ក្នុងពិធីបើកទិវាចែករំលែកចំណេះដឹងរបស់គ្រូបង្រៀនប្រចាំឆ្នាំលើកទី៧ ក្រោមប្រធានបទ “ការគិតឡើងវិញអំពីការបង្រៀនដោយផ្តោតលើនវានុវត្តន៍” រៀបចំឡើងដោយ ក្រុមហ៊ុន វេសឡាញ អេឌ្យូខេសិន គ្រុប កាលពីចុងសប្តាហ៍កន្លងទៅនេះ ឧកញ៉ាបណ្ឌិត ប៉ិច បូឡែន អគ្គនាយក និងជាប្រធាននាយកប្រតិបត្តិ នៃក្រុមហ៊ុនវេសឡាញ អេឌ្យូខេសិន គ្រុប បានលើកឡើងថា ការអប់រំមិនមែនគ្រាន់តែជាការបង្រៀនសិស្សឱ្យឆ្លងផុតការសិក្សាក្នុងថ្នាក់នោះទេ តែសំខាន់ជាងនេះទៅទៀត គឺការកំណត់អត្តសញ្ញាណ កសាងអត្តចរិត និងផ្នត់គំនិតសម្រាប់យុវជនជំនាន់ក្រោយរបស់យើង។ គោលដៅចុងក្រោយនៃការអប់រំ គឺដើម្បីកសាងធនធានមនុស្សប្រកបដោយគុណភាព ដែលជាមូលដ្ឋានគ្រឹះដ៏សំខាន់សម្រាប់ជំរុញសេដ្ឋកិច្ចជាតិឱ្យរីកចម្រើន។
លោកឧកញ៉ាបណ្ឌិត ប៉ិច បូឡែន បានពន្យល់ថា ប្រទេសមួយដែលមានឯករាជ្យ និងទទួលបានការគោរពពីបណ្ដាប្រទេសដទៃ លុះត្រាតែមូលដ្ឋានធនធានមនុស្សរឹងមាំ។ លោកថា ធនធានមនុស្សនេះហើយដែលជួយជំរុញសេដ្ឋកិច្ច ការទូត និងវិស័យយោធាឱ្យរីកចម្រើន, គ្រប់វិស័យទាំងអស់នេះ សុទ្ធសឹងតែកើតចេញពីមូលដ្ឋាននៃការអប់រំ។ ដូច្នេះលោកយល់ថា ការអប់រំមិនគ្រាន់តែដើម្បីបង្រៀនសិស្សឱ្យបញ្ចប់ភូមិសិក្សាប៉ុណ្ណោះទេ តែដើម្បីកសាងយុវជនឱ្យក្លាយជាធនធានមនុស្សដែលមាំទាំ ពូកែ មានផលិតភាពខ្ពស់ វាងវៃ ឆ្លាត រហ័ស លឿន និងធ្វើកិច្ចបានប្រសើរទៅលើមូលដ្ឋានសេដ្ឋកិច្ច កាទូត និងយោធា។
កសាងអត្តសញ្ញាណ និងផ្នត់គំនិតសម្រាប់យុវជនកម្ពុជា
ដើម្បីសម្រេចគោលដៅនេះ លោកឧកញ៉ាបណ្ឌិត ប៉ិច បូឡែន បានអះអាងថា យើងចាំបាច់ត្រូវបណ្តុះផ្នត់គំនិតយុវជនកម្ពុជា ឱ្យស្គាល់ថា តើគាត់ជានរណា? លើសពីពណ៌សម្បុរជាតិសាសន៍ យុវជនយើងគួរតែមានភាពមាំទាំផ្លូវចិត្ត មានភាពពូកែវ័យឆ្លាត មានចំណេះដឹងបច្ចេកវិទ្យាខ្ពស់ ពូកែស្រាវជ្រាវ មានអត្តចរិតនៃការយកចិត្តទុកដាក់លើការងារ, លោកថា នេះជាអ្វីដែលអ្នកអប់រំគួរនាំគ្នាកសាងអត្តសញ្ញាណដល់យុវជនកម្ពុជា ដោយលោកជឿថា កម្ពុជាមានអត្តសញ្ញាណបែបនេះរាប់ពាន់ឆ្នាំមកហើយ ប៉ុន្តែនៅពេលដែលកាលៈទេសៈនយោបាយផ្លាស់ប្តូរជាបន្តបន្ទាប់ ពេលខ្លះយើងមិនដឹងថា ខ្លួនយើងជានរណា? ដូច្នេះ យើងគួរតែយកអត្តសញ្ញាណនេះត្រឡប់មកវិញ។
យ៉ាងណាក៏ដោយ ដើម្បីកសាងផ្នត់គំនិតនេះ បើតាមប្រសាសន៍របស់លោកឧកញ៉ាបណ្ឌិត ប៉ិច បូឡែន បណ្ដាញសាលារៀនវេស្ទឡាញ បាននិងកំពុងរៀបចំប្រព័ន្ធអប់រំផ្ទាល់ខ្លួនមួយ ដោយបញ្ចូលកម្មវិធីសិក្សាជាតិ និងកម្មវិធីសិក្សាអន្តរជាតិរួមគ្នា។ ប្រព័ន្ធនេះមានគោលបំណងកសាងមុខមាត់ថ្មីរបស់កម្ពុជាតាមរយៈការអភិវឌ្ឍកុមារជំនាន់ក្រោយ ដែលមានភាពជាម្ចាស់ការ និងមានទំនួលខុសត្រូវខ្ពស់ ចាប់តាំងពីវ័យកុមាររហូតដល់ពេញវ័យ។