ពិធីបុណ្យភ្ជុំបិណ្ឌ ត្រូវប្រជាពលរដ្ឋខ្មែរចាត់ទុកថា គឺជាពិធីបុណ្យធំមួយក្នុងចំណោមពិធីបុណ្យធំៗរបស់ប្រទេសកម្ពុជា ។ ជាការកត់សម្គាស់ សម្រាប់ពិធីបុណ្យភ្ជុំបិណ្ឌនេះ មិនត្រឹមតែជាពិធីសាសនាប៉ុណ្ណោះទេ តែក៏ជាពិធីមួយផ្តល់ឱកាសសម្រាប់យុវជនបង្ហាញនូវសម្លៀកបំពាក់ប្រពៃណីខ្មែរ តាមរយៈការស្លៀកពាក់ទៅចូលរួមកម្មវិធីដែលប្រព្រឹត្តធ្វើនៅតាមទីវត្តអារាមទូទាំងប្រទេសផងដែរ។
កញ្ញា យ៉ាត់ អាលីហ្សា និស្សិតផ្នែកទំនាក់ទំនងអន្តរជាតិ នៃសាកលវិទ្យាល័យបញ្ញាសាស្រ្តកម្ពុជា បាននិយាយថា សម្លៀកបំពាក់ប្រពៃណីខ្មែរ ជាសម្លៀកពាក់ដែលប្រណិត និងមានភាពស្រស់ស្អាត សមរម្យសម្រាប់នារីខ្មែរពេលទៅវត្ដ ។
សម្រាប់ អាលីហ្សា សម្លៀកបំពាក់ប្រពៃណីខ្មែរ នាងមិនត្រឹមតែប្រើប្រាស់នៅក្នុងឱកាសនៃពិធីបុណ្យភ្ជុំបិណ្ឌប៉ុណ្ណោះទេ នាងថែមទាំងប្រើប្រាស់នៅក្នុងកម្មវិធីនានាដូចជាចូលរួមពិធីអាពាហ៍ពិពាហ៍ជាដើម ដោយសារតែសម្លៀកបំពាក់នេះវាបានបញ្ជាក់ពីអត្តសញ្ញាណជាតិខ្មែរ ហើយនាងក៏មានអារម្មណ៍ថា សប្បាយចិត្ត និងមានមោទកភាពរាល់ពេលប្រើប្រាស់ម្តងៗ។
កញ្ញា យ៉ាត់ អាលីហ្សា
“សម្រាប់ខ្ញុំផ្ទាល់ ខ្ញុំយល់ថា ស្លៀកពាក់បែបនេះបានជួយលើកកម្ពស់វប្បធម៌របស់ជាតិ “
ចំណែក កញ្ញា ជូ សៀក ម៉ី ដែលបច្ចុប្បន្នជាវេជ្ជបណ្ឌិតនៅមន្ទីរពេទ្យមួយក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ ក៏មានទស្សនៈស្រដៀងនឹង កញ្ញា យ៉ាត់ អាលីហ្សា ដែរ ដោយថា នាងតែងតែប្រើប្រាស់សម្លៀកបំពាក់ប្រពៃណីរៀងរាល់ពេលមានកម្មវិធីនានា ដោយហេតុថា សម្លៀកបំពាក់នេះបានចូលរួមលើកតម្លៃស្រ្តីខ្មែ, រក្សាប្រពៃណី, វប្បធម៌ខ្មែរដែលល្អ និងបង្ហាញពីភាពស្រស់ស្អាតខុសពីសព្វមួយដង។ ហើយសម្រាប់ឱកាស នៃពិធីបុណ្យភ្ជុំ គឺជាឱកាសដែលអាចឱ្យនាងស្លៀកសម្លៀកបំពាក់ទាំងនោះដោយគ្មានភាពអៀនប្រៀនអ្វីឡើយ។
កញ្ញា ជូ សៀក ម៉ី
“ខ្ញុំយល់ថាពិធីបុណ្យភ្ជុំបិណ្ឌជាឱកាសមួយអាចឱ្យយុវជន បានបង្ហាញពីប្រពៃណីខ្មែរទៅកាន់សាធារណៈជនតាមរយៈការប្រើប្រាស់សម្លៀកបំពាក់ ព្រោះសម្លៀកបំពាក់ក៏ជាផ្នែកមួយបង្ហាញពីការលូតលាស់របស់សង្គម”
