ភ្នំពេញ – ជំនន់ទឹកភ្លៀងអាចបង្កគ្រោះថ្នាក់ដល់ប្រជាពលរដ្ឋ អាចបណ្ដាលឱ្យមានមនុស្សស្លាប់ និងមនុស្សរាប់ពាន់នាក់ផ្សេងទៀតរងផលប៉ះពាល់ ។ បញ្ហាទាំងនេះ បង្កជាក្ដីព្រួយបារម្ភលើបញ្ហាគ្រោះធម្មជាតិដែលនាំឱ្យខូចខាតលើផ្នែកសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាជារៀងរាល់ឆ្នាំ ។ នេះបើតាមការលើកឡើងរបស់ លោក ឈឹម សុវណ្ណារិទ្ធ ជាមន្រ្តីគម្រោងជាន់ខ្ពស់នៃប្រព័ន្ធប្រកាសឱ្យដឹងមុន ១២៩៤ របស់អង្គការ People In Need ។
លោក ឈឹម សុវណ្ណារិទ្ធ ជាមន្រ្តីគម្រោងជាន់ខ្ពស់នៃប្រព័ន្ធប្រកាសឱ្យដឹងមុន ១២៩៤ របស់អង្គការ People In Need មានប្រសាសន៍ថា ប្រព័ន្ធប្រកាសឱ្យដឹងមុន ១២៩៤ ជាប្រព័ន្ធប្រកាសសារឱ្យដឹងមុន រៀបចំឡើងដោយអង្គការ People In Need ដោយសហការគ្នាជាមួយគណៈកម្មាធិការជាតិគ្រប់គ្រងគ្រោះមហន្តរាយ ។ ប្រព័ន្ធបញ្ជូនសារជាសំឡេងនេះ ប្រាប់ពីព្រឹត្តិការណ៍គ្រោះមហន្តរាយដែលអាចនឹងកើតមានឡើងនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ដើម្បីជួយសង្គ្រោះជីវិតប្រជាពលរដ្ឋទាន់ពេលវេលា ។
អ្នកជំនាញបានបញ្ជាក់ថា លក្ខណៈពិសេសរបស់ប្រព័ន្ធប្រកាសឱ្យដឹងមុន១២៩៤ ពឹងផ្អែកទៅលើទិន្នន័យដែលទទួលបានពីប្រភពផ្សេងៗ រួមមានក្រសួងធនធានទឹក គណៈកម្មការទន្លេមេគង្គ ឧបករណ៍វាស់កម្ពស់ទឹកទេពមច្ឆា ដែលអាចផ្ដល់ព័ត៌មានទាក់ទងនឹងកម្ពស់ទឹកនៅក្នុង ២៥រាជធានីខេត្ត ដែលបានតំឡើងរួចរាល់ ។ ការវាស់កម្ពស់ទឹកតែងតែផ្ដល់បច្ចុប្បន្នភាពទិន្នន័យរៀងរាល់ ១៥នាទីម្ដងអំពីកម្ពស់ទឹកនៅក្នុងខេត្តនីមួយៗ ដើម្បីផ្ដល់ព័ត៌មានឱ្យបានដឹងមុនទាក់ទងនឹងស្ថានភាពគ្រោះមហន្តរាយ ។
លោក ឈឹម សុវណ្ណារិទ្ធ សំណូមពរដល់ប្រជាពលរដ្ឋឱ្យភ្ជាប់ប្រព័ន្ធប្រកាសឱ្យដឹងមុន ១២៩៤ ដើម្បីប្រជាពលរដ្ឋអាចទទួលបានសារដឹងទុកជាមុនអំពីគ្រោះមហន្តរាយ គ្រោះធម្មជាតិ ឬការការពារអាយុជីវិតរបស់ប្រជាពលរដ្ឋ ដើម្បីកាត់បន្ថយហានិភ័យនៃគ្រោះធម្មជាតិដែលអាចប្រឈមនឹងការបាត់បងជីវិត ។ ទន្ទឹមនឹងនេះ ដើម្បីភ្ជាប់ប្រព័ន្ធប្រកាស ១២៩៤ បានដោយគ្រាន់តែចុចលេខ ១២៩៤ រួចចុចបញ្ជូន និងស្ដាប់តាមការណែនាំ រួចអនុវត្តតាមការណែនាំនោះប្រជាពលរដ្ឋនិងអាចភ្ជាប់ប្រព័ន្ធ ១២៩៤ រួចជាស្រេច ជាពិសេសភ្ជាប់ប្រព័ន្ធនេះភ្ជាប់ដោយឥតគិតថ្លៃ ។