ភ្នំពេញ៖ រហូតមកដល់ពេលនេះពុំទាន់មានការស្រាវជ្រាវបញ្ជាក់ថា ស្ត្រីផ្ទុកជំងឺកូវីដ-១៩ អាចឆ្លងវីរុសនេះទៅដល់កូនកំពុងបំបៅដោះឡើយ ហើយម្តាយអាចបន្តបំបៅកូនដោយទឹកដោះដដែល ប៉ុន្តែត្រូវប្រកាន់ខ្ជាប់គោលការណ៍អនាម័យជានិច្ច។ ការចុះផ្សាយរបស់អង្គការសុខភាពពិភពលោក (WHO) បានឱ្យដឹងថា ម្ដាយគ្រប់រូបដែលទើបសម្រាលក្ដី ឬកំពុងបំបៅដោះកូនក្ដី សុទ្ធតែអាចបំបៅកូនដោយទឹកដោះម្តាយ ពុំចាំបាច់បារម្ភពីការចម្លងវីរុសកូវីដ-១៩ ឆ្លងទៅកាន់ទារក។
ទន្ទឹមគ្នានេះអង្គការយូនីសេហ្វ បានបញ្ជាក់ថា គេមិនបានរកឃើញវីរុសកូវីដ-១៩ នៅក្នុងទឹកដោះម្ដាយនោះទេ។ ហេតុនេះម្ដាយគ្រប់រូបគួរបន្តបំបៅកូនដោយរក្សាអនាម័យឱ្យបានខ្ពស់ដើម្បីចៀសវាងហានិភ័យមួយចំនួន។ ចំពោះម្តាយដែលមានរោគសញ្ញាហើយតែនៅមានសុខភាពល្អគ្រប់គ្រាន់ក្នុងការបំបៅដោះកូន វិធីបង្ការរួមមាន ពាក់ម៉ាស់នៅពេលស្ថិតនៅក្បែរកូន និងពេលបំបៅដោះកូន ត្រូវលាងដៃឱ្យស្ងួតមុននិងក្រោយពេលប៉ះពាល់កូន ព្រមទាំងសម្អាតរបស់ប្រើប្រាស់ផ្សេងៗឱ្យបានល្អ។
ម្តាយទាំងអស់ដែលស្ថិតនៅក្នុងតំបន់ដែលរងផលប៉ះពាល់ និងមានហានិភ័យ ហើយកើតមានរោគសញ្ញាគ្រុនក្តៅ ក្អក ឬពិបាកដកដង្ហើម គួរតែស្វែងរកការព្យាបាល ឱ្យបានឆាប់រហ័ស និងធ្វើតាមការណែនាំពីអ្នកផ្តល់សេវាថែទាំសុខភាព។ អ្នកម្តាយអាចនៅបន្តបំបៅកូនដោយទឹកដោះ ទន្ទឹមគ្នានឹងការបន្តអនុវត្តវិធីបង្ការចាំបាច់នានា។ ប្រសិនបើម្តាយមានជំងឺធ្ងន់ធ្ងរគួរតែលើកទឹកចិត្តឱ្យបញ្ចេញទឹកដោះ ហើយបញ្ចុកកូនដោយប្រើកែវ ប្រើស្លាបព្រាស្អាត ហើយត្រូវបន្តអនុវត្តវិធីសាស្ត្របង្ការការឆ្លងវីរុសដដែល។
គួរបញ្ជាក់ថា ដើម្បីជៀសវាងការឆ្លងជំងឺផ្លូវដង្ហើមកូវីដ-១៩ ស្ត្រីជាម្តាយត្រូវលាងដៃឱ្យបានញឹកញាប់ជាមួយសាប៊ូនិងទឹក ឬប្រើទឹកលាងដៃដែលមានជាតិអាល់កុល។ ខ្ទប់មាត់ និងច្រមុះដោយប្រើកែងដៃ ឬក្រដាសជូតមាត់នៅពេលក្អកឬកណ្តាស់ ហើយបោះចោលក្រដាសជូតមាត់ទៅក្នុងធុងសំរាមបិទជិត។ ចៀសវាងប៉ះពាល់ផ្ទាល់ជាមួយអ្នកដែលមានរោគសញ្ញាដូចជា ផ្តាសាយ ឬគ្រុនក្តៅ និងទៅជួបគ្រូពេទ្យប្រសិនបើអ្នកក្តៅខ្លួន ក្អក ឬមានអារម្មណ៍ថាពិបាកដកដង្ហើម៕