ភ្នំពេញ៖ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា លើកឡើងប្រាំពីរចំណុចឆ្លើយតបកំណែទម្រង់វិស័យអប់រំយុគសម័យឌីជីថលសម្រាប់យុវជនដែលចង់បានចំណេះដឹង និងបំណិនឌីជីថល ។ កំណែទម្រង់នេះរួមមាន កម្មវិធីសិក្សាតាមបែបបញ្ញត្តិ អនុវត្តកម្មវិធីសិក្សា ការធ្វើអធិការកិច្ច រង្វាយតម្លៃសិក្សា លើកកម្ពស់ការបង្រៀន STEM និងពិព័រណ៍វិទ្យាសាស្រ្ដ បង្កើតសាលាជំនាន់ថ្មី បង្កើតគុណវឌ្ឍិគ្រូបង្រៀន និងកំណែទម្រង់គ្រឹះស្ថានបណ្ដុះបណ្ដាលគ្រូ ។ ការលើកឡើងនេះនៅក្នុងសន្និសីទជាតិលើកទីមួយ ស្ដីពីការប្រឹក្សាគរុកោសល្យ កាលពីថ្ងៃទី២៨ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២១ ។
១. កម្មវិធីសិក្សាតាមបែបបញ្ញត្តិ៖ ដើម្បីឱ្យសិស្សមានវិជ្ជាសម្បទា បំណិនសម្បទា (ជំនាញទន់និងជំនាញរឹង) ចរិយាល្អ និងពលរដ្ឋល្អ ។ រៀនតាមបែបបញ្ញត្តិមិនមែនត្រឹមតែទន្ទេញចាំមាត់ ប៉ុន្តែរៀនឱ្យយល់ពីទ្រឹស្ដី យល់ពីទំនាក់ទំនងរវាងបញ្ញតិមួយទៅបញ្ញតិមួយទៀត ។ លើសពីនេះ ទាមទារគ្រូមានចំណេះដឹងទូលំទូលាយ មានបច្ចេកទេសក្នុងការបង្រៀន ហើយសិស្សខិតខំរៀន និងស្វ័យសិក្សាដោយខ្លួនឯងបន្ថែម ។
២. អនុវត្តកម្មវិធីសិក្សា៖ ទាមទារគ្រូមានចំណេះដឹងទូលំទូលាយ និងវិធីសាស្រ្ដបង្រៀនល្អ (BIL) សិស្សខិតខំប្រឹងប្រែងរៀនសូត្រ និងចូលរួមគាំទ្រពីគ្រួសារ ។ ទន្ទឹមនឹងនេះ សាលារៀនមានបរិស្ថានស្អាត មានសម្ភារឧបទ្ទេស កុំព្យូទ័រសម្រាប់សិស្សសិក្សាស្រាវជ្រាវ ។ លើសពីនេះ មានការគ្រប់គ្រងដឹកនាំល្អជំរុញការគាំទ្រពីមាតាបិតាសិស្ស និងសហគមន៍ ។
៣. ការធ្វើអធិការកិច្ច៖ បន្តបណ្ដុះបណ្ដាលអធិការអប់រំបន្ថែម និងធ្វើអធិការកិច្ចតាមកាលកំណត់ នៅតាមគ្រឹះស្ថានសិក្សាទាំង ២៥ រាជធានី-ខេត្ត ។ ទន្ទឹមនឹងនេះ បន្តអភិវឌ្ឍសមត្ថភាពបុគ្គលិកស្ដីអំពី ការរៀបចំតេស្តរង្វាយតម្លៃ នងការវិភាគលទ្ធផលតេស្ត ។ លើសពីនេះ អភិវឌ្ឍនិងបណ្ដុះបណ្ដាលអធិការអប់រំថ្មី និងនាយកសាលាស្ដីពីប្រព័ន្ធអធិការកិច្ចផ្ទៃក្នុងនិងក្រៅ ។
