អ្នកនាំពាក្យ ៖ គ្រូបង្រៀនជាប់កិច្ចសន្យាជាង១.៣ម៉ឺននាក់ នឹងជួយបំពេញកង្វះគ្រូបង្រៀននៅកម្ពុជា
អ្នកនាំពាក្យ​ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា លោកជំទាវ ឃួន វិច្ឆិកា មានប្រសាសន៍ថា ដើម្បីឆ្លើយតបទៅនឹងតម្រូវការគ្រូបង្រៀន ជាពិសេសនៅក្នុងកម្រិតបឋមសិក្សា នាពេលបច្ចុប្បន្ននេះក្រសួងអប់រំ​ កំពុងតែប្រើប្រាស់គ្រូបង្រៀនជាប់កិច្ចសន្យាជាង ១.៣ម៉ឺននាក់នៅទូទាំងប្រទេស ដើម្បីឱ្យសាលារៀនអាចដំណើរការជាទូទៅ។
អ្នកនាំពាក្យក្រសួងអប់រំ បញ្ជាក់ថា គ្រូបង្រៀនជាប់កិច្ចសន្យា ដែលចេញទៅបង្រៀនបានបញ្ជាក់ច្បាស់អំពីគុណវុឌ្ឍិដែលត្រូវមាន ហើយក្រសួងក៏បាន​ផ្ដល់នូវការបណ្ដុះបណ្ដាលជាប្រចាំ ដើម្បីឱ្យពួកគាត់មានសមត្ថភាពគ្រប់គ្រាន់ក្នុងការបង្រៀនប្អូនៗសិស្សានុសិស្ស។ លោកជំទាវ ឃួន វិច្ឆិកា បន្តថា ទាក់ទងនឹងកម្មវិធីបណ្ដុះបណ្ដាល ក្រសួងអប់រំ តែងមានការកែលម្អជាប្រចាំ ដើម្បីធ្វើយ៉ាងណាឱ្យសមត្ថភាពគ្រូបង្រៀនជាប់កិច្ចសន្យា និងគ្រូបង្រៀនក្របខណ្ឌ មានគុណវុឌ្ឍិដែលសមស្របអាចបង្រៀនគ្រប់កម្រិតទាំងក្នុងមត្តេយ្យសិក្សា បឋមសិក្សា អនុវិទ្យាល័យ និងវិទ្យាល័យ។
គួរ​បញ្ជាក់ថា កាលពីពេលថ្មីៗនេះ ធនាគារអភិវឌ្ឍអាស៊ី (ADB) បានចេញផ្សាយ​នូវ​របាយការណ៍​មួយ​​ដោយបង្ហាញថា ប្រទេស​កំពុងអភិវឌ្ឍ​ដែល​ក្នុងនោះ​រួមមានទាំង​ប្រទេស​កម្ពុជាផងដែរ កំពុងប្រឈម​នឹង​កង្វះគ្រូបង្រៀន ជាពិសេស​គ្រូបង្រៀន​ផ្នែកវិទ្យាសាស្រ្ត បច្ចេកវិទ្យា គណិតវិទ្យា និង​វិស្វកម្ម (STEM)។ របាយការណ៍​ដដែលបញ្ជាក់ថា ប្រសិន​បើ​ប្រទេស​កំពុង​អភិវឌ្ឍ​នៅ​អាស៊ី និង​ប៉ាស៊ីហ្វិក ចង់បន្តរីកចម្រើន​ប្រកប​ដោយ​វិបុលភាព គុណភាពអប់រំ គឺជា​មូលដ្ឋាន​គ្រឹះ​ដើម្បី​ជួយ​ប្រទេស​ក្នុង​តំបន់​ធ្វើ​អន្តរកម្ម​ពីទីតាំង​ផលិតកម្ម​ទៅជាមជ្ឈមណ្ឌល​ចំណេះដឹង និង​បច្ចេកវិទ្យា ដែល​ត្រូវ​ការ​ជ្រើសរើស​គ្រូ​បង្រៀន​ថ្មី​ចំនួន ៦៩លាននាក់ ដើម្បីសម្រេច​បាន​ការ​អប់រំ​បឋម និង​មធ្យមសិក្សា​ជាសកល​នៅ​ឆ្នាំ​២០៣០។
សិស្សានុសិស្ស៖ រូបភាពពី ADB
យោង​តាមទិន្នន័យ​ដែលបង្ហាញ​នៅ​ក្នុង​ផែនការសកម្មភាពគោលនយោបាយស្តីពីគ្រូបង្រៀន​ឆ្នាំ២០២៤-២០៣០ កាលពីឆ្នាំ​២០២១ ប្រទេស​កម្ពុជា​​មាន​គ្រូប​ង្រៀន​ចំនួន ៦៤,៤៦% ដែល​មិន​មាន​សញ្ញាបត្រ​បរិញ្ញាបត្រ ហើយ​ប្រហែលជា ១ ភាគ ៤ នៃគ្រូបង្រៀនបឋមសិក្សា និង​ជិតពាក់កណ្តាល​នៃគ្រូ​បង្រៀន​មធ្យមសិក្សា​មិន​មាន​គុណវុឌ្ឍិ​ស្រប​តាម​ស្តង់ដាគ្រូបង្រៀន។ ជាមួយ​គ្នានេះ ក្រសួងអប់រំ​ទទួលស្គាល់សារៈសំខាន់ នៃគុណភាពគ្រូបង្រៀន និងកំណត់កំណែទម្រង់​គ្រូបង្រៀន​ជាអាទិភាព​យុទ្ធសាស្រ្តចម្បង​សម្រាប់វិស័យ​អប់រំ និងផែនការយុទ្ធសាស្រ្ត​វិស័យ​អប់រំ​នាពេលបច្ចុប្បន្ន និង​អនាគត ដូច្នេះ​នៅ​ក្នុងផែនការ​សកម្មភាព​គោលនយោបាយ​ស្តីពីគ្រូបង្រៀន​ឆ្នាំ២០២៤-២០៣០ ក្រសួងអប់រំ​បានផ្តោត​លើយុទ្ធសាស្រ្តចំនួន ៤ ដើម្បី​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​អភិវឌ្ឍ​គ្រូបង្រៀន​ដែលមានលក្ខណៈ​រួម​គ្រប់ជ្រុងជ្រោយ រួមមាន ការគ្រប់គ្រងគ្រូបង្រៀន, បរិវត្តកម្មភាពជាអ្នកដឹកនាំ, ការអប់រំគ្រូបង្រៀនផ្តោតលើ​ការ​អប់រំសតវត្សរ៍ទី២១ និង អត្តសញ្ញាណ ការអភិវឌ្ឍគ្រូបង្រៀន ផ្តោត​លើ​គុណតម្លៃ និ​ងវិជ្ជាជីវៈ​គ្រូបង្រៀន៕