ភ្នំពេញ – សកម្មភាពទប់ស្កាត់អំពើហិង្សាលើកុមារជាភារកិច្ចរួមរបស់បុគ្គលគ្រប់រូប និងគ្រប់ស្ថាប័នការងារពាក់ព័ន្ធ ។ អំពើហិង្សាលើកុមារជារូបភាពមួយដែលបង្កផលប៉ះពាល់យ៉ាងខ្លាំង ដោយផ្ទាល់និងប្រយោលដល់ការអភិវឌ្ឍធនធានមនុស្ស និងសេដ្ឋកិច្ចសង្គម។ ទន្ទឹមគ្នានេះអំពើហិង្សាលើកុមារ អាចក្លាយជាគំរូហិង្សាតជំនាន់ ប្រសិនបើបញ្ហាទាំងនោះមិនបានទប់ស្កាត់ ឬបញ្ចប់ឱ្យទាន់ពេលវេលា។អង្គការសហប្រជាជាតិបានកំណត់និយមន័យ នៃអំពើហិង្សាលើកុមារ ដោយចែងនៅក្នុងមាត្រា១៩ នៃអនុសញ្ញាស្តីពីសិទ្ធិកុមារថា គ្រប់ទម្រង់នៃអំពើហិង្សាផ្លូវកាយ ឬអំពើហិង្សាផ្លូវចិត្ត ការធ្វើឱ្យមានរបួស ឬការរំលោភបំពាន ការទុកចោល ការមិនអើពើ ការធ្វើបាប ឬការកេងប្រវ័ញ្ច រួមទាំងការរំលោភបំពានផ្លូវភេទ។ ខាងក្រោមនេះ ជាភារកិច្ចទាំង ៥ចំណុចដែលបុគ្គលគ្រប់រូប និងគ្រប់ស្ថាប័នការងារពាក់ព័ន្ធ ចូលរួមបញ្ចប់អំពើហិង្សាលើកុមារនៅត្រឹមឆ្នាំ២០៣០ ។
១. បញ្ឈប់រាល់ទម្រង់នៃអំពើហិង្សាលើកុមារ ៖ ការបញ្ចប់អំពើហិង្សាលើកុមារជាភារកិច្ចទាំងអស់គ្នា រាប់ទាំងសមាជិកគ្រួសារ បរិស្ថាន សាលារៀន និងសហគមន៍។ បញ្ចប់អំពើហិង្សាលើកុមារត្រូវជំនួសដោយការអប់រំជាវិជ្ជមានទៅកាន់កុមារដោយអហិង្សា។ កុមារនឹងមិនរងទារុណកម្មផ្លូវចិត្ត ផ្លូវកាយ និងការគំរាមកំហែងផ្សេងៗឡើយ នៅពេលដែលម្តាយឪពុក ឬអាណាព្យាបាល និងអ្នកថែទាំងកុមារយកចិត្តទុកដាក់។ បញ្ចប់ទម្រង់ នៃអំពើលើកុមារចាប់ផ្តើមពីមនុស្សធំផ្តល់ចូលរួមលើកកម្ពស់សិទ្ធិកុមារ។
២. ការពង្រឹងទិន្នន័យ និងការតាមដានត្រួតពិនិត្យលើកិច្ចការពារកុមារ ៖ រាល់ពេលឃើញរូបភាពផ្សេងៗដែលបំពានលើកុមារ ឬប្រព្រឹត្តអំពើហិង្សាលើកុមារត្រូវរាយការណ៍ទៅកាន់អ្នកពាក់ព័ន្ធ អាជ្ញាធរមូលដ្ឋាន ឬធ្វើខ្លួនជាដំណោះស្រាយសម្រាប់បញ្ហាដែលកុមារបានជួប។ កិច្ចការពារកុមារចាប់ផ្តើមពីការចូលរួមតាមដានត្រួតពិនិត្យលើកិច្ចការពារកុមារ។
៣. ជួយជំរុញដល់ឪពុកម្ដាយ ឬអាណាព្យាបាល និងអ្នកថែទាំធ្វើឱ្យកុមារមានសុវត្ថិភាព ៖ ផ្តល់ព័ត៌មានពីរបៀបអប់រំកូនដោយវិជ្ជមានទៅកាន់ម្តាយឪពុក ឬអាណាព្យាបាល និងអ្នកថែទាំកុមារ។ មានវិធីសាស្ត្រជាច្រើនដែលអាចជួយឱ្យម្តាយឪពុករបស់ពួកគេផ្លាស់ប្តូរឥរិយាបថវិជ្ជមានចំពោះការអប់រំកុមារ។ ការអប់រំនេះ អាចរៀបចំសម្រាប់ម្តាយឪពុក និងអ្នកថែទាំជាក្រុម ឬអប់រំជាលក្ខណៈសហគមន៍។ បើតាមអ្នកជំនាញអប់រំកុមារតូចបានបញ្ជាក់ថា គំរូអហិង្សា ជាការអប់រំកូនដ៏ល្អបំផុតសមស្របសម្រាប់ការអប់រំសម័យទំនើប។