៤. ការធ្វើរង្វាយតម្លៃសិក្សា៖ រង្វាយតម្លៃកែលម្អជាប្រចាំដោយតេស្តសមត្ថភាពនៅក្នុងថ្នាក់រៀន ចំណេះដឹង វិន័យ និងអត្តចរិកជាដើម ។ លើសពីនេះបន្តពង្រឹងការប្រឡងសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាបឋមភូមិ និងទុតិយភូមិ ។ ម៉្យាងវិញទៀត ពង្រឹងការធ្វើតេស្តរង្វាយតម្លៃថ្នាក់ជាតិ នៅថ្នាក់ទី៣ ទី៦ ទី៨ និងទី១១ លើមុខវិជ្ជាភាសាខ្មែរ គណិតវិទ្យា និងរូបវិទ្យា ។
៥. លើកកម្ពស់ការបង្រៀន STEM និងពិព័រណ៍វិទ្យាសាស្រ្ដ ៖ គរុនិស្សិតរៀបចំពិព័រណ៍នេះដោយខ្លួនឯង និងលើកកម្ពស់គុណភាពបង្រៀនផ្នែកវិទ្យាសាស្រ្ដនៅតាមគ្រឹះស្ថានសិក្សានាពេលអនាគត ។ លើសពីនេះ ពង្រឹងសមត្ថភាពគ្រូឧបទ្ទេសលើមុខវិជ្ជា វិធីសាស្រ្ដបង្រៀន និងបច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មានវិទ្យា ។ ម៉្យាងវិញទៀត គ្រូបង្រៀនត្រូវចេះប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មាន មានចំណេះដឹងខ្ពង់ខ្ពស់ និងលើកទឹកចិត្តសិស្សរៀនស្វ័យសិក្សា ។
៦. បង្កើតសាលាជំនាន់ថ្មី៖ សាលាជំនាន់ថ្មីជាសាលាគំរូសម្រាប់ប្រព័ន្ធអប់រំថ្មី និងជាថ្នាលអប់រំតាមបែបឌីជីថល ។ ទន្ទឹមនឹងនេះ ការបង្កើតសាលាជំនាន់ថ្មីជាការគ្រប់គ្រងប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព (SBM) ។ សាលាជំនាន់ថ្មីផ្ដល់នូវស្វ័យភាពមានស្ដង់ដារវិជ្ជាជីវៈគ្រូបង្រៀន គណនេយ្យភាព នវានុវត្តន៍ និងការបែងចែកធនធាន ។ គោលបំណងរបស់សាលាជំនាន់ថ្មី បណ្ដុះបណ្ដាលឱ្យសិស្សមានការគិតពិចារណាស៊ីជម្រៅ និងដោះស្រាយបញ្ហា ចេះទំនាក់ទំនងនិងសហការ មានភាពរហ័សរហួន ចេះផ្ដួចផ្ដើមគំនិតនិងសហគ្រិនភាព ចេះវិភាពវាយតម្លៃ និងចង់ចេះចង់ដឹង ចង់រៀនសូត្រ។
៧. បង្កើតគុណវឌ្ឍិគ្រូបង្រៀន និងកំណែទម្រង់គ្រឹះស្ថានបណ្ដុះបណ្ដាលគ្រូ ៖ ជ្រើសរើសអ្នកពូកែធ្វើជាគ្រូបង្រៀន បង្កើនប្រាក់បៀវត្ស ហើយគ្រូឧបទ្ទេសត្រូវមានសមត្ថភាពបង្រៀន។ ទន្ទឹមនឹងនេះ ពិនិត្យឡើងវិញលើលក្ខណៈវិនិច្ឆ័យក្នុងការជ្រើសរើសគ្រូបង្រៀនតាមស្ដង់ដារបណ្ដុះបណ្ដាល ១២+២ និង ១២+៤ ។ ម៉្យាងវិញទៀតគរុសិស្សត្រូវមានគុណភាពល្អ កម្មវិធីសិក្សាត្រូវពិនិត្យ និងកែសម្រួលឡើងវិញ។ លើសពីនេះ ពង្រឹងគុណវុឌ្ឍិគ្រូឧបទ្ទេស មានឯកសារល្អសម្រាប់បង្រៀន ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យាកុំព្យូទ័រ និងពង្រឹងការគ្រប់គ្រង ៕