កំណែទម្រង់មុខងារសាធារណៈ ៖ ការប្រឡងចូលក្របខណ្ឌរដ្ឋ​ ត្រូវឈរ​លើ​គោលការណ៍ «អ្នកចេះ គឺជាប់»
រាជរដ្ឋាភិបាលអាណត្តិថ្មី ដែល​ដឹកនាំដោយ​សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តី បានប្រកាស​​ពីការផ្តើម​ធ្វើ​កំណែទម្រង់​មុខងារសាធារណៈ ដោយ​នឹង​រៀបចំការប្រឡង​ជ្រើសរើស​មន្រ្តីរាជការតាមយន្តការ​ថ្នាក់ជាតិមួយ ដែលធានាបាន​នូវ​យុត្តិធម៌ និង​តម្លាភាព ឈរលើគោលការណ៍ «អ្នកចេះ គឺជាប់»។
ថ្លែង​ក្នុង​ពិធីសំណេះសំណាល​ជាមួយ​បងប្អូន​កម្មករ​និយោជិត នៅស្រុកសំរោងទង ខេត្តកំពង់ស្ពឺ កាលពីថ្ងៃទី៩ ខែកញ្ញា កន្លងទៅ សម្តេចធិបតី ហ៊ុន​ ម៉ាណែត លើក​ឡើងថា គោលការណ៍ នៃកំណែទម្រង់រាជរដ្ឋាភិបាលអាណត្តិថ្មី កំណែទម្រង់​មុខងារសាធារណៈ ដោយ​ក្នុងនោះ គឺការប្រឡង​នឹង​ត្រូវ​រៀបចំយន្តការ​ថ្នាក់កណ្តាល ដើម្បីធានា​ឱ្យ​បាន​នូវ​ភាពត្រឹមត្រូវ តម្លាភាព យុត្តិធម៌ ពោលគឺធានាថា អ្នកចេះ គឺជាប់។
សម្តេចមានប្រសាសន៍បន្ថែមថា «ដើម្បីលុបបំបាត់ភាពអយុត្តិធម៌ក្នុងសង្គម និងមានតម្លាភាព ស្មើភាពគឺផ្ដើមចេញពីការចូលរួមរបស់យើងទាំងអស់គ្នា ដោយបង្កើតផ្នត់គំនិតប្រកួតប្រជែងដោយភាពត្រឹមត្រូវ ជាជាងការប្រកួតប្រជែងពីខាងក្រោយ… កំណែទម្រង់អាចប្រព្រឹត្តទៅបាន គឺពិតណាស់ចាំបាច់ត្រូវការចូលរួមទាំងអស់គ្នា ដោយមានផ្នត់គំនិតជាប់គឺជាប់ដោយមោទនភាព បើធ្លាក់គឺធ្លាក់ដោយការអស់ចិត្ត»
ដើម្បី​ឱ្យ​កិច្ច​ការ​កំណែទម្រង់​មាន​ប្រសិទ្ធភាព សម្តេចនាយករដ្ឋមន្រ្តី ក៏​បានធ្វើការអំពាវនាវ​ឱ្យ​មានការ​ប្តេជ្ញាធ្វើទាំងអស់គ្នា ហើយ​បង្ហាញ​ឱ្យ​ឃើញ​ពីឆន្ទៈ និង​ការ​ខិតខំ​ប្រឹងប្រែងក្នុងការធ្វើ ហ៊ានអាកាត់ ហ៊ានវះកាត់ ហើយជាពិសេស​ហ៊ាន​អនុវត្ត​គោលនយោបាយ​ដែលរាជរដ្ឋាភិបាលបានសម្រេច។
ជាមួយគ្នានេះដែរ ឯកឧត្តម ហ៊ុន ម៉ានី រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងមុខងារសាធារណៈ បានបង្ហាញការ​គាំទ្រ​លើ​គោល​ការណ៍​នយោបាយថ្មី​របស់រាជរដ្ឋាភិបាល ក្នុងការ​កែទម្រង់​វិស័យ​មុខងារសាធារណៈ តាម​រយៈ​ការ​ប្រឡង​ជ្រើសរើស​មន្រ្តីថ្នាក់ជាតិ។ ឯកឧត្តមមានប្រសាសន៍​នៅ​ក្នុង​ពិធីសំណេះសំណាល​ជាមួយថ្នាក់ដឹកនាំ និង​មន្រ្តីរាជការសាលា​ភូមិន្ទរដ្ឋបាល កាលពីថ្ងៃទី១១ ខែកញ្ញា ថា កំណែទម្រង់​ការប្រឡង​ក្របខណ្ឌមន្រ្តីរាជការ គឺ មិន​ចាំបាច់​ត្រូវ​ស្គាល់អ្នកធំ មិន​ចាំបាច់​ត្រូវ​មានខ្សែ តែត្រូវ​មានសមត្ថភាព។
