និស្សិតកសិកម្មចំនួន១៩៧នាក់ត្រឡប់មកកម្ពុជាវិញ ក្រោយបញ្ចប់ហាត់ការនៅប្រទេសអ៊ីស្រាអែល
ភ្នំពេញ – ក្រុម​និស្សិតនៃ​សាកលវិទ្យាល័យ​ភូមិន្ទកសិកម្មចំនួន១៩៧នាក់​​ ដែល​បានចេញ​ទៅ​​ហាត់ការរយៈពេល​១០ខែ នៅប្រទេស​អ៊ីស្រាអែល ពេលនេះ​ពួក​គេ​បានវិលត្រឡប់​មក​ប្រទេសកម្ពុជាវិញ​ហើយ ដោយ​បានធ្វើដំណើរ​មក​ដល់​អាកាសយាន​ដ្ឋាន​អន្តរជាតិ​ភ្នំពេញ​ កាលពីរសៀល​ថ្ងៃអាទិត្យ (៣១ តុលា) ។
​ការ​វិលត្រឡប់​មក​កាន់​មាតុភូមិវិញរបស់ក្រុម​និស្សិត​កសិកម្មនេះ បាន​ធ្វើឱ្យ​ឯកឧត្តម វេង សាខុន រដ្ឋមន្រ្តី​ក្រសួង​កសិកម្ម រុក្ខា​ប្រមាញ់ និង​នេសាទ សម្តែង​ការសាទរ និង​អបអប​ចំពោះ​ការ​ខិតខំ​របស់​ក្រុម​និស្សិត​ ដែល​បាន​ទៅ​ហាត់ការ​ជំនាញ​កសិកម្មនៅ​អ៊ីស្រាអែល នាពេលកន្លងមក​​។
បើតាមឯកឧត្តម វេង សាខុន កាលពីខែតុលា ឆ្នាំ២០២១ កន្លងទៅ និស្សិតវិទ្យាស្ថានជាតិកសិកម្មព្រែកលៀបចំនួន២០០នាក់ ត្រូវ​បានជ្រើសរើសឱ្យទៅហាត់ការកសិកម្មរយ:ពេល ១១ខែ សម្រាប់ឆ្នាំសិក្សា២០២១-២០២២ នៅប្រទេសអ៊ីស្រាអែល ។ ការបញ្ជូនសិស្សទៅធ្វើការហាត់ការនេះ ក្រោមកិច្ចសហប្រតិបត្តិការរបស់វិទ្យាស្ថានជាតិកសិកម្មព្រែកលៀបជាមួយក្រុមហ៊ុន Agrostudie ដើម្បី​ឱ្យ​និស្សិត​កម្ពុជាអាចដកស្រង់ ផ្លាស់ប្តូរបទពិសោធន៍ទាំងទ្រឹស្តី និងការអនុវត្តជាក់ស្តែងក្នុងថ្នាក់ ក្នុងមន្ទីរពិសោធន៍ និងនៅកសិដ្ឋានផ្ទាល់ ។
គួរ​បញ្ជាក់ថា គិត​មក​ទល់ពេលនេះ មាន​និស្សិត​កម្ពុជា​សរុប​ចំនួន ១៤៦៩នាក់ហើយ​បាន​ចេញ​ទៅ​ហាត់ការ​នៅ​ប្រទេស​អ៊ីស្រាអែល ក្រោយពីមាន​ការចុះកិច្ចព្រមព្រៀងសហប្រតិបត្តិការ រវាងសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទកសិកម្ម និងក្រុមហ៊ុន​ Agrostudies នៃប្រទេសអ៊ីស្រាអែល កាលពីឆ្នាំ២០០៨ ៕