ឧកញ៉ា ប៉ិច បូឡែន ៖ ក្នុងនាមជាអ្នកអប់រំ មិនគ្រាន់តែបង្រៀនសិស្ស​ឱ្យឆ្លងភូមិសិក្សា​ទេ តែត្រូវកំណត់អត្តសញ្ញាណ និង​កសាងអត្តចរិតផ្នត់គំនិត ដល់យុវជនជំនាន់ក្រោយរបស់យើង
ក្នុងពិធីបើកទិវាចែករំលែក​ចំណេះដឹង​របស់គ្រូបង្រៀន​ប្រចាំ​ឆ្នាំ​លើកទី៧ ក្រោម​ប្រធានបទ “ការគិត​ឡើងវិញ​អំពីការ​បង្រៀន​ដោយ​ផ្តោត​លើនវានុវត្តន៍” រៀបចំ​ឡើង​ដោយ​ ក្រុមហ៊ុន​ វេសឡាញ អេឌ្យូខេសិន គ្រុប កាលពីចុងសប្តាហ៍​កន្លងទៅនេះ ឧកញ៉ាបណ្ឌិត ប៉ិច បូឡែន អគ្គនាយក និង​ជា​ប្រធាន​នាយក​ប្រតិបត្តិ នៃក្រុមហ៊ុនវេសឡាញ អេឌ្យូខេសិន គ្រុប បាន​លើកឡើងថា​ ការអប់រំមិនមែនគ្រាន់តែជាការបង្រៀនសិស្សឱ្យ​ឆ្លងផុតការសិក្សាក្នុងថ្នាក់នោះទេ តែសំខាន់ជាងនេះទៅទៀត គឺការកំណត់អត្តសញ្ញាណ កសាងអត្តចរិត និងផ្នត់គំនិតសម្រាប់យុវជនជំនាន់ក្រោយរបស់យើង។ គោលដៅចុងក្រោយនៃការអប់រំ គឺដើម្បីកសាងធនធានមនុស្សប្រកបដោយគុណភាព ដែលជាមូលដ្ឋានគ្រឹះដ៏សំខាន់សម្រាប់ជំរុញសេដ្ឋកិច្ចជាតិឱ្យរីកចម្រើន។
លោកឧកញ៉ាបណ្ឌិត ប៉ិច បូឡែន បានពន្យល់ថា ប្រទេសមួយដែលមានឯករាជ្យ និងទទួលបានការគោរពពីបណ្ដាប្រទេសដទៃ លុះត្រាតែមូលដ្ឋានធនធានមនុស្សរឹងមាំ។ លោកថា ធនធានមនុស្សនេះហើយដែលជួយជំរុញសេដ្ឋកិច្ច ការទូត និងវិស័យយោធាឱ្យ​រីកចម្រើន, គ្រប់វិស័យទាំងអស់នេះ សុទ្ធសឹងតែកើតចេញពីមូលដ្ឋាននៃការអប់រំ។ ដូច្នេះលោកយល់ថា ការអប់រំមិនគ្រាន់តែដើម្បីបង្រៀន​សិស្ស​ឱ្យ​បញ្ចប់ភូមិសិក្សាប៉ុណ្ណោះទេ តែដើម្បីកសាងយុវជនឱ្យ​ក្លាយជាធនធានមនុស្សដែលមាំទាំ ពូកែ មានផលិតភាពខ្ពស់ វាងវៃ ឆ្លាត រហ័ស លឿន និង​ធ្វើ​កិច្ច​បាន​ប្រសើរ​ទៅលើ​មូលដ្ឋានសេដ្ឋកិច្ច កាទូត និងយោធា។
កសាងអត្តសញ្ញាណ និងផ្នត់គំនិតសម្រាប់យុវជនកម្ពុជា
ដើម្បីសម្រេចគោលដៅនេះ លោកឧកញ៉ាបណ្ឌិត ប៉ិច បូឡែន បានអះអាងថា យើងចាំបាច់ត្រូវ​បណ្តុះផ្នត់គំនិតយុវជន​កម្ពុជា ឱ្យ​ស្គាល់ថា តើ​គាត់ជានរណា? លើសពីពណ៌សម្បុរជាតិសាសន៍ យុវជន​យើង​គួរ​តែមានភាពមាំទាំផ្លូវចិត្ត មានភាពពូកែវ័យឆ្លាត មានចំណេះដឹងបច្ចេកវិទ្យាខ្ពស់ ពូកែស្រាវជ្រាវ មានអត្តចរិតនៃការយកចិត្តទុកដាក់លើការងារ, លោកថា នេះជាអ្វីដែល​អ្នកអប់រំ​គួរ​នាំគ្នាកសាងអត្តសញ្ញាណដល់យុវជនកម្ពុជា ដោយ​លោកជឿថា កម្ពុជាមានអត្តសញ្ញាណបែបនេះ​រាប់ពាន់ឆ្នាំមកហើយ ប៉ុន្តែនៅពេល​ដែល​កាលៈទេសៈនយោបាយផ្លាស់ប្តូរជាបន្តបន្ទាប់ ពេលខ្លះ​យើង​មិនដឹងថា ខ្លួន​យើងជានរណា? ដូច្នេះ យើងគួរ​តែយកអត្តសញ្ញាណ​នេះត្រឡប់មកវិញ។
យ៉ាងណាក៏ដោយ ដើម្បីកសាងផ្នត់គំនិតនេះ បើតាម​ប្រសាសន៍របស់​លោកឧកញ៉ាបណ្ឌិត ប៉ិច បូឡែន បណ្ដាញសាលារៀនវេស្ទឡាញ បាននិងកំពុង​រៀបចំប្រព័ន្ធអប់រំផ្ទាល់ខ្លួនមួយ ដោយបញ្ចូលកម្មវិធីសិក្សាជាតិ និងកម្មវិធី​សិក្សា​អន្តរជាតិរួមគ្នា។ ប្រព័ន្ធនេះមានគោលបំណងកសាងមុខមាត់ថ្មីរបស់កម្ពុជាតាមរយៈការអភិវឌ្ឍកុមារជំនាន់ក្រោយ ដែលមានភាពជាម្ចាស់ការ និងមានទំនួលខុសត្រូវខ្ពស់ ចាប់តាំងពីវ័យកុមាររហូតដល់ពេញវ័យ។