ក្មេង​ជំទង់​សិង្ហបុរី​ចំណាយ​ពេល ៨ម៉ោងកន្លះ ក្នុង​មួយ​ថ្ងៃ​នៅ​ជាមួយ​អេក្រង់
ការស្ទង់មតិបានរកឃើញថា ក្មេង​ជំទង់​សិង្ហបុរី ចំណាយ​ពេល​ជាមួយ​អេក្រង់​ច្រើន​លើសលប់ ដោយ​ភាគ​ច្រើន ពួកគេ​ចំណាយ​ពេលជិត ៣ម៉ោង ក្នុង​គោលបំណង​សិក្សា និង ២ម៉ោង សម្រាប់​ការ​កម្សាន្ត។
ទិន្នន័យ​ដែលសិក្សា​ដោយ​សារព័ត៌មាន CNA និង​វិទ្យាស្ថាន​សិក្សា​គោលនយោបាយ បាន​បង្ហាញ​ថា ក្មេងជំទង់​អាយុ​ចន្លោះ​ពី ១៣ ទៅ១៩ឆ្នាំ កំពុង​ចំណាយ​ពេល​ជាមធ្យម ៨ម៉ោងកន្លះ ​ក្នុង​មួយថ្ងៃ នៅ​ជាមួយ​អេក្រង់។
តាមរយៈ​ការ​ស្ទង់មតិ ដែល​បាន​សួរ​ក្មេងជំទង់ និង​អាណា​ព្យាបាល បាន​រកឃើញ​ថា ក្មេងជំទង់​សិង្ហបុរី ចំណាយ​ពេល​ច្រើន​បំផុត នៅ​ជាមួយ​ទូរស័ព្ទ គឺ​ចំនួន ៣ម៉ោងកន្លះ​ក្នុងមួយថ្ងៃ ខណៈ​កុំព្យូទ័រ​យួរដៃ និង​កុំព្យូទ័រ​លើតុ ជិត ៣ម៉ោង។
អារម្មណ៍​តានតឹង ជា​មូលហេតុ​ចម្បង ដែល​នាំឱ្យ​ក្មេងជំទង់​សិង្ហបុរី ចំណាយ​ពេល​ជាមួយ​អេក្រង់ ដោយ ៥៨,៨​ភាគរយ​នៃពួកគេ បាន​ប្រើ​ឧបករណ៍​អេឡិចត្រូនិក ដើម្បី​ទប់ទល់​នឹង​ភាព​តានតឹង ឬ​អារម្មណ៍​អវិជ្ជមាន។ ខណៈ​ក្មេងជិត​ពាក់កណ្ដាល​ទៀត​និយាយ​ថា ពួកគេ​មាន​ទម្លាប់​ពន្យារពេល ដោយ​សារ​ការប្រើប្រាស់​អេក្រង់។
ទន្ទឹម​នឹង​លទ្ធផល និង​ទិន្នន័យ​សិក្សា​ដែល​បាន​រក​ឃើញ សិង្ហបុរី​កំពុង​ចាត់​វិធានការ ដើម្បី​ធានា​ថា ក្មេងជំទង់​ត្រូវ​បាន​ការពារ​ពី​ការ​ញៀន​អេក្រង់។
យុទ្ធសាស្ត្រ​ជាតិថ្មី​មួយ ត្រូវ​បាន​បង្កើត​ឡើង​ដើម្បី​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​សុខភាព​របស់​កុមារ បាន​ដាក់​ដំណើរ​ការ​កាលពី​សប្ដាហ៍មុន ដោយ​បាន​គូស​បញ្ជាក់​ពី​គោលការណ៍ ណែនាំ​ស្ដីពី​ការប្រើប្រាស់​អេក្រង់​ក្នុង​សាលារៀន និង​មត្តេយ្យ​សិក្សា។ ក្នុង​គោលការណ៍​នេះ​ក៏បាន​ហាមឃាត់​ផងដែរ ទាក់ទង​នឹង​ការ​ប្រើប្រាស់​ទូរស័ព្ទ​អំឡុង​ពេល​ញ៉ាំ​បាយ និង​មុនចូល​គេង។
ជុំវិញ​ការ​ចំណាយ​ពេលច្រើន​ជាមួយ​អេក្រង់នេះ អ្នកចិត្តសាស្ត្រ​បាន​ព្រមាន​ថា ក្មេង​ជំទង់​ដែលទទួល​បាន​ព័ត៌មាន​ច្រើន​លើសលប់ អាច​ប្រឈម​នឹងផល​វិបាក​ជាច្រើន នា​ពេល​បច្ចុប្បន្ន និង​អនាគត។ ផល​ប៉ះពាល់នេះ មិនត្រឹមតែ​មាន​ឥទ្ធិពល​លើ​សុខុមាលភាព​ពួកគេ​ប៉ុណ្ណោះ​ទេ ប៉ុន្តែ​ក៏​ប៉ះពាល់​ដល់​ការ​អភិវឌ្ឍ​ខួរក្បាល​របស់​ពួក​គេផង​ដែរ។
ខណៈ​ការ​ស្រាវជ្រាវ​បង្ហាញ​ថា ការ​ចំណាយ​ពេល​យូរ​ជាមួយ​អេក្រង់ ជាពិសេស​បណ្ដាញ​សង្គម ជាមូលហេតុ​នាំឱ្យ​កុមារ​មាន​ទំនោរ​កើន​ឡើង​អារម្មណ៍​ឯកា និង​ផ្ដាច់ខ្លួន​ពីសង្គម។
ដើម្បី​កាត់បន្ថយ​ការចំណាយ​ពេលនៅ​ជាមួយ​ទូរស័ព្ទ​របស់កុមារ និង​ក្មេងជំទង់ អ្នកជំនាញ​ផ្លូវចិត្ត​សិង្ហបុរី បណ្ឌិត Natalie Games បាន​ណែនាំ​ថា អាណាព្យាបាល ត្រូវ​បង្ហាញ​ភាព​ជា​គំរូ​ដល់​កូន តាម​រយៈ​ការកាត់បន្ថយ​ពេល​នៅ​ជាមួយ​អេក្រង់​ជាមុន​សិន។ លើស​ពីនេះ ទម្លាប់​ប្រើប្រាស់​អេក្រង់​បាន​ល្អ គឺ​ទាមទារ​ឱ្យ​មាន​ភាគី​ពាក់ព័ន្ធ​ច្រើន​ចូលរួម​សហការ ក្នុង​នោះ​រួម​មាន គ្រួសារ សាលារៀន និង​ស្ថាប័ន​សុខាភិបាល៕