ឪពុកម្ដាយ ឬអាណាព្យាបាលគួរស្វែងយល់ឱ្យកាន់តែច្បាស់ពីបញ្ហាសិទ្ធកុមារ និងការកេងប្រវ័ញ្ចពលកម្មកុមារ
ភ្នំពេញ- កន្លងមកគេ​សង្កេតឃើញមានកុមារកម្ពុជាមិនទាន់គ្រប់អាយុជាច្រើនបានធ្វើចំណាកស្រុកទៅធ្វើការងារ ដោយសារបញ្ហាជីវភាពខ្វះខាត កង្វះការយល់ដឹងផ្នែកអប់រំរបស់ឪពុកម្ដាយ ចំណេះដឹងទាប និងបញ្ហាចំណូលថវិការទាប។ បញ្ហាទាំងអស់នេះជាហេតុផលចម្បងដែលធ្វើឱ្យមានរូបភាពមិនល្អកើតឡើងជាច្រើននៅកម្ពុជា ដែលបង្កផលប៉ះពាល់ដល់ពលកម្មកុមារ និងការកេងប្រវ័ញ្ចពលកម្មកុមារ។ នេះបើយោងតាមរយៈការផ្សាយរបស់កម្មវិធីគ្រួសាររឹងមាំ ឬហៅថា Strong Family ក្រោមប្រធានបទ «ពលកម្មកុមារ និងចំណាកស្រុក» ។
លោក ពេជ្រ បញ្ញា ប្រធានផ្នែកគោលនយោបាយ អគ្គលេខាធិការដ្ឋានប្រឆាំងពលកម្មកុមារ នៃក្រសួងការងារនិងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈបានលើកឡើងថា « រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបានចាត់ទុកបញ្ហាពលកម្មកុមារជាកិច្ចការអតិភាពមួយដើម្បីទប់ស្កាត់ និងលុបបំបាត់ទាំងស្រុងដោយតម្រូវឱ្យក្រសួង ឬស្ថាប័នភាគីពាក់ព័ន្ធចូលរួម និងសហការណ៍ជាពហុវិស័យតាមរយៈការដាក់ចេញនូវវិធានការផ្សេងៗក្នុងការអនុវត្តន៍ទាំងថ្នាក់ជាតិ និងថ្នាក់ក្រោមជាតិ» ។
លោកបន្ថែមថា បច្ចុប្បន្ននៅក្នុងគ្រួសារមួយចំនួននៅតែមានការបញ្ជូនកូនទៅធ្វើការចំណាកស្រុកពីជនបទមកទីក្រុង ឬពីជនបទទៅកាន់ប្រទេសជិតខាងដោយខុសច្បាប់ ដោយកូនមិនទាន់គ្រប់អាយុ ហើយថែមជាវ័យកំពុងទទួលបានការសិក្សា។ ដោយឡែកប្រសិនបើពួកគាត់ដាច់ខាត និងខ្វះមិនបានត្រូវតែធ្វើចំណាកស្រុក គឺពួកគាត់ត្រូវធ្វើចំណាកស្រុកដោយស្របច្បាប់តាមរយៈទីភ្នាក់ងារជ្រើសរើសឯកជន ជ្រើសរើសកម្មករនយោជិកទៅបម្រើការងារដោយស្របច្បាប់ដោយក្រុមហ៊ុនដែលបានចុះបញ្ជីជាមួយក្រសួងបណ្ដុះបណ្ដាលវិជ្ជាជីវៈ។ ព្រោះការទៅដោយស្របច្បាប់នឹងមានការបណ្ដុះបណ្ដាល និងការធានារ៉ាប់រងផ្សេងៗ។
ស្របគ្នានេះដែរឪពុកម្ដាយ ឬអាណាព្យាបាលគ្រប់រូបគួរស្វែងយល់ឱ្យបានកាន់តែច្បាស់ពីសិទ្ធដែលកូនៗ ឬកុមារដែលមិនទាន់គ្រប់អាយុត្រូវទទួលបាន។ សិទ្ធដែលកុមារគួរទទួលបានមានបួនរួមមាន៖
ទីមួយ សិទ្ធរស់រានមានជីវិត៖ ជាសិទ្ធមានឈ្មោះ មានសញ្ជាតិ សិទ្ធទទួលបានសេវាសុខភាព សិទ្ធទទួលបានការប្រើប្រាស់ទឹកស្អាត អនាម័យ និងម្ហូបអាហារគ្រប់គ្រាន់ និងសិទ្ធទទួលបានការណែនាំពិសេស។
ទីពីរ សិទ្ធក្នុងការអភិវឌ្ឍន៍៖ ជាសិទ្ធទទួលបានការអប់រំដោយឥតគិតថ្លៃនៅសាលាធារណក្នុងថ្នាក់មូលដ្ឋាន សិទ្ធក្នុងការលេងកំសាន្តជាមួយសមាជិកក្នុងសហគមន៍ និងទីកន្លែងសាធារណៈនានា។
ទីបី សិទ្ធទទួលការការពារ៖ ការការពារពីការជួញដូរកុមារ ការរំលោភបំពានរាងកាយ និងស្មារតី ការប្រើអំពើហិង្សា សិទ្ធការពារពីផលវិបាកនៃសង្រ្គាម និងសិទ្ធពីការការពារការកេងប្រវ័ញ្ចពលកម្មកុមារ។
និង ទីបួន សិទ្ធក្នុងការចូលរួម៖ កុមារមានសិទ្ធចូលរួមមតិយោបល់ ទទួលបានព័ត៌មានសមស្រប សិទ្ធចូលរួមក្នុងសម្មភាពក្នុងសង្គមផ្សេងៗ៕