទ្យា ក៏​ដូចជា​សាស្រ្តាចារ្យ​មក​ពីសាកលវិទ្យាល័យ​នានា​ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា សុទ្ធសឹង​តែ​បាន​លើក​ឡើងដូចគ្នាថា បច្ចេកវិទ្យាអប់រំ ពិតជាមធ្យោបាយ​ដ៏​ល្អ និង​ផ្តល់ភាពងាយស្រួល​ដល់​សិស្សានុសិស្ស និស្សិត ក៏​ដូចជាមនុស្សគ្រប់គ្នាអាចធ្វើការ​សិក្សា ក៏ដូចជា​ស្រាវជ្រាវ​នូវ​ចំណេះដឹងថ្មីៗ។
លើក​ឡើង​នៅ​ក្នុងសន្និសីទលើកទី៣ នៃសមាគមការអប់រំប្រៀបធៀបនៅកម្ពុជា លើកិច្ចពិភាក្សាស្ដីពីបច្ចេកវិទ្យាអប់រំ ជាមធ្យោបាយសម្រាប់ការសិក្សាក្រៅប្រព័ន្ធ រៀបចំដោយសាកលវិទ្យាល័យខេមតិច កាលពីថ្ងៃទី២៥ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២៣កន្លងទៅនេះ លោក តាំង តូម៉េង ប្រធានផ្នែកព័ត៌មានវិទ្យា នៃសាកលវិទ្យាល័យខេមតិច មានប្រសាសន៍ថា ចំពោះការសិក្សារបស់សិស្ស និស្សិតនៅក្នុងថ្នាក់មិនទាន់គ្រប់គ្រាន់នោះទេ គឺចាំបាច់ត្រូវសិក្សាស្រាវជ្រាវពីបច្ចេកវិទ្យាអប់រំមួយចំនួនបន្ថែមទៀត។ លោកបញ្ជាក់បន្ថែមថា នៅក្នុងបច្ចេកវិទ្យាអប់រំទាំងនោះ មានមេរៀនជាច្រើនដែលជួយឱ្យនិស្សិតអាចអភិវឌ្ឍខ្លួនបានកាន់តែប្រសើរ។