កញ្ញា ឃួន នារតី និស្សិតផ្នែកអក្សរសាស្ត្រអង់គ្លេស នៅសាកលវិទ្យាល័យបញ្ញាសាស្រ្តកម្ពុជា ក៏បានបង្ហាញទស្សនៈរបស់ខ្លួនក្នុងនាមជាយុជនម្នាក់ ដោយថា សម្រាប់ឱកាស នៃពិធីបុណ្យភ្ជុំបិណ្ឌ ពិតជាឱកាសសម្រាប់រូបនាងបានស្លៀកសម្លៀកបំពាក់ប្រពៃណី ហើយថា នាងពិតជាសប្បាយរីករាយដែលបានស្លៀកសម្លៀកបំពាក់ប្រពៃណីនវ ព្រោះការស្លៀកពាក់បែបនេះមិនត្រឹមតែបង្កើននូវភាពស្រស់ស្អាតចំពោះខ្លួនឯងតែមួយមុខប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែវាក៏បានចូលរួមកសាងតម្លៃនៅក្នុងសង្គមខ្មែរដូចគ្នា។
ជាការមើលឃើញរបស់ កញ្ញា នារតី នៅបណ្តាប្រទេសផ្សេងៗ គេតែងមានពិធី និងមានការស្លៀកពាក់ទៅតាមបែបប្រពៃណីរបស់គេដើម្បីបង្ហាញឱ្យជាតិសាសន៍ដទៃបានឃើញ និងស្គាល់ពីប្រទេសគេ ដូច្នេះក្នុងនាមជាយុវជនខ្មែរម្នាក់ គឺគួរតែចូលរួមតាមលទ្ធភាពដែលអាចធ្វើបាន ដើម្បីបង្ហាញនូវអ្វីដែលជនជាតិខ្មែរយើងក៏មានដូចគ្នា។
កញ្ញា ឃួន នារតី
“ការស្លៀកសម្លៀកកបំពាក់ប្រពៃណីនាឱកាសបុណ្យភ្ជុំបិណ្ឌ ជាឱកាសបង្ហាញឱ្យសាសន៍ដទៃបានស្គាល់ពីប្រវត្តិ និងវប្បធម៌របស់ប្រទេសយើងបានមួយផ្នែកដែរ”
សូមបញ្ជាក់ថា សម្លៀកបំពាក់ខ្មែរមានច្រើនទម្រង់និងច្រើនរចនាបថទៅតាមសម័យកាលនីមួយៗ ។ សម្លៀកបំពាក់ខ្មែរត្រូវបានគេចែកចេញជាពីរប្រភេទ គឺសម្លៀកបំពាក់បុរាណ និងសម្លៀកបំពាក់ប្រពៃណី។ សម្លៀកបំពាក់បុរាណ មានបែបសណ្ឋានរចនារាងក្បាច់ក្បូរ ជាងប្រពៃណីបន្តិច ឧទាហរណ៍ដូចជាការស្លៀកពាក់តុបតែងឲ្យកូនក្រមុំនៅពេលរៀបពិធីអាពាហ៍ពិពាហ៍ ចំណែកឯកការស្លៀកពាក់ហូល ផាមួង និងសម្លៀកបំពាក់ឯទៀតដែលមិនសូវមានក្បាច់ច្រើនគឺជាប្រភេទប្រពៃណី។ បច្ចុប្បន្ននេះ សម្លៀកបំពាក់ប្រពៃណី ត្រូវគេនិយមយកមកប្រើប្រាស់នៅក្នុងកម្មវិធីធំៗដូចជា៖ ការតាំងពិព័រណ៍ ឬអង្គពិធីប្រជុំផ្សេងៗ ពិធីបុណ្យមាឃបូជា ពិធីបុណ្យភ្ជុំបិណ្ឌ ពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំ និងកម្មវិធីផ្លូវការនានា៕