ភ្នំពេញ៖ ក្រុមបេក្ខជនមកពីវិទ្យាល័យច្បារអំពៅទទួលបានជ័យលាភីលេខ១ ក្នុងវគ្គផ្ដាច់ព្រ័ត្រ នៃវេទិកាយុវជនជជែកពិភាក្សាអំពីបរិស្ថានឆ្នាំ២០២១ ដែលបានប្រព្រឹត្តទៅកាលពីពេលថ្មីៗនេះ ក្រោយពីបានប្រកួតជាមួយក្រុមបេក្ខជនមកពីវិទ្យាល័យហ៊ុនសែនបុរី១០០ខ្នង លើប្រធានបទ វិស័យទេសចរណ៍ធម្មជាតិ រួមចំណែកដល់ការជំរុញការការពារ អភិរក្ស និងអភិវឌ្ឍប្រកបដោយនិរន្តរភាព ។
ឯកឧត្តម ជួប ប៉ារីស៍ អគ្គនាយកនៃអគ្គនាយកដ្ឋានចំណេះដឹងនិងព័ត៌មានបរិស្ថាន មានប្រសាសន៍ថា វេទិកាយុវជនជជែកពិភាក្សាអំពីបរិស្ថាន ឆ្នាំ២០២១ ត្រូវបានរៀបចំដោយក្រសួងបរិស្ថាន សហការជាមួយក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានគោលបំណងជំរុញឱ្យយុវជនចេះស្វែងយល់ ចេះស្រាវជ្រាវអំពីបរិស្ថាន យល់ដឹងអំពីបរិស្ថាន មានភាពក្លាហានក្នុងការធ្វើបទបង្ហាញ និងបញ្ចេញនូវគំនិតរបស់យុវជនផងដែរ ។
បើតាមឯកឧត្តមអគ្គនាយក នៃអគ្គនាយកដ្ឋានចំណេះដឹងនិងព័ត៌មានបរិស្ថានបានបញ្ជាក់ថា វេទិកាយុវជនជជែកពិភាក្សាអំពីបរិស្ថាននេះធ្វើឡើងជាបីវគ្គ ដោយវគ្គទី១ មានវិទ្យាល័យចំនួនប្រាំបីចូលរួម ជម្រុះយកបួនក្រុម រួមមាន វិទ្យាល័យច្បារអំពៅ វិទ្យាល័យឬស្សីកែវ វិទ្យាល័យហ៊ុនសែនបុរី១០០ខ្នង និងវិទ្យាល័យហ៊ុនសែនចាក់អង្រែ បន្តទៅវគ្គពាក់កណ្ដាលផ្ដាច់ព្រ័ត្រ និងវគ្គទី៣ ជម្រុះយកបេក្ខជនពីរក្រុម បន្តទៅវគ្គប្រកួតផ្ដាច់ព្រ័ត្រ។
ក្នុងនោះបេក្ខជនពីរក្រុមដែលបន្តទៅប្រកួតវគ្គផ្ដាច់ព្រ័ត្រក្នុងវេទិកាយុវជនជជែកពិភាក្សាអំពីបរិស្ថាន ឆ្នាំ២០២១ គឺក្រុមបេក្ខជនមកពីវិទ្យាល័យច្បារអំពៅទទួលបានជ័យលាភីលេខ១ ក្រុមបេក្ខជនមកពីវិទ្យាល័យហ៊ុនសែនបុរី១០០ខ្នង ទទួលបានជ័យលាភីលេខ២ ក្រុមបេក្ខជនមកពីវិទ្យាល័យហ៊ុនសែនចាក់អង្រែ និងក្រុមបេក្ខជនមកពីវិទ្យាល័យឬស្សីកែវ ទទួលបានជ័យលាភីលេខ៣ ៕