អ្នកជំនាញអប់រំ ៖ ក្នុងបរិបទសង្គមឌីជីថល គ្រូបង្រៀនកម្ពុជាត្រូវចេះប្រើបញ្ញាសិប្បនិម្មិត (AI)
លោកបណ្ឌិត សុខ សូត្រ ព្រឹទ្ធបុរសមហាវិទ្យាល័យអប់រំនៃសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញ កំពុងអង្គុយស្រាវជ្រាវ ក្នុងបណ្ណាល័យ ហ៊ុន សែន ។
ត្បិតសាលាខ្ញុំនៅទីជនបទដាច់ស្រយាល ប៉ុន្តែខ្ញុំនៅតែប្រើបញ្ញាសិប្បនិម្មិត (AI) , ភាគច្រើន ប្រើទៅលើការសិក្សា និងស្រាវជ្រាវ ឯកសារផ្សេងៗ ព័ត៌មាន កិច្ចការគ្រប់គ្រង​ដឹកនាំអង្គភាព។
លោកស្រី ប៉ែន សុគន្ធារី លើកឡើងស្រដៀងនេះដែរថា គ្រូបង្រៀនបច្ចុប្បន្ន ប្រសិនបើមិនចេះបច្ចេកវិទ្យាបញ្ញាសិ​ប្បនិម្មិត (AI) នោះទេ គឺហាក់បីដូចជា កំពុងតែឈរនៅមួយកន្លែង ហើយដើរមិនទាន់ពិភពលោក ព្រោះបច្ចុប្បន្នពិភពលោក កំពុងតែវិវត្តន៍ដល់បច្ចេកវិទ្យាបញ្ញាសិប្បនិម្មិត (AI)។ លោកស្រីនាយិការូបនេះបន្ថែមថា ទោះនៅតំបន់ជនបទ ប៉ុន្តែឥឡូវនេះសូម្បីតែសិស្សរបស់លោកស្រី ក៏អាចប្រើបច្ចេកវិទ្យាបញ្ញាសិប្បនិម្មិត (AI) នេះគ្រប់គ្នា។​
របាយការណ៍ បច្ចេកវិទ្យាក្នុងវិស័យអប់រំនៅតំបន់អាស៊ីអាគ្នេយ៍ – ករណីសិក្សាអំពីកម្ពុជា របស់អង្គការយូនីស្កូ បានប្រៀបធៀបអំពីភាគរយនៃការប្រើឧបករណ៍អេឡិចត្រូនិច របស់អ្នកនៅទីជនបទ និងភ្នំពេញបានបង្ហាញថា  ម៉ាស៊ីនព្រីន ៖ ជនបទ ០% ភ្នំពេញ ១%, កុំព្យូទ័រ ៖ ជនបទ ៩% ភ្នំពេញ ២៣%, ចានផ្កាយរណប ៖ ជនបទ ៤% ភំ្នពេញ ០%, កាមេរ៉ា ៖ ជនបទ ១% ភ្នំពេញ ១%, គ្រឿងចាក់ភ្លេង ៖ ជនបទ ៣% ភ្នំពេញ ៦%, ម៉ាស៊ីនចាក់វីដេអូ ៖ ជនបទ ១៣% ភ្នំពេញ ១៥%, ទូរទស្សន៍ ៖ ជនបទ ៧៧% ភ្នំពេញ ៩៥%, វិទ្យុ ៖ ជនបទ ២៩% ភ្នំពេញ ២៦%, ទូរស័ព្ទ ​៖ ជនបទ ៨៩% ភ្នំពេញ ៩៦%។ ដោយផ្អែកលើទិន្នន័យនេះ យើងឃើញថា គម្លាតនៃចំនួនអ្នកប្រើប្រាស់ទូរស័ព្ទនៅទីជនបទ និងទីក្រុង មិនខុសគ្នាឆា្ងយនោះទេ។ ដូច្នេះ​ ប្រសិនបើអ្នកនៅជនបទ ចង់ប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល និងបច្ចេកវិទ្យាបញ្ញាសិប្បនិម្មិត (AI) គឺពួកគាត់អាចធ្វើបាន តាមរយៈទូរស័ព្ទដៃ។ នេះជាការលើកឡើងរបស់លោកបណ្ឌិត សុខ សូត្រ។
លោកស្រី ប៉ែន សុគន្ធារី នាយិកាអនុវិទ្យាល័យ ថ្មតាព្រហ្ម ក្នុងឯកសណ្ឋានជាគ្រូបង្រៀន កំពុងប្រជុំនិស្សិតសាកលវិទ្យាល័យភ្នំពេញ ចុះកម្មសិក្សា ។