ភ្នំពេញ – ជារៀងរាល់ឆ្នាំ ទិវាពិភពលោកលាងសម្អាតដៃ គេកំណត់យកថ្ងៃទី១៥ ខែតុលា គឺជាថ្ងៃប្រារព្ធទិវានេះ។ ទិវាដ៏មានសារៈសំខាន់នេះ ត្រូវធ្វើឡើងដើម្បីបង្កើតវប្បធម៌លាងសម្អាតដៃនឹងសាប៊ូទូទាំងពិភពលោកដោយជម្រុញលើកទឹកចិត្តទៅដល់ប្រជាជនឱ្យលាងសម្អាតដៃរបស់ពួកគេជាប្រចាំ លុះត្រាតែមានកន្លែងលាងសម្អាតដៃ ព្រមទាំងមានទឹក និងសាប៊ូគ្រប់គ្រាន់ ។
នៅឆ្នាំ២០២១ ទិវាពិភពលោកលាងសម្អាតដៃ ត្រូវធ្វើឡើងក្រោមប្រធានបទ «អនាគតយើងស្ថិតនៅលើដៃយើង សូមចូលរួមលាងសម្អាតដៃទាំងអស់គ្នា!» ។ ប្រធានបទនេះគឺស្របពេលនៃការរាតត្បាតជាសកលនៃមេរោគកូវីដ១៩ ផ្តល់នូវការកត់សម្គាល់យ៉ាងច្បាស់លាស់ថា វិធីមួយក្នុងចំណោមវិធីដែលមានប្រសិទ្ធភាព និងសាមញ្ញបំផុតដើម្បីបញ្ឈប់ការរីករាលដាលនៃវីរុសនេះគឺអនាម័យដៃជាពិសេសតាមរយៈការលាងដៃនឹងសាប៊ូ ។
សម្រាប់ប្រទេសកម្ពុជា នៅឆ្នាំនេះ ទិវាពិភពលោកលាងសម្អាតដៃនឹងសាប៊ូ នឹងប្រារព្ធធ្វើឡើងនៅថ្ងៃទី ១៨ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២១ ឯខេត្តព្រៃវែង ដោយមានការចូលរួមពីក្រសួងអភិវឌ្ឍន៍ជនបទ និងដៃគូគាំទ្រពាក់ព័ន្ធមួយចំនួនដូចជា អង្គការ PLAN, អង្គការ WaterAid, អង្គការWorld vision, WSSCC Water SHED ventures និងក្រុមហ៊ុនUnilever ដើម្បីបជ្រាបពីសារៈសំខាន់នៃការលាងដៃជាពិសេសតាមរយៈការលាងសម្អាតដៃជាមួយសាប៊ូ និងបំផុសឱ្យមានការផ្លាស់ប្តូរមួយចាប់ពីស្ថាប័នគោលនយោបាយថ្នាក់ជាតិ រហូតដល់កម្រិតអ្នកអនុវត្តសកម្មភាពនៅតាមសហគមន៍។
សូមបញ្ជាក់ថា ទិវាពិភពលោកលាងសម្អាតដៃនឹងសាប៊ូ (GHD) ត្រូវបានធ្វើឡើងជាលើកដំបូងនៅថ្ងៃទី១៥ ខែតុលា ឆ្នាំ២០០៨ ដោយយុទ្ធនាការនេះ ផ្តួចផ្តើមឡើងដើម្បីកាត់បន្ថយអត្រាមរណៈ របស់កុមារដែលទាក់ទងទៅនឹងជំងឺផ្លូវដង្ហើម និងជំងឺរាករូសតាមរយៈការណែនាំពីការផ្លាស់ប្តូរអាកប្បកិរិយាសាមញ្ញ៕