គ្រឹះស្ថានអប់រំឯកជនលើកទឹកចិត្តអ្នកអាណាព្យាបាលបញ្ជូនកូនៗមកសិក្សានៅសាលារៀនផ្ទាល់
ភ្នំពេញ – បើទោះបីជា​ក្រសួងអប់រំ យុវជន និង​កីឡាបានប្រកាស​ពីការ​បើក​សាលារៀន​ឡើងវិញ ដោយ​អនុវត្តវិធីសាស្រ្ត​បង្រៀន​បែប​បណ្តុំ ឆ្លាស់វេនសិក្សា ក៏​ដោយ ប៉ុន្តែ​គេ​សង្កេត​ឃើញថា សិស្សានុសិស្ស​ដែលមក​សិក្សា​នៅ​ថ្នាក់​រៀន​ផ្ទាល់​ហាក់​នៅមាន​ចំនួនតិច​នៅ​ឡើយ ព្រោះតែអាណាព្យាបាលនៅព្រួយ​បារម្ភ​ពីករណីជំងឺកូវីដ១៩។
លោកថា មូលហេតុ​ដែល​​សិស្ស​មក​រៀន​ក្នុង​ថ្នាក់​មាន​ចំនួន​តិច ទី១ ដោយសារអាណាព្យាបាលមិនទាន់មានទំនុកចិត្តខ្ពស់លើការអនុវត្តគោលការណ៍ស្តង់ដារសុវត្ថិភាពរបស់សាលារៀន និង ទី២ ដោយសារអាណាព្យាបាលនៅរង់ចាំមើលអ្នកជិតខាង ឬសាច់ញាតិបញ្ជូនកូនៗមកថ្នាក់រៀន មិនមានបញ្ហាអ្វីកើតឡើងសិន ទើបគាត់បញ្ជូនកូនៗមករៀនដែរ។
យ៉ាងណាក៏ដោយ លោក គង់ សំនៀង លើកទឹកចិត្តដល់អាណាព្យាបាលទាំងអស់ សូម​បញ្ជូនកូនៗមកសាលារៀន ដោយថា បណ្តាញសាលារៀនវ៉េស្ទឡាញន៍ និងសាលារៀនណត្សឡាញន៍ទាំង១១សាខា បានត្រៀមលក្ខណៈសម្បត្តិរួចរាល់ ដើម្បីធានាសុវត្ថិភាព និងគុណភាពសិក្សារបស់សិស្សានុសិស្ស។ ទន្ទឹមនឹងនេះ សាលារៀនក៏​បានអនុវត្តខ្ជាប់ខ្ជួននូវគោលការណ៍ប្រតិបត្តិស្តង់ដារសុវត្ថិភាព រក្សាចំនួនសិស្សមិនលើសពី១៥នាក់ក្នុងមួយថ្នាក់ ចំណែកសិស្សមួយក្រុមទៀតរៀនតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ។
ជាមួយ​គ្នា​នេះសាលារៀនក៏​បានបង្កើតគណៈកម្មការរក្សាបរិស្ថានអនាម័យ ដោយតម្រូវឱ្យសិស្សវាស់កំដៅ និងសម្អាតដៃជាមួយទឹកអាល់កុលជាប្រចាំ, ផ្តល់ទីកន្លែងលាងដៃ ធ្វើ Rapid Test ក្នុងករណីសង្ស័យ។ ហើយចំពោះបុគ្គលិកគ្រូបង្រៀនត្រូវបង្ហាញប័ណ្ណចាក់វ៉ាក់សាំងមុនចូលបម្រើការងារ ហើយត្រូវប្រជុំតាមប្រព័ន្ធអនឡាញបើមានចំនួនអ្នកចូលរួមច្រើន, តាមដានព័ត៌មានជាក់លាក់ ជៀសវាងព័ត៌មានក្លែងក្លាយ និងមិនអនុញ្ញាតឱ្យលក់ចំណីអាហារក្នុងបរិវេណអគារសិក្សាឡើយ។
សូមជម្រាបថា  កន្លងទៅនេះ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានចេញសេចក្តីណែនាំស្តីពីការបង្រៀន និងរៀនតាមបណ្តុំ សម្រាប់គ្រឹះស្ថានសិក្សាចំណេះទូទៅគ្រប់កម្រិត គ្រឹះស្ថានឧត្តមសិក្សា ទាំងសាធារណៈ និងឯកជន និងគ្រឹះស្ថានបណ្តុះបណ្តាលគ្រូ ដើម្បីឈានឆ្ពោះទៅដំណើរការអប់រំតាមគន្លងប្រក្រតីថ្មីក្នុងបរិបទកូវីដ-១៩៕