កត្តាដែលបង្កភាពស្មុគស្មាញដល់សុខភាពផ្លូវចិត្តរបស់យុវវ័យមានច្រើនប្រភេទ និងច្រើនទម្រង់អាស្រ័យលើស្ថានភាពដែលពួកគេរស់នៅ។ ជាមួយគ្នានេះ តាមរយៈការធ្វើការងារ និងស្រាវជ្រាវរបស់អ្នកជំនាញបញ្ហាសុខភាពផ្លូវចិត្តបានរកឃើញថា នៅពេលមានបញ្ហាសុខភាពផ្លូវចិត្ត យុវវ័យមិនហ៊ានទៅរកសេវាពិគ្រោះ ព្រោះខ្លាចមានការមាក់ងាយ ដែលជាកត្តាធ្វើឱ្យបញ្ហាសុខភាពផ្លូវចិត្តរបស់យុវវ័យកាន់តែមានភាពស្មុគស្មាញ។
លោក ប៉ាត ពុទ្ធិ អ្នកសម្របសម្រួលសេវាផ្លូវចិត្ត ការបណ្តុះបណ្តាលនិងការស្រាវជ្រាវ នៃ Center for Child and adolescent mental health (CCAMH – Cambodia) បានលើកឡើងក្នុងកម្មវិធីទិវាសុខភាពផ្លូវចិត្តពិភពលោក២០២៤ថា តាមរយៈការធ្វើការងារជាមួយយុវវ័យនាពេលកន្លងមក គេបានរកឃើញថា យុវវ័យបានជួបប្រទះបញ្ហាមួយចំនួនកំឡុងការវិវឌ្ឍន៍ពីកុមារភាពរហូតដល់ពេញវ័យពាក់ព័ន្ធរូបរាងកាយ ចំណេះដឹង ការអភិវឌ្ឍពុទ្ធិ បញ្ហាប្រឈមនឹងផ្លូវចិត្ត ជាពិសេសទាក់ទងនឹងអាការថប់បារម្ភ ការធ្វើអត្តឃាត និងការធ្វើបាបខ្លួនឯង។
ក្នុងនោះ បទពិសោធន៍មិនល្អពីកុមារភាពមួយចំនួន ទាក់ទងសម្ពាធផ្លូវចិត្ត បញ្ហាផ្ទាល់ខ្លួន បញ្ហាពីក្រុមគ្រួសារ ឬក៏សង្គម ក៏បានធ្វើឱ្យបះពាល់ដល់សុខភាពផ្លូវចិត្តរបស់យុវវ័យ និងដក់ជាប់ចំពោះពួកគេ ក្នុងរយៈពេលវែង។
តាមទិន្នន័យសុខភាពផ្លូវចិត្តជាសាកល គេបានរកឃើញថា ១០ ទៅ ២០ ភាគរយ នៃយុវវ័យមានបញ្ហាផ្លូវចិត្ត ហើយការធ្លាក់ទឹកចិត្ត និងថប់បារម្ភមានអត្រាខ្ពស់ជាងគេ។ ចំណែកឯ ការធ្វើអត្តឃាតជាមូលហេតុចំបងទី៣ ដែលធ្វើឱ្យយុវវ័យបាត់បងជីវិត។ រួមទាំងឧបសគ្គ ភាពអាម៉ាស់មុខ និងកង្វះសេវាសុខភាពផ្លូវចិត្ត។
ទន្ទឹមគ្នានោះ យុវវ័យនៅមានសម្ពាធផ្សេងៗ ពីគ្រួសារ ពីកន្លែងរស់នៅ ជាពិសេសពីការសិក្សា ដោយសារតែវ័យនេះគឺជាវ័យដែលពួកគេត្រូវមានតួនាទីទទួលការសិក្សានៅថ្នាក់វិទ្យាល័យ ឬក៏សាកលវិទ្យាល័យ។ ហើយកាលណាការសិក្សាកាន់តែខ្ពស់ កាន់តែច្រើន យុវវ័យកាន់តែជួបប្រទះ នូវសម្ពាធនៃការសិក្សាកាន់តែច្រើន ហើយសម្ពាធនេះបង្កជាបញ្ហា។ លោក ប៉ាត ពុទ្ធិ រំលេចឱ្យដឹងថា ការប្រើប្រាស់គ្រឿងញៀន ការធ្វើបាបខ្លួនឯង និងការធ្វើអត្តឃាតបានកើតមានឡើង តែដោយឡែក ការប្រឹក្សាសុខភាពផ្លូវចិត្តនៅមានកម្រិត ដែលធ្វើឱ្យស្ថានភាពនេះ កាន់តែមានភាពស្មុគស្មាញខ្លាំងឡើង។
យុវវ័យមួយចំនួន គាត់មានបញ្ហាសុខភាពផ្លូវចិត្តហើយ គាត់មានភាពអាម៉ាស់ គាត់អត់ហ៊ានទៅរកសេវានោះទេ។ ហើយទោះបីជាគាត់ចង់ទៅរកសេវាក៏អត់ដឹងទៅរកសេវានៅឯណាទៀត! តែនៅពេលដែលរកឃើញ សេវាខ្លះមានដែនកំណត់ទៀត …កត្តាមួយនេះរួមចំណែកធ្វើឱ្យសុខភាពយុវវ័យកាន់តែមានភាពស្មុគស្មាញ។
លោក ប៉ាត ពុទ្ធិ អ្នកសម្របសម្រួលសេវាផ្លូវចិត្ត ការបណ្តុះបណ្តាលនិងការស្រាវជ្រាវ នៃ CCAMH – Cambodia
អ្នកសម្របសម្រួល សេវាផ្លូវចិត្តរូបនេះ បញ្ជាក់ថា ការលើកកម្ពស់សុខភាពផ្លូវចិត្តសំដៅលើការ ព្យាយាមឱ្យបុគ្កលម្នាក់ៗមានសមត្ថភាពគ្រប់គ្រាន់ ក្នុងការគ្រប់គ្រងពីស្ថានភាពផ្លូវចិត្ត គ្រប់គ្រងនូវការប្រតិកម្មផ្សេងៗប្រកបដោយហេតុផលពេលមានបញ្ហា ព្រោះនៅពេលដែលយុវវ័យគ្រប់គ្រងលើចំណុចទាំងនេះបាន គឺធ្វើឱ្យសុខភាពផ្លូវចិត្តរបស់ពួកគេកាន់តែល្អប្រសើរ។ ការលើកកម្ពស់សុខភាពផ្លូវចិត្តទៀតសោត មិនមែនចាំទាល់តែពួកគាត់មានបញ្ហានោះទេ គឺជួយទាំងយុវវ័យដែលមានសុខភាពល្អ ដោយមានវិធីសាស្រ្តមួយចំនួនក្នុងការបង្ការ និងជំរុញសុខភាពផ្លូវចិត្តរបស់យុវវ័យ។ ដោយឡែក ចំពោះវិធីសាស្រ្តក្នុងការព្យាបាលមានដូចជាការប្រើប្រាស់ថ្នាំ ការប្រឹក្សា និងការពិភាក្សាទូទៅផ្សេងៗ៕