ឯកឧត្តមបញ្ជាក់ថា ឯកឧត្តមមានតួនាទី និងទំនួលខុសត្រូវខ្ពស់ចំពោះសម្តេចមហាបវរធិបតី នាយករដ្ឋមន្ត្រី ក្នុងនាមជារដ្ឋមន្ត្រីមុខងារសាធារណៈ នៅក្នុងការសម្រេចកិច្ចការកែទម្រង់លើការប្រឡងនេះឱ្យបានហ្មត់ចត់ជាទីបំផុត និងជាពិសេសក្នុងគោលដៅដើម្បីសមធម៌ និងយុត្តិធម៌សង្គម​ ឆ្ពោះទៅកាន់កំណែទម្រង់មួយដែលអាចទទួលបានទាំងអស់គ្នា។
គួរ​បញ្ជាក់ថា ការលើកកម្ពស់ និង​ការ​ពង្រឹងភាពស្អាតស្អំ នៅ​ក្នុងរដ្ឋបាលសាធារណៈ​ ត្រូវ​បានដាក់បញ្ចូល​នៅ​ក្នុង​គោលនយោបាយបញ្ចកោណដំណាក់កាលទី១ ក្នុងគោលដៅលើក​កម្ពស់ និង​ការ​អង្រឹងភាពស្អាតស្អំ, ភាពសុចរិត និង​ជំនឿទុកចិត្ត​ចំពោះរដ្ឋបាល​សាធារណៈ ដើម្បីរួមចំណែក​ដល់​ការ​អភិវឌ្ឍ​សង្គម-សេដ្ឋកិច្ច ក្របដោយ​ប្រសិទ្ធភាព, បរិយាបន្ន និង​ចីរភាព។
សម្រាប់​ការ​លើកកម្ពស់ និង​ការ​ពង្រឹងភាពស្អាតស្អំ នៅ​ក្នុងរដ្ឋបាលសាធារណៈ នេះ ក្នុងនីតិកាលទី៧ នៃរដ្ឋសភា រាជរដ្ឋាភិបាល​នឹងផ្តោត​អាទិភាពលើ ៖
ទី១. ការរៀបចំ និង​ការ​ដាក់ឱ្យ​អនុវត្ត​ក្រមសីលធម៌​វិជ្ជាជីវៈ និងក្រមប្រតិបត្តិ ក្នុងមុខងារសាធារណៈ ព្រមទាំងជំរុញ​ការគោរពខ្ជាប់ខ្ជួន​នូវ​គោលការណ៍​វិសមិតភាពមុខងារ និង​ទំនាស់​ផលប្រយោជន៍ ក្នុង​ការ​បំពេញ​ការងារ​របស់​មន្រ្តីសាធារណៈ។
ទី២. ការពង្រឹងប្រសិទ្ធភាព នៃ​ការ​ធ្វើអធិការកិច្ច និង​សវនកម្ម​ ព្រមទាំង​ការ​រៀបចំ​ក្របខណ្ឌ និង​វិធាន នៃប្រព័ន្ធអធិការ​កិច្ច និង​សវនកម្ម ដើម្បីធានា​សុខដុមនីយកម្ម នៃមុខងារអធិការកិច្ច និងសវនកម្ម ក្នុងរដ្ឋបាល​សាធារណៈ។
ទី៣. ការពង្រឹងយន្តការគ្រប់គ្រង និង​ផ្តល់សេវាសាធារណៈ, ការផ្តល់ការលើកទឹកចិត្ត ផ្អែក​លើ​គុណាធិបតេយ្យ និង​ការ​ចាត់វិធានការម៉ឺងម៉ាត់ តាមច្បាប់ ក្នុងការអនុវត្តតួនាទី និង​ភារកិច្ច ដើម្បីបង្កើនជំនឿទុកចិត្ត និង​ប្រសិទ្ធភាព នៃ​ការ​ផ្តល់សេវាសាធារណៈ។
ទី៤. ការបន្ត​ពង្រឹង និង​ពង្រីក​ការងារអប់រំ និង​បង្ការ​ទប់ស្កាត់​ជាចម្បង ព្រមទាំង​ការពង្រឹង​ការ​អនុវត្ត​ច្បាប់​យ៉ាង​ម៉ឺងម៉ាត់ ដើម្បីបង្រ្កាប​បទល្មើស​អំពើពុករលួយ។
ទី៥. ការពង្រឹងកិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​រវាងអង្គភាពប្រឆាំងអំពើពុករលួយ និង​ស្ថាប័នសាធារណៈ ជាពិសេស​តាមរយៈយន្តការ​ជនបង្គោល, ទាំងការងារអប់រំ និង​ការងារ​បង្ការទប់ស្កាត់, ដើម្បីរៀបចំ​ដាក់​ឱ្យ​អនុវត្ត, តាមដានត្រួតពិនិត្យ និង​វាយតម្លៃ ការអនុវត្ត​ផែនការ​យុទ្ធសាស្រ្ត និង​ផែនការ​លើក​កម្ពស់​ភាពស្អាតស្អំ នៅតាមស្ថាប័នសាធារណៈ៕