អ្នកជំនាញ​អប់រំកម្ពុជាចាត់ទុកការពង្រឹងគុណភាពគ្រូបង្រៀនជាចំណុចពង្រឹងប្រព័ន្ធអប់រំឱ្យមានគុណភាព
ភ្នំពេញ- អ្នកជំនាញកម្ពុជា​អប់រំចាត់ទុកការពង្រឹងគុណភាពគ្រូបង្រៀនជាចំណុចពង្រឹងប្រព័ន្ធអប់រំឱ្យមានគុណភាព ។ ទន្ទឹមគ្នានេះ បើសិនមិនមានគ្រូបង្រៀនល្អ នោះមិនអាចធ្វើឱ្យប្រព័ន្ធអប់រំ ឬសិស្សក្លាយជាធនធានមនុស្សបន្តបានឡើយ។ ការលើកឡើងបែបនេះនៅក្នុងឱកាសអនុស្សារណៈយោគយល់គ្នារវាងមជ្ឈមណ្ឌលស្រាវជ្រាវគរុកោសល្យជំនាន់ថ្មី នៃវិទ្យាស្ថានជាតិអប់រំ និងសាលារៀនបញ្ញវន្តអង្គរ កាលពីថ្ងៃទី២៥ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២២កន្លងទៅ។
លោក កាង សុងឆាយ អគ្គនាយក និងជាប្រធាននាយកប្រតិបត្តិ នៃសាលារៀនបញ្ញវន្តអង្គរ បន្ថែមថា សាលារៀនបញ្ញវន្តអង្គរបានប្រឈមមុខនឹងការលំបាកជាច្រើន ព្រោះមានបំណងនាំមុខក្នុងការផ្លាស់ប្ដូរកម្មវិធីអប់រំតាមរយៈការបណ្ដុះ និងបំពាក់បំប៉នបន្ថែមទៅលើធនធានមនុស្សដែលជាគ្រូបង្រៀន។
លោក កាង សុងឆាយ អគ្គនាយក
“យើងបានស្រាវជ្រាវនូវគំនិតថ្មីៗសម្រាប់អភិវឌ្ឍបន្ថែម និងស្រាវជ្រាវគំនិតខុសឆ្គងមួយចំនួនដែលកើតមានពីអតីតកាលនៅក្នុងប្រព័ន្ធអប់រំ”
អគ្គនាយក និងជាប្រធាននាយកប្រតិបត្តិ នៃសាលារៀនបញ្ញវន្តអង្គរ បញ្ជាក់បន្ថែមថា ដោយឃើញផលលំបាករបស់ខ្លួនពាក់ព័ន្ធជាមួយការបណ្ដុះបណ្ដាលធនធានមនុស្សដែលជាគ្រូបង្រៀន សាលារៀនបញ្ញាវន្តអង្គរបានសហការជាមួយមជ្ឈមណ្ឌលស្រាវជ្រាវគរុកោសល្យជំនាន់ថ្មី នៃវិទ្យាស្ថានជាតិអប់រំ ដើម្បីរួមគ្នាអភិវឌ្ឍវិស័យអប់រំតាមរយៈការបណ្ដុះធនធានគ្រូបង្រៀន។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ច័ន្ទ រ័ត្ន ប្រធានមជ្ឈមណ្ឌលស្រាវជ្រាវគរុកោសល្យជំនាន់ថ្មី នៃវិទ្យាស្ថានជាតិអប់រំ និងជាប្រធានសមាគមន៍អ្នកគណិតវិទ្យាកម្ពុជា មានប្រសាសន៍ថា មជ្ឈមណ្ឌលស្រាវជ្រាវគរុកោសល្យជំនាន់ថ្មី មានគោលបំណងបំពេញតម្រូវការធនធានមនុស្ស ដែលក្រសួងអប់រំបានធ្វើកំណែទម្រង់លើវិស័យអប់រំ រួមមាន ការបណ្តុះបណ្តាលពង្រឹងគុណវុឌ្ឍរបស់គ្រូបង្រៀន ដោយបើកទូលាយមិនត្រឹមតែគ្រូនៅស្ថាប័នសាធារណៈទេ បើកទូលាយដល់ស្ថានប័នឯកជនផងដែរ ព្រោះការចូលរួមអភិវឌ្ឍន៍ធនធាននេះទាមទារឱ្យស្ថាប័នសាធារណៈ និងឯកជនសហការគ្នា។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ច័ន្ទ រ័ត្ន
“ការចុះអនុស្សារណៈជាមួយវិស័យឯកជន យើងសូមស្វាគមន៍ ព្រោះចំណេះដឹងដែលយើងមាន និងបានរៀបចំបណ្តុះបណ្តាលនៅមជ្ឈមណ្ឌលនេះ គឺចង់ផ្សព្វផ្សាយឱ្យបានទូលំទូលាយនៅទូទាំងប្រទេស”
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ បញ្ជាក់បន្ថែមថា ការពង្រឹងគុណភាពអប់រំដែលចាប់ផ្តើមពីស្ថានប័ន និងស្ថាប័ន ជាគំរូដ៏ល្អមួយដែលចាប់ផ្តើមពីអង្គភាពពីររួមគ្នា  ដែលនឹងពង្រីកវិសាលភាពជាបន្តបន្ទាប់ដោយសហការទៅលើការផ្លាស់ប្តូរកម្មវិធីសិក្សាការផ្លាស់បទពិសោធន៍ ពិសេសការចែករំលែកទៅលើកម្មសិក្សាគរុកោសល្យ ដើម្បីអភិវឌ្ឍគុណភាពអប់រំនៅកម្ពុជា ពិសេសផ្តោតលើលទ្ធផលសិក្សារបស់សិស្ស។
គួរជម្រាបជូនថា អនុស្សរណៈនៃការយោគយល់គ្នានេះ រៀបចំឡើងក្នុងគោលបំណងសំខាន់ៗចំនួន៥ រួមមាន ទី១. ចូលរួមកម្មវិធីផ្លាស់ប្តូរបុគ្គលិកសិក្សា លោកគ្រូអ្នកគ្រូ គរុនិស្សិត និងសិស្ស ទី២. ចូលរួមលើគម្រោងស្រាវជ្រាវបែបវិទ្យាសាស្ត្រ និងក្លឹបសិក្សាផ្សេងៗ ទី៣. ចូលរួមរៀបចំវគ្គបណ្តុះបណ្តាលសមត្ថភាពវិជ្ជាជីវៈគ្រូបង្រៀន សន្និសីទជាតិ-អន្តរជាតិ និងសិក្ខាសាលាផ្សេងៗ ទី៤. ផ្លាស់ប្តូរសម្ភារឧបទ្ទេសសម្រាប់បង្រៀន និងរៀន និងព័ត៌មានអប់រំ និងទី៥.ចូលរួមកម្មវិធីចុះកម្មសិក្សា និងហ្វឹកហាត់ការងារ៕