ភ្នំពេញ៖ ក្រុមហ៊ុនវ៉េស្ទឡាញន៍ អេឌ្យូខេសិនគ្រុប បានប្រកាសដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់កម្មវិធីប្រព័ន្ធគ្រប់គ្រងសាលារៀន ប្រព័ន្ធគ្រប់គ្រងការសិក្សា និង Mobile School App ក្នុងគោលបំណងលើកម្ពស់ការអប់រំសតវត្សទី២១ សម្រាប់សាលារៀនវ៉េស្ទឡាញន៍ និងសាលារៀនណត្សឡាញន៍។ ពិធីនេះធ្វើឡើងតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ ក្រោមអធិបតីភាពឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា លោក ប៉ិច បូឡែន អគ្គនាយកបណ្ដាញគ្រឹះស្ថានអប់រំ និងបណ្ដុះបណ្ដាលវ៉េស្ទឡាញន៍ អេឌ្យូខេសិនគ្រុប ព្រមទាំងថ្នាក់ដឹកនាំសាលា កាលពីថ្ងៃទី១៦ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២១ កន្លងទៅ។
ប្រធាននាយកអប់រំនៃវ៉េស្ទឡាញន៍ អេឌ្យូខេសិនគ្រុប បានបញ្ជាក់ថា ប្រព័ន្ធគ្រប់គ្រងសាលារៀន (SMS) ផ្តល់ភាពងាយស្រួលក្នុងដំណើរការចុះឈ្មោះចូលរៀនរបស់សិស្ស ការសាកសួរព័ត៌មានមុនសម្រេចចិត្តតេស្តចូលរៀន។ ប្រព័ន្ធវៃឆ្លាតនេះនឹងជួយសម្រួលដល់ប្រតិបត្តិផ្ញើសារសុំច្បាប់ ផ្តល់ព័ត៌មានទៅគ្រប់ភាគីពាក់ព័ន្ធ អាចដាក់កិច្ចការផ្ទះដល់សិស្ស បង់ថ្លៃសិក្សា មានប្រព័ន្ធតាមដានសុវត្ថិភាពសិស្ស ហើយអាណាព្យាបាលក៏អាចផ្ញើព័ត៌មានផ្សេងៗទៅសាលារៀនវិញ។
ចំណែកប្រព័ន្ធគ្រប់គ្រងការសិក្សា (LMS) បានរៀបចំជាបណ្ណាល័យធនធានសម្ភារៈសម្រាប់បង្រៀននិងរៀនជួយសម្រួលដល់កិច្ចការលោកគ្រូអ្នកគ្រូទាញយកសម្ភារៈសិក្សាទាំងនេះទៅបង្រៀនសិស្ស។ កម្មវិធីនេះមានវីដេអូមេរៀនជាច្រើន មានកម្មវិធីសម្រាប់តេស្តសមត្ថភាពសិស្ស អាចបង្កើតថ្នាក់រៀនអនឡាញជាមួយគ្រូនិងសិស្ស ងាយស្រួលផ្ដល់និងទទួលកិច្ចការសាលា និងផ្តល់ឯកសារសម្រាប់គាំទ្រដល់ការសិក្សា។
ដោយឡែកកម្មវិធី Mobile School App ផ្តល់អត្ថប្រយោជន៍សម្រាប់សាលារៀន បង្កើតគំនិតច្នៃប្រឌិតថ្មីៗ បង្កើនទំនាក់ទំនង ជួយសិស្សានុសិស្សក្នុងការសិក្សា និងផ្ដល់ឱ្យពួកគេនូវព័ត៌មាន និងបច្ចុប្បន្នភាព។ កម្មវិធី Mobile School App ជួយផ្ដល់ព័ត៌មានបច្ចុប្បន្នភាពជំរុញដល់ការសិក្សារបស់សិស្សានុសិស្ស និងជំរុញឱ្យមានការចូលរួមពីមាតាបិតា និងផ្ដល់ ធនធានល្អៗសម្រាប់អភិវឌ្ឍភាពជាមាតាបិតា។
ទន្ទឹមគ្នានេះ ឧកញ៉ា ប៉ិច បូឡែន អគ្គនាយកបណ្ដាញគ្រឹះស្ថានអប់រំ និងបណ្ដុះបណ្ដាលនៃវ៉េស្ទឡាញន៍ អេឌ្យូខេសិនគ្រុប បានមានប្រសាន៍ថា តាមរយៈកម្មវិធីដែលវ៉េស្ទឡាញន៍កំពុងដាក់ឱ្យដំណើរការពេលនេះ សាលាមានទស្សនៈវិស័យវែងឆ្ងាយក្នុងការអនុវត្តកំណែទម្រង់វិស័យអប់រំដើម្បីឆ្លើយតបទៅនឹងការអប់រំសតវត្សទី២១ ក្រោមការតម្រង់ទិសពីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា។
ក្នុងឱកាសដាក់ឱ្យដំណើរកម្មវិធីឌីជីថលសម្រាប់ការអប់រំខាងលើ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា ការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យានៅក្នុងវិស័យអប់រំដែលវ៉េស្ទឡាញន៍កំពុងអនុវត្ត ជាការទុនវិនិយោគដើម្បីពង្រឹងគុណភាពអប់រំ និងផ្ដល់ឱកាសអប់រំកាន់តែច្រើនដល់សិក្សានុសិស្សកម្ពុជា។ លើសពីនេះតាមរយៈបច្ចេកវិទ្យានឹងជួយឱ្យមាតាបិតាសម្រេចចិត្តជ្រើសរើសសេវាអប់រំមួយល្អសមស្របទៅតាមចំណង់ចំណូលចិត្ត ដំណើរការទីផ្សារអប់រំ និងទីផ្សារការងារនៅកម្ពុជា។