៤. ចូលរួមធ្វើឱ្យបណ្ដាញអ៊ិនធឺណិតមានសុវត្ថិភាពសម្រាប់កុមារ ៖ សុវត្ថិភាពអ៊ីនធឺណេតសម្រាប់កុមារជាចំណុចសំខាន់ដែលអាចបញ្ជៀសកុមារពីការបៀតបៀន ឬការរំលោភបំពានផ្សេងៗ ពិសេសការបៀតបៀនផ្លូវភេទដល់កុមារ។ ការរំលោភបំពានផ្លូវភេទលើកុមារអាចកើតឡើងគ្រប់ពេល ប្រសិនបើម្តាយឪពុក ឬអាណាព្យាបាលធ្វេសប្រហែសចំពោះការប្រើប្រាស់អ៊ីនធឺណេតរបស់កូន។
ជាក់ស្តែងកន្លងទៅ ឯកឧត្តម នឹម ថូត រដ្ឋលេខាធិការប្រចាំការ នៃក្រសួងសង្គមកិច្ច អតីតយុទ្ធជន និងយុវនីតិសម្បទា បានមានប្រសាសន៍ថា ទន្ទឹមនឹងការអភិវឌ្ឍសកលភាវូបនីយកម្ម និងបច្ចេកវិទ្យា ប្រទេសអភិវឌ្ឍន៍ និងប្រទេសកំពុងអភិវឌ្ឍន៍កំពុងជួបប្រទះបញ្ហាប្រឈមជាច្រើនក្នុងការបញ្ចប់អំពើហិង្សាលើកុមារ។ អំពើហិង្សាលើកុមារទោះក្នុងទម្រង់ណាមួយក៏ដោយ សុទ្ធសឹងជាសកម្មភាពដែលមិនអាចអត់ឱនបាន ព្រោះអំពើហិង្សានេះបានបង្កជាផលប៉ះពាល់យ៉ាងអន្តរាយដល់ការអភិវឌ្ឍរបស់កុមារ សីលធម៌សង្គម សេចក្តីថ្លៃថ្នូរ និងការអភិវឌ្ឍធនធានមនុស្សនាពេលអនាគត។
៥. ចូលរួមធ្វើឱ្យសាលារៀនមានសុវត្ថិភាព គ្មានអំពើហិង្សា និងប្រកបដោយបរិយាប័ន្ន៖ ការអប់រំកុមារដោយបរិយាប័ន្នជាចំណុចសំខាន់មួយនៅក្នុងការអប់រំសម័យទំនើប ដោយសារការអប់រំរបៀបនេះបានដាក់បញ្ចូលភាពចម្រុះ និងការចូលរួមរបស់កុមារបានពេញលេញ។ គ្មានរូបភាពរើសអើងលើកុមារគ្រប់ទម្រង់ នោះនឹងផ្តល់លទ្ធភាពឱ្យកុមារបានបញ្ចេញសក្តានុពលរបស់ពួកគេបានពេញលេញ សុវត្ថិភាព កុមារមានសីលធម៌ ព្រមទាំងបង្កើតក្តីស្រឡាញ់ដ៏ស្រស់បំព្រងនៅក្នុងដំណើរជីវិតរបស់ពួកគេ។
សូមជម្រាបថា ដើម្បីលើកកម្ពស់កិច្ចការពារកុមារ និងសុខុមាភាពកុមារ រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាកំពុងអនុវត្តច្បាប់គតិយុត្តិ គោលនយោបាយ និងផែនការសកម្មភាពជាតិមួយចំនួនដូចជា ក្របខ័ណ្ឌគោលនយោបាយជាតិគាំពារសង្គម (ឆ្នាំ២០១៦-២០២៥), គោលនយោបាយជាតិស្តីពីប្រព័ន្ធកិច្ចការពារកុមារ (ឆ្នាំ២០១៩-២០២៩), ច្បាប់ស្តីពីយុត្តិធម៌សម្រាប់អនីតិជន, ច្បាប់ស្តីពីស្មុំកូនអន្តរប្រទេស, សេចក្តីព្រាងច្បាប់ស្តីពីកិច្ចការពារកុមារ និងលិខិតបទដ្ឋានគតិយុត្តពាក់ព័ន្ធផ្សេងៗទៀត។ ការការពារកុមារ និងយុវជនពីអំពើហិង្សា គឺជាការចាំបាច់ មិនត្រឹមតែដើម្បីសុខុមាលភាព និងការអភិវឌ្ឍរយៈពេលវែងរបស់ពួកគេប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែវាក៏ចាំបាច់សម្រាប់ការអភិវឌ្ឍរបស់ប្រទេសជាតិផងដែរ៕