វេជ្ជបណ្ឌិត លី សុវិត្យ ៖ បរិច្ចាគឈាមម្តង ប្រៀបដូចទទួលបានការពិនិត្យសុខភាពម្តង និងជាអំពើល្អជួយសង្រ្គោះជីវិតអ្នកជំងឺ
ភ្នំពេញ – ប្រជាពលរដ្ឋកម្ពុជាមួយ​ចំនួន​ហាក់នៅមិនទាន់យល់ច្បាស់ ​និង​ខ្លាចរអារ​នៅឡើយ ​ចំពោះការ​បរិច្ចាគឈាម ក្រោមហេតុផលផ្សេងៗ ។ តែបើតាម​លោកវេជ្ជបណ្ឌិត លី សុវិត្យ អនុប្រធាន នៃមជ្ឈមណ្ឌលជាតិផ្តល់ឈាម ​ការបរិច្ចាគឈាមម្តង គឺប្រៀបដូចជា​​បានទទួលការពិនិត្យសុខភាពម្តង ព្រមជាមួយ​នឹង​ការ​ធ្វើអំពើល្អជួយ​សង្រ្គោះដល់ជីវិតមនុស្ស​ថែមទៀត។
តាមការលើកឡើងរបស់លោកវេជ្ឌបណ្ឌិត នៅពេលទៅធ្វើការបរិច្ចាគឈាម អ្នកបរិច្ចាគ​នឹង​ទទួលបានការ​ពិនិត្យ ពិគ្រោះ​សុខភាព ដោយ​ធ្វើ​ឱ្យ​គាត់អាចដឹង​អំពីសុខភាព ក៏​ដូចជា​ដឹងពីជំងឺឆ្លងផ្សេងៗ ដូចជាជំងឺថ្លើមប្រភេទ B ប្រភេទ C ជំងឺស្វាយ ជំងឺអេដស៍ ។ល។ ដោយក្រុមការងារមជ្ឈមណ្ឌលជាតិផ្តល់ឈាម នឹងលាក់ការណ៍សម្ងាត់ជូន។
ក្រៅពីនោះ ការបរិច្ចាគឈាម ក៏​នឹង​ជួយកាត់បន្ថយ​ផងដែរ នូវហានិភ័យ នៃជំងឺមហារីកនានា កាត់បន្ថយកំហាប់ឈាមក្រហម , ការលើសជាតិដែក ដែលនាំឱ្យ​មានផលប៉ះពាល់ថ្លើម និងលំពែង , ជួយធ្វើ​ឱ្យ​ប្រសើរ​ឡើងនូវជំងឺបេះដូង , កាត់បន្ថយការឡើងទម្ងន់ និង ជំងឺដាច់សរសៃឈាមខួរក្បាល ។
ហើយអ្វីដែលពិសេសបំផុតនោះ អ្នកបរិច្ចាគ នឹង​មានភាពសប្បាយរីករាយ ដោយបានធ្វើអំណោយ​ទាន ធ្វើអំពើល្អ រួមចំណែកជាមួយសង្គមជាតិ ក្នុងការជួយសង្រ្គោះជីវិតអ្នកជំងឺ។